Četrtek, 17. 7. 2008, 10.03
8 let, 8 mesecev
Mercedes-Benz E 300 bluetec
Ta marketinški naziv združuje ukrepe, ki jih pri Mercedes-Benzu uspešno uveljavljajo v ZDA že od leta 2006. V osebna vozila prihaja bluetec po tem, ko so to tehnologijo dobro preizkusili v gospodarskih vozilih. Delovanje motorja v temle vozilu tako ustreza bodočim normam Euro V.
Zunanjost, notranjost
O zunanjosti zaradi predhodnih testov ne bi izgubljali besed, razen če spomnimo na ugoden koeficient zračnega upora (0,28), ki pomembno vpliva na porabo goriva. Tudi o notranjosti (črna z rjavim usnjem) ne bi razpredali, če ne bi vsebovala za dobrih 16.000 evrov dodatne opreme. Na mestu je torej vsaj nekaj naštevanja: električni pomiki vozniškega sedeža, prednjih vzglavnikov, volana (z odmikanjem pri izstopanju) in ogledal, trije spomini za nastavitev obeh prednjih sedežev, štiripodročna klimatska naprava, stranski zračni vreči tudi ob zadnji klopi ... Ali sploh kaj manjka? Ja, isofix pritrdišča, za katera bi bilo treba doplačati 71 evrov, potniki pa pogrešijo kakšno držalo ali utor za pijačo.
Vozne lastnosti
Tudi v tem poglavju lahko samo ponavljamo in predvsem hvalimo lego na cesti, ki jo zagotavljajo plinsko polnjeni blažilniki in sistemi "anti-dive", "anti-lift" in "anti-squat" ter nevsiljivi, vendar zelo učinkoviti ESP. Pa vendar so odlične vozne lastnosti zagotovljene bolj za vsak slučaj, zaradi varnosti, ne pa zaradi vozniških športnih ambicij. Tako sporoča tudi manjši merilnik vrtljajev, ki je po velikosti enak tistemu za uro. Odločilen je namreč večji merilnik za hitrost s preglednim zaslonom znotraj. Med tempomati, ki ne delujejo lasersko ali aktivno, je Mercedesov najboljši. Enostaven za rokovanje, delovanje je pregledno digitalno izpisano. Preverili smo tudi, da se pri "zbijanju" hitrosti, ki jo zahteva s tempomatom nastavljena hitrost, zadaj prižgejo zavorne luči. Zelo pohvalno!
Zmogljivosti, poraba
Trilitrski bluetec vleče z največjim navorom že od "spodaj" do 2400 vrtljajev, pri 3400 pa je že moč največja. Pri tem je zanimivo, da menjalnik pri ročnem pretikanju samodejno prestavi za eno višje pri 4000 vrtljajih, kljub temu, da je rdeče polje označeno pri 4600. 7-stopenjski samodejni menjalnik smo preizkusili v ML-u in R-u, ki imata povsem enaka razmerja posameznih zobniških parov, le končni prenos je pri našem E-ju daljši. Sedma prestava samodejnega menjalnika (pohvalno: brez zavore iz N v D) omogoča hitro vožnjo z nizkimi vrtljaji (130 km/h pri 1900 po merilnikih).
3-litrski motor so pri Mercedesu kombinirali z, recimo temu, ukrepi bluetec. Le-ti temeljijo na modificirani elektroniki, recirkulaciji izpušnih plinov, keramičnih ogrevalnih svečicah za hitrejši vžig hladnega motorja, na optimiziranem delovanju tubine, nižji kompresiji in piezo-električnih injektorjih. Za razliko od "ad blue" različic, nima pri bluetecu voznik nikakršnih skrbi z dotakanjem substanc, ki razgrajujejo škodljive snovi v izpuhu. Skrb za celotno delovanje katalizatorjev je prepuščena pooblaščenim servisom. Poraba? Med vožnjo po avtocesti z največjo dovoljeno hitrostjo ostane pod osmimi litri, v mestih pa znaša okoli devet. Ker ga na testnem krogu tudi športno poženemo, smo namerili 9,4 l/100 km. Glede na velikost vozila, maso 1,8 tone in zmogljiv motor ocenjujemo porabo kot povsem primerno.
Cena, tekmeci
Tradicionalna tekmeca Mercedes-Benzom sta Audi in BMW, ki svoji floti po pravilu dodajata krepko dozo športnih lastnosti. Pa vendar pokaže E 300 bluetec preverjeno vsaj tolikšne zmogljivosti in vozne lastnosti kot audi A6 in BMW serije 5, le da so, kot smo že navrgli, nekako v drugem planu in pridejo na površje v različicah AMG. Osnovna cena 56.000 evrov se poveča za dobrih šestnajst tisočakov zaradi spiska dodatne opreme. In prav ta naj bi bila za realno primerjavo pred izbiro morda najbolj pomembna. Pravimo naj bi bila, kajti vse tri navedene znamke imajo tako ali tako svoje trdno zasidrane privržence.