TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
9. 11. 2010,
6.58

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 9. 11. 2010, 6.58

8 let, 7 mesecev

S podpisi proti čeladam

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Obvezna uporaba kolesarske čelade, ki jo predvideva nov zakon o pravilih cestnega prometa, je razjezila predvsem kolesarske klube. Podpise proti zbirajo tudi v Šempetru.

"Smo proti obvezni uporabi kolesarskih čelad, ker se bo zmanjšalo število kolesarjev. Predvsem starejši ne bodo dali čelade na glavo, ker je niso vajeni. Za mestne vožnje, na primer za sto metrov vožnje od banke do pošte, je nepraktična. Tisti, ki gre kolesarit na daljše ture, pa že zdaj nosi čelado," je prepričan Andrej Pahor iz šempetrskega kolesarskega centra, kjer zbirajo podpise proti uzakonitvi obvezne uporabe kolesarskih čelad.

Minister je že napovedal črtanje spornega člena

Prometni minister Patrick Vlačič je pred dvema tednoma, ob prvem branju predloga zakona o pravilih cestnega prometa v državnem zboru, napovedal, da bodo člen, ki se nanaša na obvezno uporabo kolesarske čelade, iz zakona z amandmaji črtali. Še naprej pa bo ostal veljaven za otroke. Zakonu o varnosti v cestnem prometu se namreč izteka čas. Nadomestili ga bodo štirje zakoni, med njimi tudi novi zakon o pravilih cestnega prometa, ki naj bi začel veljati prihodnje leto.

Na nasprotovanje javnosti so se na prometnem ministrstvu že odzvali. "Predlog za uzakonjenje obvezne uporabe čelade za vse kolesarje je bil podan na posvetu občinskih svetov za preventivo in vzgojo v cestnem prometu ter s strani zavoda Zarja, ki se ukvarja s poškodbami glave," je povedala Eldina Knez, tiskovna predstavnica na prometnem ministrstvu.

Največ poškodb pri kolesarjih predstavljajo poškodbe glave

Raziskave so pokazale, da 60 odstotkov poškodb pri kolesarjih predstavljajo prav poškodbe glave. "Ne glede na to, ali gre za padec ali trk, je glava najpogosteje tista, ki utrpi poškodbe. Zato se številne države odločajo za spodbujanje uporabe kolesarskih čelad, skupaj s spodbujanjem kolesarjenja," pojasnjuje Knezova.

Država, kjer naj bi podoben zakon prinesel negativne posledice, je Avstralija. Po nekaterih podatkih naj se število poškodb glave pri ponesrečenih kolesarjih ne bi zmanjšalo, za 30 odstotkov pa naj bi se zmanjšalo število kolesarjev. V Skandinaviji, na primer, uporablja čelade polovica kolesarjev. "In naša želja je, da bi jih tudi v Sloveniji uporabljalo več kolesarjev ..."

Ne spreglejte