TELEKOM SLOVENIJE

Srdjan Cvjetović

Ponedeljek,
12. 4. 2010,
13.42

Osveženo pred

8 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Ponedeljek, 12. 4. 2010, 13.42

8 let

Kranjčević: Dajem prednost dobri rešitvi, ne datumu

Srdjan Cvjetović

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue Green 3
Ivica Kranjčević, ki je funkcijo predsednika Telekoma Slovenije nastopil prejšnji mesec, je spregovoril o svojih prednostnih nalogah za letos.

Kot najpomembnejšo zagotovo vidi novo organizacijo oz. konsolidacijo skupine v Sloveniji. Spremembe so nujne, tako zaradi gospodarske krize kot tudi zaradi tehnoloških razmer: "Treba se je lotiti radikalno, kozmetični popravki ne zadoščajo več," je odločen prvi mož Telekoma.

Sistemsko, ne demonstracijsko "Prevetrili bomo previsoke stroške – sistemsko in ne z demonstracijskimi akcijami, optimizirali bomo nabavo, vzdrževanje jedrnega omrežja … Za vse te ukrepe ni treba čakati reorganizacije," napoveduje Kranjčević.

Več o konsolidaciji in reorganizaciji skupine bo uprava Telekoma Slovenije spregovorila predvidoma maja, ko bo nova uprava v celoti imenovana. Iskanje manjkajočega "finančnika" intenzivno poteka, in to predvsem v Sloveniji, zagotavlja vodilni mož Telekoma.

Na novo opredeliti mesto in vlogo vseh hčerinskih družb Kranjčević obljublja, da bodo nasploh pri kadrovanju iskali najboljše ljudi: "Ne bomo se preštevali, od kod kdo prihaja, kdo je Telekom in kdo Mobitel." Poudaril je še, da konsolidacija ne bo mogla zajemati samo odnosov med Telekomom in Mobitelom, temveč bo treba opredeliti mesto in vlogo tudi drugih hčerinskih družb v Sloveniji in njihovo bodoče poslanstvo.

Za dosego teh nalog se prvi mož Telekoma ne želi ujeti v datumsko past: "Sprva sem imel ambicijo, da bi to zaključili do 31. decembra letos – in to ambicijo še vedno imam –, a prednost dajem dobri zasnovi in izvedbi, ne datumu."

Znamka Mobitel ostaja Konsolidacija naj bi pripeljala do ene nabave, enega računovodstva, enega trženja – a ne tudi do ene blagovne znamke. "Upravljanje z blagovnimi znamkami bo eno najtežjih vprašanj Skupine Telekom Slovenije. Spremembe so povezane s precejšnjimi stroški, ljudje so navezani na znamke in jim veliko pomenijo … Blagovna znamka Mobitel se ne bo ukinila."

"V življenju moramo biti pripravljeni na spremembe" Na vprašanje, ali iskanje sinergij pomeni tudi odpuščanje, je Kranjčević odgovoril: "V življenju moramo biti pripravljeni na spremembe: delati kaj drugega, delati drugače, delati drugje … O odpuščanjih še ne morem odgovoriti, dokler ne preučimo vseh razmer."

Cene telekomunikacij v Sloveniji so težko nižje Kranjčević tudi sicer načrtuje okrepitev tako formalne kot tudi neformalne komunikacije z zaposlenimi z namenom, "da se z enim obrazom obrnemo proti uporabniku".

In kaj lahko pričakujejo uporabniki? "Operaterji menimo, da nižje, kot smo, verjetno ne gre, a se bo vsak operater sam odločil, kako bo reagiral," pojasnjuje Kranjčević. Poudarek Telekoma Slovenije bo v posodobitvah, tako s tehnološkega vidika kot tudi z vidika ponudbe.

Iskanje sinergij tudi pri tujih naložbah Za Telekom Slovenije so še vedno zelo pomembne naložbe v regiji, a se bodo letos usmerili predvsem na večje, to sta kosovska in makedonska. V teh okoljih je, pojasnjuje Kranjčević, značilna regulativa, ki je šele v povojih ali celo odsotna, poudarek pa bo tudi na iskanju in izkoriščanju vseh sinergij med operaterjema iPKO na Kosovu in one v Makedoniji. "Nižali bomo stroške, uveljaviti optimizacije, tudi kadrovske, skratka, moramo se začeti obnašati kot mednarodni koncern," je ob tem povedal Kranjčević.

"Želimo stabilno poslovno okolje" Kranjčević se je ozrl tudi na vlogo slovenskega telekomunikacijskega regulatorja: "Vsi operaterji, zlasti tisti, ki veliko vlagamo v razvoj, si želimo dolgoročno stabilno okolje; ne sme se nam zgoditi, da investiramo veliko denarja v omrežje ali tehnologijo in da se potem zaradi odločitve regulatorja bistveno spremenijo poslovni pogoji."

Prav odsotnost stabilnega okolja je eden od razlogov, da je Telekom Slovenije zmanjšal naložbe v gradnjo optičnega omrežja. "Skupna višina za letos načrtovanih naložb je 57 milijonov evrov, od tega v optiko manj kot prejšnja leta. Že zgrajeno optično omrežje s približno 100 tisoč priključki ima le okoli 25-odstotni izkoristek, zato je že zdaj veliko možnosti za nove priključitve."

"Naš namen ni, da koga izrinemo" "Telekom Slovenije in Mobitel morata sodelovati z drugimi operaterji, naš namen ni, da koga izrinemo," je pojasnil Kranjčević, a obenem dodal: "Želimo, da vsi, tako kot mi, poslujejo z zdravo politiko in spoštujejo plačilno disciplino." Veliko drugih operaterjev ne plačuje svojih obveznosti do Telekoma Slovenije in Kranjčević zato opozarja, da utegne to, če se ne bo spremenilo, vplivati na Telekomove poslovne rezultate.

Prav pri tem gre še ena Telekomova zamera regulatorju: "Lani nam je APEK prepovedal, da bi v vzorčne ponudbe vgradili instrumente za zavarovanje plačil, zato je od takrat neplačil veliko več. Mi želimo zgolj plačilo za pošteno opravljeno delo."

"Naj dokažejo, da mislijo resno in poravnajo svoje račune" Prvi mož skupine zatrjuje, da Telekom Slovenije uporablja vsa pravna sredstva, da bi do teh plačil prišel, a neplačniki odgovarjajo s protitožbami. "Če do obravnav pride, smo prepričani v svoj prav, in nismo prejeli nobene ponudbe za izvensodno poravnavo – a če želijo pokazati, da so resni partnerji, naj najprej plačajo svoje obveznosti."

Ne spreglejte