Torek, 3. 6. 2008, 11.20
8 let, 8 mesecev
Ford fiesta 1,6
Avtomobil je prav zaradi nje pritegnil številne poglede, deloval mladostno in "funky", zato smo si bili v uredništvu enotni, da je fiesta (zabava) pravo ime zanj. No, za razliko od zelenega in mladostnega malčka, pa je tokratna fiesta v sivi barvi delovala precej bolj zrelo in umirjeno. Nič več fiesta za mlade, temveč siesta (počitek) za nekoliko starejše in zrelejše voznike.
Zunanjost, notranjost
Z zgoraj navedenim nikakor ne želimo trditi, da je prava fiesta le zelena fiesta, saj bi si denimo mladega ambicioznega poslovneža v njej bolj težko predstavljali. Bi ga pa precej lažje posedli v umirjen ter eleganten siv avtomobil s svetlejšo notranjostjo. Prav svetlo oblazinjenje in dvobarvna armaturna plošča poskrbita za pridih elegance, svetle barve poskrbijo še za občutek prostornosti. Splošno dober vtis malce pokvari le trda plastika na osrednjem delu armature, ki v primerjavi z ostalimi materiali deluje nevredna oznake ghia. Prednji sedeži so udobni, na njih je dovolj prostora tudi za višje voznike, prostor je kar bogato odmerjen tudi zadaj. Če bi bili pikolovski, bi dejali, da bo voznika na daljši poti motila le preveč položno postavljena opora za levo nogo. Prtljažni prostor je dovolj velik, zopet pa nas je zmotil način odpiranja. Kljub trem različnim variantam (s ključem, daljinsko, od znotraj), so na najprimernejšo pozabili. Ključa namreč nimam vedno pri roki, na stikalo v avtomobilu pa pri izstopu tudi pozabim.
Vozne lastnosti
Fiesta ponuja dober kompromis med udobjem in lego na cesti. Slednja je suverena tudi pri hitrejši vožnji, pretiranega nagibanja ni čutiti, še bolj pohvalno je to, da voznik preko volanskega obroča dobi zgledno število informacij o dogajanju pri stiku koles in podlage. Pohvalimo lahko še dokaj neposreden volanski obroč in majhen krog obračanja, kar se še posebej dobro obnese pri manevriranju v ozkih ulicah ali parkiriščih.
Zmogljivosti, poraba
Z izjemo dvolitrskega bencinarja v športni različici ST, predstavlja omenjeni 1,6-litrski agregat vrh ponudbe. Sto konjskih moči je povsem zadosti za dinamično vožnjo, občasna prehitevanja ali avtocestne ravnice, nenehno priganjanje v visoke vrtljaje pa vseeno ni po njegovi volji. To med drugim pokaže tudi s precejšnjo glasnostjo. Večji motor je bolj stvar prestiža, ravno tako kot ghia oprema. Na voljo ni zato, da se z njim divja, temveč zato, da je moči dovolj, kadar je to potrebno. Poraba goriva je tokrat znašala 8,8 litra, kar je le dobre pol litra višja kot pri različici z 1,25-litrskim bencinskim agregatom in nekje povprečna.
Cena, tekmeci
V najbolje prodajanem avtomobilskem segmentu je konkurenca vedno prisotna in vedno močna. Eden zadnjih rivalov je denimo peugeot 207, v vrsti so še renault clio, opel corsa, volkswagen polo, fiat punto, nissan micra, mitsubishi colt, seat ibiza, toyota yaris, hyundai getz in še bi lahko naštevali. Njihovo število se nekoliko zniža, če kriterije pri izbiri poostrimo in si zaželimo lastiti malčka, pri katerem ne bomo gledali zgolj na ceno ali prostornost v notranjosti, temveč nam bo pomembna tudi bogata oprema in močan motor. In za dobre tri milijone fiesta z 1,6-litrskim motorjem in opremo ghia nedvomno ponuja veliko.