Ponedeljek, 14. 2. 2011, 10.28
9 let, 2 meseca
Berlinale v SiOL-ovi videoteki

Grbavica
Grbavica Jasmile Žbanić je zmagala leta 2006. Film govori o Esmi živi s svojo 12-letno hčerko Saro v soseščini Grbavica, kjer se po jugoslovanski vojni ob koncu prejšnjega stoletja življenje še vedno postavlja na noge. Film, ki je gledalce pretresel, je bosanskohercegovsko-avstrijska-hrvaška-nemška koprodukcija o množičnih srbskih posilstvih bošnjaških muslimank med vojno v nekdanji Jugoslaviji.
Z glavo ob zid
Nemški režiser turškega rodu Fatih Akin je bil leta 2004 s filmom Z glavo ob zid (Gegen die Wand) veliki zmagovalec tako Berlinala kot tudi podelitve najvišjih nemških filmskih nagrad. Film pripoveduje o Cahitu, štiridestletnem Turku, ki se nekega večera brezkompromisno z avtom s polno hitrostjo zaleti v zid. Zaradi poskusa samomora se znajde na psihiatričnem oddelku, kjer spozna Sibel, mlado in lepo turško dekle, ki je prav tako poskušala narediti samomor, ker bi se rada rešila vezi svoje konzervativne družine, saj hoče "živeti." Njeno zadnje upanje in beg v svobodo je Cahit ter navidezna poroka z njim. Pričneta skupno zakonsko življenje, Sibel uživa v vseh radostih življenja, Cahit pa se počasi zaljublja v njo ...
Na tem svetu
Na tem svetu režiserja Michaela Winterbottoma, ki je zlatega medveda za ta film prejel leta 2003, je posnet po resničnem dogodku v dokumentarističnem igranem stilu in je v trenutku osvojil gledalce po vsem svetu. Govori o Jamalu in Enayatu, afganistanskih ubežnikih v begunskem taborišču v Pakistanu. Za pobeg čez mejo, plačata tihotapcem vendar ju pri prvem poskusu ujame iranska policija in ju deportira nazaj v Pakistan.
Krvava nedelja
Krvava nedelja je film Paula Greengrassa o ključnih trenutkih v zgodovini sodobnih irskih konfliktov, ki so se po "Krvavi nedelji" 30. januarja 1972 razplamteli v državljansko vojno in pahnili mnoge ljudi v "Irine" vrste, ter sprožili val nasilja trajajočega 25 let. 30. Januarja 1972 so britanski vojaki v Derryju na Severnem Irskem ustrelili 13 neoboroženih civilistov, ki so se udeležili protestnega shoda proti zapiranju brez sodnih procesov. Film je proslavil irskega igralca Jamesa Nesbitta.
Čudežno potovanje
Čudežno potovanje je japonski animirani film, ki je zaslužil 240 milijonov dolarjev in na Japonskem tako za 30 milijonov prehitel Titanik. V glavni vlogi nastopa desetletna deklica, ki potuje po svetu, ki mu vladajo čarovnice in pošasti, ljudje pa so spremenjeni v živali. Iz tega sveta pa se je moč rešiti le s pomočjo prijateljstva in ljubezni. Sodobna Alica v (zares) čudežni deželi. Film je režiral eden vodilnih japonskih animatorjev Hayao Miyazaki.