Evropski poslanci so v Strasbourgu podprli evropski sistem satelitske radionavigacije Galileo in poudarili, da je to velika priložnost za evropsko gospodarstvo, predvsem za mala in srednja podjetja.
Galileo je dobil drugo življenje, izkoristimo priložnost, so pozvali v pričakovanju sredinega glasovanja o zakonodaji za izvajanje sistema.
Galileo končno prišel iz slepe ulice
"Vsi se dobro zavedamo geostrateškega in gospodarskega pomena Galilea za EU," je v uvodu v razpravo o Galileu v imenu slovenskega predsedstva poudaril minister za promet Radovan Žerjav. Galileo je končno prišel iz slepe ulice, je dejal v pričakovanju sredinega glasovanja o smernicah za izvajanje sistema v Evropskem parlamentu.
Pomemben dosežek slovenskega predsedstva
Pričakovati je, da bo Evropski parlament dogovor o izvajanju Galilea s ciljem njegove vzpostavitve leta 2013 potrdil v prvem branju, kar je pomemben dosežek slovenskega predsedstva in plod težavnih pogajanj med tremi institucijami, v katerih si je parlament, proračunski soorgan, izboril pomembno vlogo v procesu spremljanja izvajanja projekta.
"Predsedstvo je ponosno, saj je vložilo vse napore v dogovor v prvem branju," je poudaril Žerjav. Plod je uravnoteženo besedilo, ki določa proračun za Galileo v obdobju 2007-2013 ter načela in strukturo javnega naročanja, parlament pa je vključen v medinstitucionalni odbor, v katerem bo skupaj s Svetom EU zagotavljal politični nadzor projekta, je pojasnil.
Vprašanje sedeža nadzornega organa za Galileo
V razpravi o Galileu je sodelovala tudi evropska poslanka iz Slovenije Romana Jordan Cizelj (EPP), ki je opozorila na vprašanje sedeža nadzornega organa za Galileo. Ta organ kljub nekaterim pozivom iz parlamenta k njegovi ukinitvi namreč ostaja v igri in za njegov sedež se poleg še desetih držav članic poteguje tudi Slovenija.
Tudi Ljubljana kandidira za sedež novega telesa
Jordan Cizljeva je pozvala, naj EU ne pozabi na obljubo iz sklepov iz leta 2003, ki predvidevajo, da naj bi se sedeži novih teles prednostno dodeljevali novim članicam, ki še nimajo nobenega sedeža kakšne agencije. "Ena od kandidatur prihaja iz Ljubljane, prestolnice Slovenije. Pripravljena je bila skrbno, resno ter s prepričanjem v uspeh," je poudarila.
Prva skupna evropska infrastruktura te vrste
Parlamentarna poročevalka za Galileo Etelka Barsi-Pataky (EPP) pa je pojasnila, da EU z uredbo o izvajanju Galileo orje ledino, saj je to prva skupna evropska infrastruktura te vrste, ki bo tudi financirana iz skupnega proračuna. Galileo bo spodbujal podjetništvo, ustvarjal delovna mesta in je posebna priložnost za mala in srednja podjetja, je poudarila.
Države članice so uredbo o izvajanju Galilea podprle v začetku meseca in s tem napravile odločilen korak za uresničevanje projekta, ki je bil do lani novembra v slepi ulici. To je jasen signal, da je Evropa še zavezana do leta 2013 vsem evropskim državljanom in podjetjem ponuditi kakovostno satelitsko-navigacijsko storitev, je tedaj poudaril Žerjav.
Proračun za izvedbo je 3,4 milijarde evrov
Dogovor prenaša v zakonodajno besedilo ključno politično odločitev, sprejeto lani novembra. Izvedbena uredba je pravna podlaga za proračunsko implementacijo projektov in določa vsoto, potrebno za financiranje naslednje faze programov. Proračun za izvedbo celotnega projekta v obdobju 2007-2013 je 3,4 milijarde evrov.