TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
20. 6. 2008,
8.56

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 20. 6. 2008, 8.56

8 let, 7 mesecev

ESS o dvigu praga za dodatno splošno olajšavo

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
ESS bo danes obravnaval predlog finančnega ministrstva za dvig praga za dodatno splošno olajšavo pri dohodnini, s čimer naj bi omogočili višji neto dohodek prejemnikom minimalne plače.

Socialni partnerji bodo med drugim obravnavali še predlog povečanja kvote delovnih dovoljenj za letos in položaj upokojencev. Ministrstvo za finance bo, kot je razvidno iz gradiva za današnjo sejo Ekonomsko socialnega sveta (ESS), predlagalo zvišanje pragov skupnih dohodkov, ki omogočata uveljavitev dodatne splošne olajšave, in sicer s 6800 na 8300 evrov ter z 9000 na 9600 evrov. Tako bi za zavezance s skupnimi dohodki do 8300 evrov letno veljala dodatna splošna olajšava v višini 2000 evrov, za zavezance z dohodki med 8301 in 9600 evrov letno pa dodatna splošna olajšava v višini 1000 evrov.

Po navedbah ministrstva bi z zvišanjem praga na 8300 evrov pravico do dodatne splošne olajšave imeli vsi, ki prejemajo minimalno plačo, pri čemer je v znesku upoštevan regres v višini 650 evrov ter morebiti drug manjši dohodek (npr. božičnica ali katastrski dohodek). Po ocenah ministrstva bi se se zavezancem s skupnimi dohodki do 9600 evrov neto dohodek na leto zvišal za 160 evrov.

Zvišanje praga zahtevali delodajalci in sindikati Zvišanje praga so zahtevali delodajalci in sindikati, saj so po razpravah o dvigu minimalne plače - ta se je s 1. marcem zvišala za 28 evrov na 566,53 evra bruto - pričakovali, da bo neto učinek dviga okoli 45 evrov. Ob upoštevanju izplačila regresa za letni dopust v višini 650 evrov ter morebitnem drugem dohodku, na primer 13. plači, božičnici ali katastrskem dohodku, bi prejemniki minimalne plače presegli prag 6800 evrov in bi tako zanje veljala nižja dodatna olajšava v višini 1000 evrov, s tem pa bi bil nižji tudi neto izkupiček.

Predlog sprememb predvideva usklajevanje omenjenih zneskov na način, kot to velja za splošno in druge standardne olajšave ter lestvico za odmero dohodnine. To pomeni, da bi se enkrat letno uskladili s koeficientom rasti cen življenjskih potrebščin v Sloveniji za mesec november v primerjavi z novembrom leto prej. Zneske bi najkasneje v decembru za naslednje leto določil minister, pristojen za finance.

Tudi o predlogu povečanja kvote delovnih dovoljenj ESS bo med drugim obravnaval predlog povečanja kvote delovnih dovoljenj za leto 2008. Ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve predlaga povečanje kvote za 7400 delovnih dovoljenj, in sicer za dovoljenja za zaposlitev. Skupna kvota za leto 2008 bi tako znašala 32.000 delovnih dovoljenj.

Socialni partnerji bodo razpravljali še o predlogu uredbe o merilih in kriterijih za določitev delovnih mest, za katera je obvezna vključitev v dodatno pokojninsko zavarovanje, poročili s sestankov med Zavodom RS za zaposlovanje, delodajalci in ministrstvom za delo ter med Inšpektoratom RS za delo, sindikati in ministrstvom.

Poleg tega se bodo seznanili z osnutkom poročila o uresničevanju programa reform za izvajanje lizbonske strategije in programa reform do leta 2010 ter obravnavali ekonomsko-socialni položaj upokojencev, pobudo za spremembo zakona o višini povračil stroškov v zvezi z delom in nekaterih drugih prejemkov ter predlog sprememb zakona o sodelovanju delavcev pri upravljanju.

Ne spreglejte