Ponedeljek, 11. 7. 2016, 5.30
7 let, 4 mesece
AZLK je znamko moskvič izdeloval med letoma 1929 in 2001
Moskvič v barvah Saturnusa: ko tradicijo namesto Slovencev gojijo Čehi
Medtem ko je športna znamka Saturnus v Sloveniji letos ugasnila in je sodelovanje med tovarno Saturnus in ruskim Moskvičem le še bled spomin, namesto Slovencev tradicijo goji češki voznik Petr Vlašin. Izdelal je repliko moskviča 1600 SL v barvah tovarniške ekipe, ki je s takim avtomobilom na reliju Saturnus prvič gostovala leta 1984.
Moskovčani, ki so izdelali dirkalnik formule ena in sodelovali z ljubljanskim Saturnusom Replika tovarniškega moskviča 1600 SL z relija Saturnus leta 1984. (foto: Nenad Nikolić)
Moskvič je bil kot izdelek podjetja AZLK avtomobilska znamka iz predmestja Moskve – v neposrednem prevodu iz ruščine bi ime znamke pomenilo Moskovčan – in je ruske in vzhodnoevropske ceste polnil med leti 1929 in 2001. Znamka je bila sicer v senci avtomobilov velikega Auto Vaza, a vendarle: leta 1965 je Moskvič z modelom G5 predstavil celo svoj dirkalnik takratne formule 1, ki je imel kot prvi ruski "avtomobil" nameščene zavorne diske na vseh štirih kolesih. Slovenci smo si avtomobilsko znamko takratne Sovjetske zveze najbolj zapomnili po sodelovanju s tovarno Saturnus iz Ljubljane, ki je Moskviču dobavljala svoje žaromete.
Na prvi pogled okorni moskvič je na slovenskih cestah navdušil
Prav zaradi tega sodelovanja je tovarniška dirkaška ekipa Moskviča leta 1984 prvič obiskala Slovenijo. Pripeljali so se na reli Saturnus, ki je ravno sredi osemdesetih let po odmevnosti in obisku postajal največja športna prireditev v Sloveniji. Pogumni Sovjeti, ki so se izkazali z dobro organiziranostjo, dovršeno vozniško tehniko in sicer na prvi pogled okornim, a zelo robustnim moskvičem, so domačine hitro očarali.
Tovarniško pripravljen moskvič na reliju Saturnus, kjer je ekipa iz Moskve prvič sodelovala leta 1984. Pred 30 leti bi Valerij Filimonov skoraj zmagal v skupni razvrstitvi. (foto: Boris Hodnik)
Rus, ki je očaral Romano Zrnec in v Slovenijo privabil Martina Holmesa Romani Zrnec se je v spomin vtisnila vožnja s Filimonovim in moskvičem. (foto: Gregor Pavšič)
Valerij Filimonov je bil takrat sedmi, prihodnje leto pa že peti v skupni razvrstitvi. Na prvem Saturnusu, ki je štel za evropsko prvenstvo, je dobil dve hitrostni preizkušnji na makadamski Hrušici. Ta se je takrat vozila navzdol in je bila z valovito cesto, polno prevojev, pisana na kožo mojstrom obvladovanja zadnjega pogona na makadamskih cestah. Leta 1986 je Filimonov po prvem delu relija celo vodil in če ne bi naslednji dan prebil gume, bi morda celo zmagal v skupni razvrstitvi.
"Nekoč smo se srečali na treningu pred relijem. Filimonov me je povabil na desni sedež in me peljal enkrat po Hrušici navzdol. Bilo je nepozabno. Vozil je agresivno, a imel je tudi odličen občutek za drsenje avtomobila. Moskvič pa se je zdel kot neuničljiv tank," se je Filimonova spominjala Romana Zrnec, ena izmed zvezdnic takratnega slovenskega relija in športa.
Leta 1986 je Slovenijo prav zaradi Moskviča in Zrnčeve obiskal tudi svetovno najbolj znani kronist relija Martin Holmes. Angleža je presenetila hitrost vseh treh tovarniških avtomobilov. Filimonov je imel na voljo bistveno manj "konjev" kot glavni tekmeci, a bi vseeno skoraj zmagal. Na drugih relijih moskviči niso bili tako uspešni.
Znamka Saturnus je v slovenskem športu presegala zgolj vzporednico z ljubljansko tovarno žarometov, ki je danes v nemški lasti. (foto: Gregor Pavšič)
Znamka Saturnus je v športnem smislu letos izginila po 38 let dolgi tradiciji
Danes na tovrstne blesteče predstave avtomobilskih zasedb iz nekdanjega socialističnega vzhodnega bloka opozarjajo predvsem spomini. Znamka Moskvič je leta 2002 uradno bankrotirala in štiri leta pozneje prenehala obstajati. Slovenski Saturnus se je pod nemškim lastništvom preimenoval v podjetje Hella Saturnus Slovenija.
Nekoč znameniti reli je letos prvič po 38 letih neprekinjene tradicije izgubil svoje ime. Pred tremi leti je podjetje, ki je dirko leta 1978 ustanovilo za promocijo in testiranje lastnih žarometov, z novim direktorjem (dotedanji generalni direktor Christof Droste danes dela v koncernu Hidria) prireditvi odreklo finančno podporo. Ta se je neuradno merila okrog 30 tisoč evrov letno.
Nekdanji Saturnusov termin v športnem koledarju FIA sicer še živi. Prevzeli so ga organizatorji relija v Velenju, a letos skupaj s krovno zvezo AŠ2005 ime Saturnus umaknili iz uradnega naziva svoje prireditve.
Češka posadka s "Saturnusovim" moskvičem na reliju starodobnikov v Avstriji. (foto: Walter Vogler)
Namesto Slovencev tradicijo ohranja češki ljubitelj moskvičev
Da blagovna znamka Saturnus – ne iz vidika proizvajalca žarometov, temveč kot ena bolj prepoznavnih blagovnih znamk slovenskega športa – tudi prek povezave z Moskvičem še živi, je zasluga tudi Čeha Petra Vlašina. 52-letni dirkač ima pri sebi dva moskviča, ki ju je kot repliko izdelal za udejstvovanje na različnih relijih starodobnih vozil. Enega med njimi je odel v barve tovarniške ekipe, na njem pa seveda ne manjkajo žarometi s starim logotipom Saturnusa, niti Saturnusovi napisi in celo improvizirana nalepka z relija leta 1984.
Vlašin in njegov sovoznica Renata Vlasinova sta z repliko tovarniškega moskviča 1600 SL pretekli konec tedna vozila na reliju starodobnikov v Avstriji, ki je bil sicer namenjen tudi legendarnim dirkalnikom skupine B.
1