Ciril Komotar

Petek,
11. 12. 2015,
6.43

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Seat Športni Avtomoto

Petek, 11. 12. 2015, 6.43

8 let, 7 mesecev

Seat leon cupra

Ciril Komotar

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Novo generacijo temperamentne španke z 280 "konji" smo preizkusili tudi na dirkališču. Poročamo o odličnih voznih zmogljivostih in vzorno uglašeni elektroniki. Seat leon cupra je lahko resen športnik!

Razred: spodnji srednji razred, 3 ali 5-vratna kombilimuzina Družina modelov: leon Predhodnik:: / Proizvodnja: Martorell, Španija Začetek prodaje: februar, 2014 Letna prodaja: / Cena: od 25.900 EUR (3 vrata, 265 "konjev", ročni menjalnik)

Poudarki: - 265 ali 285 "konjev" - serijski DCC - odličen mehanski oprijem - rekord na Nurburgringu?

O eleganci sodite sami, o zmogljivostih ni dvoma.

Seat je prvo značko cupra leta 1996 nalepil na zadek ibize in ime pospremil z jedrnato obrazložitvijo: "Cupra (cup racing) pomeni čistokrvno dirkaško izkušnjo!" Osemnajst let je razlaga veljala, a letos, v prid tesnejši povezavi z oblikovnimi značilnostmi leona, klonila pred novo, rahlo prilagojeno obrazložitvijo: "Performance with elegance!" oz. zmogljiva eleganca.

Kombilimuzinski športnik nima le zmogljivega pogonskega agregata, ampak tudi izvrstno uglašeno podvozje, pametno krmiljeni elektronsko-varnostni sistemi pa voznika ne bodo ovirali niti med vožnjo na meji. In če bi si morali slogan zanj izmisliti sami? Hladnokrvna učinkovitost. Vsaj tako se je zdelo po obisku dirkališča, kjer smo cuprino podvozje prignali do roba njenih zmogljivosti. Hvalimo hitro odpravljanje zavojev, pogrešamo bogatejšo zvočno kuliso. A pojdimo po vrsti …

Cupra ni ena, cupri sta dve. No, pravzaprav so štiri. Vsaj ...

Ne le da je leon cupra prvič na voljo tudi v trivratni izvedbi SC, podobno kot pri bratrancu golfu GTI, s katerim si deli podvozje in tehniko, sta na voljo tudi dve različno zmogljivi izvedbi – z 265 ali 280 "konji". Sedli smo za volan obeh.

Tehnično se, razen po številu kilovatov in malenkostnih podrobnostih, ne razlikujeta. No, močnejši ima izrazitejši usmerjevalnik zraka na zadku, drugih sprememb, ki bi tako ali drugače vplivale na vozne lastnosti, pa ni.

Športnega vzdušja je v kabini malo. Školjkasti sedeži prihajajo z zamudo.

Že serijska izvedba je primerno založena z dodatno opremo, a kot običajno najbolj izstopajo atraktivni dodatki na najvidnejših mestih. V primerjavi z običajnimi leoni je podvozje znižano za dva centimetra in pol, iz obeh skrajnih strani zadka štrlita dva velika izpuha, pri močnejši izvedbi so platišča 19-palčna, pri šibkejši 18-palčna, športne namere dodatno poudarja plastično satovje, ki prekriva povečane odprtine za dotok zraka v motorni prostor, žarometi svetijo v LED-tehniki.

Kljub dodatkom kabini, tako kot pri prejšnji generaciji, manjka ozka športna osredotočenost tekmeca, megana RS. Tudi številka tristo na koncu merilnika hitrosti ni dovolj, da bi voznik zares "začutil" zmogljivosti, ki jih avtomobil ponuja, zato zahtevnejši počakajte na junij, ko bo Seat v opravičilo ponudil tudi atraktivna školjkasta sedeža. Serijskim sedežem kljub dobri opori, resnici na ljubo, manjka značaj.

Če je delovalo na dirkališču, bo tudi na cesti

Športnemu podvozju pomaga odlično kalibriran DCC – sistem za dinamično uravnavanje podvozja, posebej prilagojen cupri in zahtevnim voznikom.

