Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
5. 6. 2008,
12.01

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 5. 6. 2008, 12.01

8 let, 8 mesecev

Citroen C3 pluriel 1,6 sensodrive

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Pluriel je C3 za poletne dni. Med vožnjo z odprto streho boste porjaveli, še preden pridete na morje.

Če pa želite popoln prepih in pustite strešno ogrodje doma, morate zaupati vremenski napovedi, tako kot to počene večina motoristov. Oba nosilna strešna loka se da odstraniti, ne da pa se jih normalno prevažati v avtu, brez njih pa se streha ne da zapreti. Zato je treba pluriela ob nalivu, boljše pa še malo prej, parkirati in prekriti z zaščitnim pokrivalom. Sicer pa so sedeži in notranje obloge iz ustreznih sintetičnih materialov, ki jim občasno kopanje ne škoduje.

Zunanjost, notranjost

Pluriel je postavljen na podvozju citroena C3, na zunaj pa deluje še bolj bubasto. Opazen je dimenzioniran črn lok nad vrati, ko ga odstranimo in spustimo stekla, ostane samo stebriček A (okvir vetrobranskega stekla). Pluriel je dobil navzgor potegnjene luči, bolj zaokrožen prednji odbijač, serijske meglenke in platišča iz lahke litine. Glede na C3 so spremenjeni predvsem tisti elementi, ki so v zvezi s strešno konstrukcijo. V prtljažnik sežemo v osnovi skozi zadnje okno in šele potem lahko odpremo pločevinasti pokrov, ki ima tečaje spodaj. Ker se ta odpira nazaj, dobimo skupaj z dnom prtljažnika dve ravni površini. Zadnji, iztegnjeni del prenese tudi obremenitev do 50 kg, pod dnom prtljažnika pa je še eno dno, rezervirano za namestitev strehe in zadnjega stekla. In če poklopimo zadnji naslonjali, so ravne površine že tri. Za vožnjo pa sta vseeno uporabni le dve. Če je zadnji pokrov odprt, so namreč registreske tablice usmerjene navzdol. V takem položaju pa bi jih lahko videli samo ležeči policaji ali pa morda cariniki, ki na mejnih prehodih včasih uporabijo ogledala za pregled vozil od spodaj. Pluriel je namenjen štirim potnikom, če bo res kdo sedel na zadnji klopi pa je odvisno od velikosti voznika in sovoznika. Sicer pa je notranjost urejena lično, po izgledu kvalitetno, tudi oprema, ki je navedena na koncu testa je bogata. Spoj med stebričkoma A in obema bočnima nosilcema se pri testnem avtu ni izkazal za vodotesnega. Je kapljalo in curljalo, glede na dolgoletno tradicijo citroenovih platnenih streh pa sklepamo, da je šlo za slučajno okvaro. Nasploh pa velja, da je potrebno pri spreminjanju pluriela v varianto spider natančno slediti navodilom. Tudi oblačenje avta naj bo vnaprej natrenirano, sicer bo ob nenadnem dežju panika.

Vozne lastnosti

Podvozje pluriela sestavljajo enaki elementi kot jih poznamo pri modelu C3, vendar je trše nastavljeno. Dopušča športno vožnjo, morda pa na ta račun kdaj pa kdaj zaropota v konstrukciji platnene strehe. Naslonjala prednjih sedežev in zadnje klopi so enostavno prešita na navpično prečo in zagotavljajo soliden bočni oprijem. Volanski obroč je kot v C3 precej odebeljen, sam prenos na kolesa pa zahteva večji krog obračanja in torej malo manj okretnosti na parkiriščih. K testni različici z 1,6 litrskim motorjem spada sensodrive menjalnik. Zanimivo in zabavno, posebno če si zaželiš prestavljanja z ročicama pri volanu. Pa tudi avtomatski način ni dolgočasen. Avtomatika pri prestavljanju navzdol samodejno izvede operacijo "vmesni plin", sicer pa je ta vmesni "bruuum" še bolj očiten pri ročnem, sekvenčnem prestavljanju. Nasploh pa ta menjalnik z avtomatsko sklopko aktivno sodeluje z dejanskimi voznimi pogoji. Med vožnjo po klancu navzdol namreč ne zmeče prestav do konca, kot to počnejo pravi avtomatski menjalniki, ampak izbere prestavo, ki zavira z zmernimi vrtljaji. Če pa komu med vožnjo ni všeč naprimer avtomatsko izbrana tretja prestava, se lahko odloči za ročno četrto ali peto. Na zaslonu je namreč tudi pri avtomatski izbiri izpisana prestava, ki je trenutno vklopljena. Za razliko od klasičnih avtomatskih menjalnikov lahko poženemo motor neodvisno od vklopljene prestave, le zavoro moramo pritisnit. In ko jo popustimo, ne bo pluriel nikamor rinil, niti v "I", niti v"R", ampak bo počakal, da pritisnemo plin.

