Ponedeljek, 1. 9. 2008, 9.18
9 let
EU Rusijo svari pred zamrznitvijo pogajanj o novem partnerstvu

"EU je odločno podprla Gruzijo, hkrati pa ni zaprla vrat Rusiji," je po koncu izrednega vrha EU v Bruslju dejal premier Janez Janša. Dejal je, da se bo zadeva nadalje razčiščevala čez teden dni na pogovorih v Moskvi, ob tem pa je ocenil, da je Rusija z enostranskim priznanjem gruzijskih separatističnih pokrajin Južne Osetije in Abhazije storila politično napako. Premier Janša je poudaril, da EU odločno vztraja pri uresničevanju dogovora o šestih točkah o prekinitvi ognja med Gruzijo in Rusijo. Od hitrega izvajanja tega dogovora, ki ga je podpisala tudi Rusija, je po njegovih besedah odvisna nadaljnja usoda pogajanj o novem partnerskem sporazumu med EU in Rusijo.
Naslednji ponedeljek gremo v Moskvo in Tbilisi in ta datum je "izjemno pomemben" za nadaljnje odnose med EU in Rusijo, pa je po koncu vrha poudaril predsedujoči EU, francoski predsednik Nicolas Sarkozy. Če Rusija do tedaj ne bo umaknila svojih sil na položaje pred konfliktom, bo EU zamrznila pogajanja o novem partnerstvu, izhaja iz sklepov vrha.
Ruske sile morajo na položaj, kjer so bile pred 7. avgustom
"Če sile ne bodo umaknjene na položaje, ki so jih zasedale pred 7. avgustom, bodo nadaljnji sestanki v okviru pogajanj o novem partnerstvu z Rusijo preloženi," izhaja iz sklepov, ki so jih v Bruslju sprejeli evropski voditelji. Pogajanja naj bi se po sedanjih načrtih nadaljevala sredi septembra.
Janša: Rusija je naredila politično napako
"S tem, ko je Rusija po tem, ko je podpisala ta sporazum, enostransko priznala Južno Osetijo in Abhazijo, je v bistvu neposredno to šesto točko postavila pod vprašaj in s tem tudi svojo kredibilnost. Mislim, da je bila to politična napaka," je še poudaril Janša.
Sporazum o prekinitvi ognja med Gruzijo in Rusijo, imenovan sporazum v šestih točkah, je bil dogovorjen ob posredovanju Francije. Ruski in gruzijski predsednik Dmitrij Medvedjev in Mihail Sakašvili sta ga podpisala 12. avgusta, vendar je Rusija kmalu na to prekršila točko, ki določa, naj se o statusu Abhazije in Južne Osetije odloči v okviru mednarodnih pogajanj.
Rusija še ni umaknila sil
Medvedjev je namreč minuli teden podpisal odlok o priznanju Abhazije in Južne Osetije, prav tako Rusija še ni uresničila točke, ki opredeljuje umik njenih sil. Preostale štiri točke sporazuma predvidevajo: da se vsi vpleteni v konflikt odpovejo uporabi nasilja, dokončno prekinitev sovražnosti, neomejen dostop do humanitarne pomoči ter vrnitev gruzijskih sil na njihove "stalne položaje".
Sarkozy: EU ima zvezane roke
Francoski predsednik je zavrnil navedbe, da ima EU zvezane roke zaradi svoje energetske odvisnosti od Rusije. "Res je, Rusija je zelo pomembna za Evropo, a tudi Evropa je zelo pomembna za Rusijo," je poudaril in še opozoril, da je gruzijsko-ruska kriza dokaz, da EU resnično potrebuje Lizbonsko pogodbo.
Rusko priznanje kot pika na i
Rusko priznanje Abhazije in Južne Osetije je bilo sicer pika na i v novem obdobju ohlajanja odnosov med Zahodom in Rusijo, ki so se nevarno zaostrili v začetku avgusta, ko so ruske sile zasedle gruzijsko ozemlje zaradi sporov v separatistični pokrajini Južni Osetiji. Novo realnost mnogi politični analitiki označujejo za drugo hladno vojno.
Razprava se bo sicer nadaljevala na neformalnem zasedanju zunanjih ministrov EU konec tedna v Avignonu. Ministri bodo predvidoma potrdili novo, raziskovalno misijo, ki jo EU namerava napotiti v Gruzijo, pričakovati pa je, da bodo tudi podrobneje govorili o pripravi donatorske konference za Gruzijo in drugih ukrepih v pomoč državi.