Razpoložljivi so štirje različni programi – izhodiščni comfort, sport, cupra in individual. Odzivnost pogonskega agregata in krmilnega mehanizma, sproščenost stabilizacijskih sistemov ter trdota podvozja se z vsakim naslednjim programom učinkovito večajo.

Cenimo razmišljanje in izvedbo Seatovih inženirjev, ki razumejo kritično pomembnost vzornega sodelovanja prilagodljivega podvozja in stabilizacijskih sistemov. Ob vklopljenem programu cupra tudi med maksimalnim napadom na vsak centimeter španske steze nismo pomislili na izklop sistema proti zdrsu pogonskih koles ali stabilizacijskega programa ESP. Kalibracija elektronike je bila izvedena brezhibno in po meri dinamičnega voznika. Podpira tudi napadalno vožnjo in hkrati ne odmakne zaščitne mreže v primeru izgube nadzora nad vozilom. Če je delovalo na dirkališču, bo zagotovo delovalo na cesti.

TCS in ESP je mogoče popolnoma izklopiti

Oba stabilizacijska sistema sta izklopljiva v dveh stopnjah. Prvi pritisk na stikalo povsem izklopi sistem proti zdrsu pogonskih koles (TCS), drugi izklopi tudi ESP. Posebnost je, da se sistema ob izgubi nadzora nad vozilom in močno pritisnjeni stopalki zavore vklopita nazaj in tako ostane, dokler desna noga zmogljivim štiribatnim zavornim čeljustim veleva ugriz. Po sprostitvi pritiska se oba sistema ponovno izklopita. Preprosto in učinkovito.

Bo padel rekord na Nurburgringu?

Značaj cupre tudi ob menjavi generacije ostaja podoben. Kljub poudarjanju iberskega temperamenta ima učinkovitost prednost pred čustvi. Glede na izkušnje z dirkališča, kjer se je avtomobil kljub močno obrabljenim pnevmatikam in utrujenim zavoram, a ob pomoči izredno učinkovite mehanske zapore diferenciala oddolžil s celo za športne kombilimuzine nadpovprečnim mehanskim oprijemom, zlahka verjamemo napovedim o presenečenju na avtomobilskem salonu v Ženevi.

Seat je namreč dražil s posnetki s slovitega Nürburgringa, kjer kombilimuzinski rekord s časom osem minut in 7,97 sekunde že tretje leto pripada Renaultovemu meganu RS trophy. Kljub vztrajnemu vrtanju nam podrobnosti ni uspelo izvedeti. Pri Seatu so izrazili spoštovanje Renaultovega dosežka, a obenem se s priprtimi ustnicami sprašujejo o vrsti pnevmatik, na katerih je bil dosežen rekordni čas. V vednost, Oplova astra OPC je za krog potrebovala 8 minut in 20 sekund, napad na francoski rekord pa odkrito napovedujejo tudi pri Hondi, kjer naj bi se s predserijskim civicom type R času že približali.

Kako hitro bo "zeleni pekel" obkrožila cupra? Najverjetneje se pod mejo magičnih osmih minut ne bodo spustili, meganov rekord pa je najbrž v nevarnosti.

Kje so meje zmogljivosti dvolitrskega stroja?

Motor, ki poganja cupro in druge zmogljivejše koncernske kombilimuzine, si s svojim predhodnikom deli le še grobo osnovo, ki jo je Seat v prid večjim zmogljivostim in učinkovitosti temeljito nadgradil.

Temperaturo izpušnih plinov so znižali z integracijo izpušnih kolektorjev neposredno v novo, aluminijasto glavo motorja, sistem vbrizga goriva je dvojni, neposredni in posredni v sesalno cev, optimizirali so tudi prilagodljivo odpiranje ventilov z dvostopenjskim gibom.

Rezultat učinkovitega piljenja je porednih 265 oziroma 280 "konjev", zaradi katerih cupra stotico vidi hitreje kot tekmeci. Pospešek traja od 5,7 do 6,0 sekunde (odvisno od izvedbe), končna hitrost je seveda elektronsko omejena na 250 kilometrov na uro.