Nedelja, 1. 3. 2009, 13.47
9 let
Izredni vrh EU: Protekcionizem ni odgovor na krizo

Vrh EU je izrazil zaupanje v Evropsko komisijo kot varuhinjo pogodb EU. Pred vrhom je sicer grozilo, da bo strah pred protekcionizem in očitki nekaterih držav drugim, da krizne ukrepe uvajajo na njihov račun. "Največkrat omenjena beseda danes je bila solidarnost," je poudaril premier Pahor. "Nihče ni nikogar obtožil, da kakor koli že uvaja protekcionizem," je dejal, a dodal, da je v zraku skrb, da se bo to zgodilo, če ne bo skupne politike. "Nevarnost protekcionizma skrbi vse države zahodne in vzhodne Evrope. Vse se zavedajo kratkoročnih koristi in dolgoročnih negativnih posledic take pomoči," je pojasnil.
Nekatere države so se po njegovih besedah tega mini vrha udeležile, ker jih družijo enaki problemi, ki niso podobni našim, nekatere pa preprosto iz solidarnosti. "Kolikor sem razumel Slovaško, ki ima kot Slovenija edina iz te skupine evro, se ga je udeležila predvsem iz solidarnost z višegrajsko skupino," je dejal. "Pomembno je, da Slovenija kot članica evroobmočja obdrži ratinge, ki so za zdaj ugodni, in ne vidimo potrebe, da bi vzbujali dvom s sodelovanjem v skupini, ki ima drugačne strukturne probleme od naših," je še razložil premier. "Ne moremo reči, da Slovenija posebej izstopa po uspešnosti reševanja likvidnosti, vendar se kreditna aktivnost izboljšuje," je dodal.
Izredni vrh je bil sicer po njegovih besedah pomemben za "zapolnitev vakuuma" med decembrskim in marčnim vrhom ter za okrepitev zaupanja ljudi in s tem povečanje potrošnje. S tem srečanjem je želel vrh EU po njegovih besedah dati občutek, ki je hkrati tudi realen napor, da se poskuša evropsko politiko poenotiti. Na triurnem kosilu sedemindvajseterice se je odprla tudi razprava o nadaljnjih širitvah območja evra. Slovenija je zadržana glede hitre širitve območja evra kot načina reševanja problemov zaradi finančne in gospodarske krize. "V tem trenutku bi bilo zelo nevarno, če bi spustili kriterije za vstop v območje evra," je opozoril Pahor. Toda vse države članice niso bile enakega mnenja.
Topolanek: Vrh celotne EU z Obamo 5. aprila v Pragi
Ameriški predsednik Barack Obama je sprejel povabilo na vrh EU in ZDA, ki bo 5. aprila v Pragi, je naznanil predsedujoči EU, češki premier Mirek Topolanek. "To srečanje 5. aprila bo vrh šefov držav in vlad članic EU na eni strani ter Obame na drugi strani," je pojasnil Topolanek. Vrh EU in ZDA bo sicer takoj po vrhu članic zveze Nato v Strasbourgu in Kehlu ter po vrhu industrijsko najrazvitejših in hitro rastočih gospodarstev G20, ki se ju bo prvič udeležil tudi novi ameriški predsednik.