Sreda, 22. 4. 2015, 13.35
8 let, 10 mesecev
Kaj imajo skupnega Fructal, Radenska, Laško in Union?
Nekoč sem slišal za klasifikacijo, da lahko vse vrste posla razdelimo zgolj na dve vrsti: na dobrega in slabega. Dober posel je po tej logiki v principu tisti, ki omogoča visoke razlike v ceni in zato, glede na proizvodno ceno, prinaša višje zaslužke na vsako prodano enoto. Dober je zato, ker je dobičkonosen. Za slab posel pa se ponavadi šteje tisti, ki ima nizke marže in zato majhno razliko med nabavno in prodajno ceno. Slab je zato, ker nima skoraj nobene rezerve. Poslovne dejavnosti, ki vključujejo vodo, so običajno dobre. Če vodi dodaš sadje, dobiš sadni sok. Če vodi dodaš hmelj, dobiš pivo. Če ti iz zemlje teče mineralna voda, jo lahko neposredno stekleničiš in že je pripravljena za prodajo. Voda je dober posel. Kot kažejo globalne napovedi o vse večjem pomanjkanju vode, bo ta posel zmeraj boljši. Eno od osnovnih pravil posla pravi, da je na dolgi rok bolje slabo delati dober posel, kot pa dobro delati slab posel. Dober posel preživi tudi s slabšim zaposlitvenim kadrom, v slabših gospodarskih pogojih in ob manj sposobnem lastniku.
Slab posel vseh teh težav skoraj ne more preživeti. Reši ga lahko samo to, da ima izjemno sposobnega upravitelja in/ali lastnika. Teh pa je malo. Posla, ki vključuje vodo, zato, ker gre pač za dober posel, ne prodajaš. Nikoli.
V Sloveniji ni tako.
Pivovarno Laško so leta 1927 za nekaj let celo zaprli, kar je v tistem času dejansko povzročila pivovarna Union, ki je takrat prevzela Laško, potem pa so zastopniki gostilničarskih zadrug v Laškem sklenili zgraditi gostilničarsko-delničarsko pivovarno, kar se je v obliki delniške družbe zgodilo leta 1938. Med drugo svetovno vojno so imeli nad njo nadzor Nemci, in to je precej izboljšalo njeno poslovanje.
Potem je bila zbombardirana do tal, pa spet prenovljena ter leta 1946, ko je začela ponovno delovati, navsezadnje nacionalizirana. V osamosvojeni Sloveniji je bila spet (delno) privatizirana, potem z blagoslovom politike spremenjena v gigantski konglomerat, v zadnjih letih pa postopoma razformirana in nazadnje prodana v tujino. Pivovarna Laško je torej klasična žalostna slovenska poslovna zgodba, ki se vije od podjetniškega začetka pred skoraj 200 leti prek nacionalizacije pred sedemdesetimi leti in ponovne poosamosvojitvene privatizacije ter vsesplošne politizacije do končne prodaje tujim lastnikom.
Prebrodila je vse težave velike gospodarske krize in tudi drugo svetovno vojno. Po njej je bila seveda nacionalizirana, potem po osamosvojitvi Slovenije delno privatizirana, nato pred leti s političnim blagoslovom prodana Laškemu, zdaj pa prodana v tujino.
Bil je vizionar, ki ga za realizacijo svoje ideje ni bilo strah zastaviti svojega celotnega premoženja. Dobro desetletje pozneje, leta 1882 se je v Radencih začel tudi zdraviliški turizem, podjetje pa je tedaj že prevzel sin. Leta 1936 je Radenska dobila svoja še danes prepoznavna tri srca, leta 1938 pa je bila zgrajena steklena dvorana kot sodobna pivnica slatine. Leta 1945 je bilo podjetje nacionalizirano, potem približno pol stoletja pozneje delno privatizirano, zatem pa na začetku tretjega tisočletja s političnim blagoslovom prodano Laškemu, lani pa potem v tujino.
Originalna ideja, ni kaj. Nadalje piše, da se je podjetje Fructal "zaradi zagnanosti in pripadnosti zaposlenih izjemno hitro razvijalo in napredovalo v vseh pogledih, čemur so potrošniki z veseljem sledili in tako podpirali razvoj podjetja". Tudi Fructal se je po procesu delne privatizacije v poosamosvojitvenem obdobju pred dobrim desetletjem (prek Pivovarne Union) znašel pod okriljem Laškega, leta 2011 pa je bil prodan tujim lastnikom.