Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Gregor Pavšič

Ponedeljek,
6. 9. 2010,
12.07

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 6. 9. 2010, 12.07

9 let

Matjaž Levstek - dopoldan računalničar, popoldan inženir

Gregor Pavšič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Pogovarjali smo se s skrbnikom računalniških omrežij na inštitutu Jožefa Štefana, ki popoldne po koncu uradne službe za svojo dušo predeluje športne in dirkaške avtomobile.

Je to vaš poklic ali le popoldanski hobi?

Po poklicu sem nekaj povsem drugega. Na Inštitutu Jožefa Štefana skrbim za računalniška omrežja. To je precej težko in zoprno delo, zato je potrebno popoldan početi še kaj za svojo dušo.

Kaj je torej vaši hobi?

Že kot mulec sem si "friziral" svoj moped. Nato je nivo dela postopno rasel. Ko je elektronika resneje stopila v svet avtomobilov, je bila zame to še dodatna spodbuda. Tuning je večdisciplinaren posel. Treba je poznati nekaj kemije, elektronike, precej fizike in matematike.

Kako se izobražujete in napredujete?

Držim se osnovnega pravila - napake se lahko zgodijo, ne smejo pa se ponavljati. Veliko izsledkov je empiričnih. Občasno se vsega ne da natančno izmeriti in izračunati. Velik pomen imajo izkušnje, intuicija in testiranja. Vsak tuner mora delati majhne korake in napredovati postopoma.

Mitsubishi vašega varovanca Saše Horvata ima okrog 400 "konjičev". Ste morali izboljšati tudi ostale druge komponente avtomobila, da celoten paket zdrži dirko do cilja?

Mitsubishi ima zelo močno osnovo, zato ni potrebno veliko drugih predelav. Če bi hoteli še več zmogljivosti, bi morali zmanjšati maso avtomobila in posledično obremenitve na tehniko ter uporabiti močnejše komponente.

Je lahko tuning poklic ali le hobi?

Od tuninga serijskih avtomobilov se zagotovo lahko živi. Potrebno pa je veliko vlagati nazaj. Prihodek je torej dober, stroški pa ravno tako zelo visoki. V tehnološko opremo se vlaga po nekaj sto tisoč evrov. Samo od dirkaškega športa pa se ne da živeti. Tržišče dirkalnih vozil je premajhno.

Ne spreglejte