TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
16. 6. 2008,
21.47

Osveženo pred

8 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Ponedeljek, 16. 6. 2008, 21.47

8 let

Makedonija zaradi Grčije od EU ni dobila spodbudnih besed

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue Green 3
Načrte slovenskega predsedstva, da bi Makedoniji namenili spodbudne besede o možnosti napredka na poti v EU, če bo izpolnila določene pogoje, je prekrižala Grčija.

Makedonija že od decembra 2005 čaka na začetek pristopnih pogajanj z EU, vendar se ji ta cilj vztrajno izmika. Nazadnje se je od njega spet oddaljila zaradi nasilja na parlamentarnih volitvah v začetku meseca, v katerem je bila ubita ena oseba. Nedeljska delna ponovitev volitev je bila zato po mnenju poznavalcev zanjo pomemben popravni izpit in priložnost, da dokaže svojo politično zrelost. Volitve zavrle evropski proces v Makedoniji "Volitve so nekoliko zavrle evropski proces v Makedoniji," je ocenil slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel, ki vodi zasedanje zunanjih ministrov EU v Luksemburgu. Ljudi so veliko bolj zanimali politični boji, je dodal. Mednarodni opazovalci so po nedeljski delni ponovitvi volitev ugotovili, da bo treba volitve še enkrat ponoviti v štirih okrožjih.

Makedonija bi pristopna pogajanja lahko začela še letos, če bo izpolnila vse določene pogoje, je v petek poudarilo slovensko predsedstvo, ki si prizadeva, da bi država na junijskem vrhu dobila konkretno zagotovilo, da je to mogoče. Doslej je predvsem Grčija - zaradi spora glede imena Makedonije - temu nasprotovala.

Volitve so eden od razlogov za to, da Makedonija ni napredovala toliko, kot bi lahko, drugi pa je vprašanje imena, je pojasnil minister Rupel. "Nekaj je še v zraku, kar je treba rešiti," je dejal. Grčija je zaradi spora glede imena Makedonije aprila na vrhu Nata v Bukarešti preprečila povabilo državi v zavezništvo, kar je tudi sprožilo predčasne volitve v državi.

Rupel "zaprl Dorino skrinjico" Tudi tokrat naj bi v razpravi o Zahodnem Balkanu grška ministrica Dora Bakojanis po navedbah diplomatskih virov v Luksemburgu ves čas protestirala zaradi Makedonije. Na eni točki, ko se je spet hotela oglasiti, je slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel, ki vodi razpravo, po navedbah virov dejal: "Čas je, da zapremo Dorino skrinjico."

Grška ministrica slovensko predsedstvo označila za težavno Grška ministrica pa je po razpravi o Makedoniji na novinarsko vprašanje, kaj meni o predlogu slovenskega predsedstva glede Makedonije, zabrusila: "Ni slovensko predsedstvo tisto, ki sprejema odločitve, temveč EU." "Sklepi so zadovoljivi za grško stališče in naše skupno stališče, in to kljub zelo težavnemu slovenskemu predsedstvu," so dodali v grški delegaciji.

Grčijo naj bi nazadnje zelo vznemirile ZDA, ki so v izjavi vrha EU in ZDA na spletni strani Bele hiše uporabile ime Makedonija, pod katerim so državo tudi priznale, in ne Nekdanja jugoslovanska republika Makedonija, pod katerim jo priznava Grčija. Grčija naj bi po navedbah virov od slovenskega predsedstva zahtevala, naj ZDA pozovejo k spremembi.

Rupel sklepe vseeno označil za pozitivne Čeprav se države članice, kot omenjeno, predvsem zaradi Grčije niso mogle sporazumeti o spodbudnem sporočilu Makedoniji, ki bi državi dalo vedeti, da lahko začne pristopna pogajanja še letos, če izpolni določene pogoje, je minister Rupel sklepe opisal kot "pozitivne, ne negativne".

Ministri obsodili incidente med volitvami Zunanji ministri EU so se sicer le seznanili s potekom volitev v Nekdanji jugoslovanski republiki Makedoniji - EU Makedonijo obravnava pod tem imenom - ter obsodili incidente in druge nepravilnosti, o katerih poročajo mednarodni opazovalci. Oblasti so pozvali, naj o tem brez odlašanja uvedejo preiskavo, izhaja iz ministrskih sklepov.

Ministri so po nedeljski delni ponovitvi volitev v Makedoniji, na katerih naj bi se spet pojavile nepravilnosti v štirih volilnih okrožjih, novi parlament in vlado pozvali, naj pospešeno nadaljujeta sprejemanje reform, pomembnih za proces vključevanja v EU. Hkrati so vse politične stranke pozvali, naj sodelujejo pri uresničevanju pristopnega partnerstva.

Ne spreglejte