Zmogljivosti, poraba

Predvsem moramo opozoriti, da hitrostnih zmogljivosti pluriela ni za preizkušat, kadar je platnena streha povsem nazaj, ali celo spravljena v prtljažniku. Nad 90 na uro lahko lažji predmeti poletijo iz avta. Zaradi avtomatskega delovanja sklopke je pospeševanje bolj umirjeno pa tudi med manevriranjem naprej in nazaj moramo biti malo potrpežljivi. Med močnejšim pospeševanjem se nam je dogajalo, da avtomatika ni poskrbela za prestavljanje naprej. Reševali smo se tako, da smo ročno prestavili v višjo prestavo, nato pa spet preklopili na avtomatski način. Potem je delovalo. Ko pa se je enkrat na zaslonu prikazal znak za okvaro na sistemu sensodrive smo poklicali citroenovo asistenco, ki deluje 24 ur dnevno. Svetovali so, naj za hip odklopimo akumulator in potem je zadeva spet delovala normalno. Na vsak način pa so po koncu testa strokovnjaki na citroenovem servisu staknili glave skupaj. 110 konjev požene običajnega citroena C3 čez 190 km/h, pluriel pa zmore le za malenkost manj. Pri tem motor sploh ni preveč žejen. Testni podatek o povprečni porabi 7,7 litra na 100 kilometrov je zelo soliden, saj je bila aerodinamika vozila večinoma motena z odprto streho.

Cena, tekmeci

Pluriel je svojevrstna popestritev palete citroenovih modelov, obenem pa tudi učinkovita potujoča reklama za to avtomobilsko znamko. Avto nikakor ne ostane neopažen in med testom smo ga morali večkrat podrobneje razkazat. Občudovalci so bili nasploh pristaši citroena, nekateri med njimi so v mlajših letih vozili spačke. To so v glavnem do konca svojih dni zapečateni citroenovci, ki zlepa ne bodo ušli drugam. Kdor pa ni obremenjen s pripadnostjo firmi in ga bodo mamile plurielove posebnosti, bo seveda pogledal tudi naokoli. Slabost pluriela sta okorna bočna loka, njuna odstranitev in ponovna namestitev je za marsikoga težavna. Lokov tudi ne moremo vozit s seboj, kot naprimer pri malem smartu cabrio. Če je komu dovolj samo odpiranje strešnega dela, je veliko razgleda in prepiha tudi v twingu. Seveda pa je za manj denarja tudi muzike precej manj. Plurielov razredni tekmec je pravzaprav lahko le peugeot 206 cc, ki se ponaša s trdno streho, ni pa uporaben za prevoz štirih oseb. Tudi prostora za prtljago je manj, zato pa za obe strešni operaciji zadostuje pritisk na gumb. Obliko spiderja, ki jo ponuja pluriel se lahko najde tudi pri vozilih, katerih osnovne različice spadajo kakšen razred višje. Tako so VW beatle, prihajajoči peugeot 307 cc ali pa opel astra cabrio tudi občuno dražji. C3 pluriel je velik posebnež z različnimi možnimi prepihi, s posrečeno bubasto obliko in z menjalnikom sensodrive. Torej je zelo primeren za skupino kupcev, ki so radi nekaj posebnega.

Ne spreglejte