Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Aleksander Kolednik

Četrtek,
20. 6. 2013,
12.33

Osveženo pred

7 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 20. 6. 2013, 12.33

7 let, 9 mesecev

Bo Bratuškova reševala le vladi naklonjene lastnike podjetij?

Aleksander Kolednik

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
DZ je s 46 glasovi za in 28 proti podprl novelo zakona o pomoči podjetjem, s katerim se odpravlja omejitve, da morajo biti poroštva in krediti kot oblike državne pomoči ustrezno zavarovani.

PS in SD poudarjata, da se bo z nezavarovanimi državnimi posojili podjetjem v težavah reševalo delovna mesta, v opoziciji pa svarijo pred povezanostjo podjetij in politike ter možnostjo klientelizma.

Predlog novele predvideva tudi, da če bi bil nad prejemnikom pomoči začet postopek zaradi insolventnosti, se bo terjatvam z naslova državne pomoči zagotovila prednost pri poplačilu, je pojasnila državna sekretarka na gospodarskem ministrstvu Andreja Kert.

Bogovič: Gre za reševanje upnikov, ne pa delovnih mest Franc Bogovič (SLS) je povedal, da zakona v stranki ne bodo podprli. Po njegovih besedah se očitno iz težav bančnega sektorja, v katere je zašel prav zaradi podeljevanja nezavarovanih ali slabo zavarovanih posojil, niso nič naučili. Poudaril je, da bodo podrobno spremljali, katera podjetja bodo deležna pomoči, saj se zavedajo, da so številni podjetniki povezani s politiko. "Gre za reševanje upnikov, ne pa delovnih mest," je zatrdil.

Poslanec stranke DeSUS Ivan Hršak je napovedal podporo stranke zakonu, saj so rešitve, ki jih ta predvideva, "ključne pri reševanju težav našega gospodarstva", ob tem pa je opozoril, da bi morale biti pomoči deležne zgolj perspektivne družbe z zdravim jedrom.

Po besedah Ljudmile Novak imajo v NSi velike zadržke do podeljevanja državne pomoči brez zavarovanja, saj nas je ravno tovrstno početje pripeljalo v krizo. Izpostavila je še, da lahko ponovno računamo na klientelizem in ropanje države, če bo država od primera do primera odločala, katero podjetje bo dobilo pomoč.

Brunskoletova: Ne gre za frazo, gre za dejansko pomoč Renata Brunskole (PS) je poudarila, da bo o podeljevanju pomoči odločala posebna komisija, zato se ji zdi vsako nezaupanje nekorektno. Prepričana je, da predlog zakona omogoča ohranitev delovnih mest in s tem stabilnejše delovanje gospodarstva in socialne države. "Ne gre za frazo, gre za dejansko pomoč," je dodala.

Poslanec SDS Marko Pogačnik je zatrdil, da je zakon škodljiv in nevaren za davkoplačevalce. "Poroštva brez garancije niso racionalna, še bolj neracionalno pa je neenakopravno obravnavanje upnikov," je povedal in opozoril še, da bo pri izvajanju zakona verjetno šlo bolj za reševanje določenih vladi naklonjenih lastnikov podjetij kot pa podjetij samih.

V SD bodo zakon podprli. Kot je dejal njihov poslanec Branko Smodiš, so namreč v stranki prepričani, da je treba reševati delovna mesta, saj lahko le na takšen način pomagamo gospodarstvu pri izhodu iz krize.

Za Virantove poslance nezavarovana posojila smiselna Marko Pavlišič (DL) je rešitve, ki jih prinaša zakon, označil kot smiselne, saj se mu zdi bolj pomembno od tega, ali bodo posojila zavarovana, to, ali bo pomoč uspešna. Zakon bodo v stranki podprli kljub mnenju, da bi bilo bolje kot pomagati podjetjem znižati davke in ustvariti boljše poslovno okolje.

Ne spreglejte