Petek, 4. 12. 2015, 5.19
9 let
Honda CBR 125 R

Videti je skoraj kot prava CBR-ka
Nov videz prinaša še bolj športno agresivno podobo. Je pomanjšana kopija večjih zmogljivejših sester kot sta CBR1000RR in VRF1200F, tudi v detajlih kot je na primer izpušni lonec. Še posebno maska in žaromet izgledajo »odraslo«. Na prvi pogled predvsem dimenzije gum izdajajo da gre za najstniški motocikel. Seveda je te honde tudi čez »pleča« bistveno manj, saj v sebi skriva le četrtlitrski pogonski agregat.
Ena velikost za vse
Pri zvoku in detajlih je jasno, da gre za motorček. Prednje vilice so ozke in nenastavljive, pravzaprav na motociklu ni mogoče nastaviti ničesar. A zdi se, da z izjemo ročic sklopke in zavore ni niti potrebno. Motocikel je prav tako majhnemu najstniku kot višje raslemu odraslemu. Oba na tem motorju najdeta dober položaj, tudi ko se je potrebno stisniti za šipico.
Lahkotnost in vodljivost
Če primerjamo vodljivost z večjima sestrama se nam na CBR 125 R zdi kot da vozimo kolo. 136 kilogramov ni čutiti, višina sedeža na manj kot osemdesetih centimetrih deluje blagodejno nižje raslim, za športen motocikel relativno visoko postavljeno krmilo pa daje dober občutek kontrole. Vozne lastnosti so za tak motor in ceno odlične, seveda pa ne smemo pričakovati trdega vzmetenja in kirurške natančnosti. A brez dvoma je to primeren motocikel za navajanje na razred superšportnikov.
Izgleda športneje kot se pelje
Superšportniki za najstnike niso več tako zmogljivi in agresivni kot so bili nekoč. Okolju in naraščanju moči prijaznejša štiritaktna tehnologija pri osminko litra velikem agregatu seveda ne more delati čudežev. Enovaljnik se vrti vse do 11.500 vrtljajev, a pridela le 13 konjičev. Polni plin je zato obveza, če skušamo držati tempo prometa. A takšna moč je resnici na ljubo za 16 letnike, katrim je motocikel prvenstveno namenjen, več kot dovolj in predvsem predstavlja zanje zakonsko omejitev!
Malo moči, malo porabe
Moči je malo. Deset kilovatov je za silo dovolj da lahko prehitimo tovorno vozilo. Vsekakor pa zato brez strahu na polno odpiramo plin. Na avtocesti primanjkuje kanček končne hitrosti, čeprav stisnjeni za šipico lahko dosežemo 130 km/h – vsaj po števcu. V resnici je to dobrih 10 km/h manj. Poraba goriva je pri normalni uporabi zanemarljiva in tudi če vozimo ves čas s polnim plinom, ne bomo presegli treh litrov na sto prevoženih kilometrov. Pri tem pomaga šeststopenjski menjalnik, elektronski vbrizg goriva in tekočinsko hlajenje.
Najprijaznejša med malimi športnicami
Yamaha YZF R125 je športnejša, a kot običajno pri dvobojih teh dveh znamk je Honda udobnejša ali prijaznejša. Aprilia letos ponuja novo in dražjo 4T zverinco RS4 125, RS 125 pa je z dvotaktnim agregatom in že skoraj dirkaško namembnostjo iz drugega sveta. CBR 125 R je s ceno 3490 najugodnejša in le tisočak nad 125 kubičnimi skuterji, a daje bistveno več vozniškega in lastniškega veselja. Primerjava s 125 kubičnimi kitajskimi izdelki bi bila seveda za Hondo žalitev.