Ob Evropskih sončnih dnevih, ki jih v Sloveniji med 12. in 15. majem letos zaznamujemo že tretjič, so v Laborah odprli prvo polnilnico za električna vozila na Gorenjskem.
Do konca leta jih bo na Gorenjskem predvidoma še pet, je napovedala Renata Križnar, vodja službe za marketing pri Elektru Gorenjska, v naslednjih letih pa naj bi njihovo število v Sloveniji zraslo na 100 do 150.
Za zdaj še malo električnih vozil
Uporaba električne polnilnice bo za zdaj brezplačna, saj gre za promocijo v obdobju, ko je število električnih vozil pri nas še vedno zelo majhno. Križnarjeva ocenjuje, da jih je okoli deset, a prav akcije, kot so Evropski sončni dnevi, naj bi promovirale obnovljive vire energije in dodatno ozavestile javnost o tej pomembni tematiki.
Cene električnih vozil so za zdaj še razmeroma visoke, pa večinoma tudi niso preprosto dobavljiva. Morda bo zanimanje zanje postalo večje, če se uresničijo napovedi, da bo Slovenija, po vzoru nekaterih zahodnoevropskih držav, z davčnimi ugodnostmi ali subvencijami spodbujala nakup ekološko veliko prijaznejših vozil.
Dnevi odprtih vrat
V Laborah, kjer so pred štirimi leti odprli drugo od šestih današnjih sončnih elektrarn na Gorenjskem, je gorenjski elektrodistributer pripravil Dneve odprtih vrat. Laborska fotonapetostna elektrarna letno proizvede 31 tisoč kilovatnih ur električne energije, kar ustreza letni porabi približno desetih gospodinjstev in prihranku 17 ton izpusta ogljikovega dioksida.
Prihodnost, a še vedno draga naložba
Miha Flegar iz Gorenjskih elektrarn je prepričan, da so sončne elektrarne prihodnost. "V Sloveniji morda malo zamujamo, predvsem je bil problem z manjkajočo zakonodajo, zaradi česar investitor ni vedel, kaj bo z njegovo naložbo. Zdaj so te razmere urejene. Država spodbuja uporabo z zajamčenim odkupom in obratovalno podporo, kar pomaga, da se naložba prej povrne," je pojasnil.
Naložba v sončne elektrarne je sicer še vedno zelo draga, a je odkupna cena, po kateri odkupujejo tako pridobljeno energijo, zelo stimulativna in skoraj štirikrat večja od prodajne cene kilovata (razlika se sicer krije skozi druga nadomestila pri uporabi električne energije, kot je omrežnina). "To je v skladu z evropskimi smernicami, s katerimi želijo še okrepiti občutne pocenitve tovrstnih naložb, ki smo jim priča zadnjih pet ali šest let. Leta 2020 bi lahko bila prelomna točka, ko bodo sončne elektrarne postale ekonomsko uspešne tudi brez današnjih subvencij. Že zdaj je pričakovati, da bi se naložba lahko povrnila v približno dvanajstih letih, a je to odvisno od številnih dejavnikov, ne nazadnje tudi davčne politike."
Tudi avto na vtičnico je poskočen
Poleg same elektrarne so na dnevu odprtih vrat predstavili tudi vozila na električni pogon: avtomobil in razne modele koles s pomožnim električnim motorjem. Tisti, ki so sumili, da električni avtomobil ne more imeti dobrega pospeška, so se v preizkusni vožnji kar hitro lahko prepričali v nasprotno.