Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
15. 4. 2008,
13.51

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 15. 4. 2008, 13.51

8 let, 8 mesecev

Toyota aygo 5v 1,0 M-MT +

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Skratka, aygo je Toyota, ki tekmecem ne konkurira s ceno, ampak z dobro znanimi lastnostmi, po katerih slovijo njena vozila.

Ime Aygo, njegov izvor oziroma pomen, je bilo že vsestransko obdelano. Ni pa znano, če to ne pomeni začetka novega poimenovanja Toyotinih vozil. Med osebnimi zaimki, ki ostajajo na razpolago, so še hego, shego, itgo in predvsem wego. Tale zadnji naziv, od sicer šaljivih predlogov, bi se pa mali toyoti res lepo podal, saj štirje odrasli lahko poreko "we go" in se z aygom brez težav zapeljejo naokrog.

Zunanjost, notranjost

Gre za enako obliko vozilca, kakršen je citroen C1. To pomeni veliko medosno razdaljo in široka koloteka, oboje seveda sorazmerno majhnosti avta. Dostop v vozilo je udoben, prostora za štiri normalno rasle je dovolj, tako po višini kot za kolena. In bolj malo za prtljago, za povrh pa se z zadnjim pokrovom (steklom) malce nerodno rokuje. V notranjosti so opazni varčevalni ukrepi, brez katerih bi cena malčka ušla previsoko. Tako so na primer merilniki bolj skromni, pod stropom ni ročajev, stekli v drugi vrsti vrat sta za izmaknit, ni zaprtega predala, tudi žepov za sedeži ne. Pri vstopanju v avto deluje osvetlitev kabine samo pri odpiranju vozniških vrat, ročni je pomik ogledal, prtljažnik ni osvetljen, zadnja polička pa "visi" le na eni vrvici. Malo za šalo naj dodamo, da so s trivaljnikom "prišparali" za en bat, na prednjem steklu pa za en brisalec. Nakar pri tej redukciji "udarijo" ven štiri serijske varnostne blazine, zvočni in svetlobni opozornik za nepripet pas ter radio s CD-predvajalnikom in vhodom za zunanji MP3 player.

Vozne lastnosti

Lega vozila na cesti je boljša, kot jo preneseta prednja sedeža. Za majhen avto velika medosna razdalja omogoča varne avtocestne hitrosti, široka koloteka in srednje trdo vzmetenje pa zagotavljajo neproblematična vijugana. S podkrmiljenim uhajanjem prednjega dela ni težav, v prehitrih ovinkih je prej na vrsti odnašanje zadnjega dela. M-MT menjalnik, ki ga ta hip v dvojčku C1 (oziroma trojčku, ko pride peugeot 107) pri nas še ni, je izdelek PSA-ja. Vendar deluje malce drugače kot sensodrive v dosedaj preizkušenih citroenih oziroma 2 Tronic v peugeotu 1007. Ko prestaviš v "E" za naprej oziroma v "R" za nazaj, se vozilce že premika, tako kot pri klasičnih avtomatikih. Če je to pred semaforji nadležno, pač prestaviš v "N". Nakar se po treh ali štirih sekundah vključi blokada, tako da je treba za preklop v "E" pohoditi stopalko zavore. Sicer pa menjalnik deluje z znanim premislekom, tudi pri ročnem izbiranju prestav v smeri "+/-". Aja, tudi vmesni plin zna uporabit, kadar prestavljaš navzdol pri večji hitrosti, kot se spodobi.

Zmogljivosti, poraba

Aygo s tremi valji in tisoč kubiki spravi skupaj kar zavidljivo končno hitrost, tudi pospeševanje je, glede na robotizirano sklopko, več kot solidno. Motor se med priganjanjem oglaša značilno trivaljno, vrtljaji mu gredo dobro od rok, le spremljati se jih ne da brez doplačila. Če hočeš z naloženim avtom kam priti, ga je treba kar lepo priganjati, kar se seveda pozna pri gorivu. Povprečna poraba 6,8 l/100 km se je tako med testom raztezala od 6,1 pa do 8,2. Miniaturni prikaz količine goriva preskoči od zadnjih dveh črtic direktno na eno utripajočo in takrat je treba nemudoma na črpalko. Kar dvakrat smo natočili več kot 33 litrov, torej so v 35-litrski posodi ostali večinoma hlapi.

Cena, tekmeci

Chevrolet spark, fiat panda, hyundai atos in kia picanto so malčki, katerih cena pričenja pod dvema milijonoma. Toyota pač ne more biti cenen avto, tudi v najmanjši izvedbi ne. Zato se je treba v aygu sprijazniti z že opisanimi varčevalnimi ukrepi, za kompenzacijo pa ostane kakšen serijski del opreme, ki spada k večjim avtom. Mala toyota aygo+ je zaradi plusa za 104 tisočake dražja, vendar zato dodaja stranski varnostni blazini, električni pomik prednjih stekel in dva ločena poklopna sedeža zadaj. Klimatska naprava, ki je skoraj obvezen strošek, pomeni še 173.000 SIT več oziroma skupaj slaba dva milijona in pol. Kupec vozila v nižjem spodnjem razredu je torej kar zagrizen pristaš Toyote, če si izbere še samodejni menjalnik in športni paket z merilnikom vrtljajev, litimi platišči ter prednjima meglenkama. Skratka, aygo je Toyota, ki tekmecem ne konkurira s ceno, ampak z dobro znanimi lastnostmi, po katerih slovijo njena vozila. Na primer: za prvih 100.000 prevoženih kilometrov je predviden čas vzdrževanja le 4,2 ure.

Ne spreglejte