Ponedeljek, 15. 11. 2010, 19.36
8 let, 8 mesecev
Marko Stojiljkovič – novembrski delovni dan vulkanizerja
Na vulkanizerje pomislimo predvsem takrat, ko nam cestno-prometni zakon veleva menjavo gum. Toda verjetno vulkanizerji niste zaposleni le marca in novembra?
Največ dela imamo jeseni in spomladi, toda vulkanizerji delamo celo leto. Tudi poleti precej voznikov pripelje avtomobile na optiko, pogosto pa gume menjajo tudi motoristi. V našem servisu priporočamo, da naj voznik na tri mesece menja gume s sprednje na zadnjo os. To velja za zimske in za letne gume. V tem primeru se gume enakomerno obrabijo.
Se okrog 15. novembra obseg vašega dela bistveno poveča?
Dela je veliko več. Vse stranke prosimo, naj pridejo gume zamenjati pred 1. novembrom. Veliko jih tega priporočila ne upošteva. Mnogi čakajo na zadnji dan ali pa celo na prve snežinke. Dva tedna pred 15. novembrom in po njem sta bila za nas dejansko nora.
Se ljudje navajajo, da je menjavo letnih gum z zimskimi dobro narediti pravočasno in ne zadnji hip?
Velikih sprememb ni. Letos so se menjave začele nekoliko prej, ker je bil že v začetku oktobra napovedan sneg do nižin. Takrat smo že delali cel dan. Toda skrajne gneče letos vendarle ni.
Koliko avtomobilom ste v teh dneh zamenjali gume in koliko časa vam vzame en avtomobil?
Zdaj dnevno gume zamenjamo okrog 150 avtomobilom. Če ima avtomobil železna platišča, gume menjamo od deset do petnajst minut. Pri avtomobilih z večjimi kolesi, lahko menjava traja tudi pol ure. Poleti, ko so menjave gum veliko redkejše, dnevno sprejmemo največ deset avtomobilov.
Gume na avtomobilih so velike in težke, se to pozna zvečer tudi na vaših rokah?
Fizično je naše delo zelo naporno. Še posebej pri avtomobilih z večjimi kolesi. Danes ima praktično vsak avtomobil vsaj 15-palčna kolesa. Boljši avtomobili imajo na platišču še senzor. Tako je treba paziti nanj in gumo pravilno namestiti. Pri gumah za denimo avtomobile crossover ali SUV je dviganje in nameščanje gum za roke precej obremenilno.
Se bojite napak in kakšna je preventiva? Gume so eden ključnih elementov varnosti in zato do napak praktično ne sme priti?
Vulkanizer odgovarja za svoje delo. Gumo lahko narobe obrneš ali pa napačno nastaviš tlak. Stranka se odpelje in se čez nekaj minut že vrne. Takrat je potrebno delo ponoviti, že brez tega pa imamo pogosto gnečo. Ob napaki se lahko guma tudi poškoduje. Zato moramo biti zbrani in dosledni. Zelo pazimo, da so kolesa dovolj dobro privita.
Kakšen je črn scenarij vulkanizerja? Morda zgodnje jutro, ko ceste povsem nepričakovano pobeli sneg? Kakšen je takrat vaš delovnik?
Na delovno mesto pridem pol ure prej. Na hitro si privoščim kavo, nato pa se začne trdo delo. Najprej moram z lopato odkidati sneg pred vrati v delavnico, nato pa po hitrem postopku sprejemati stranke. Te že čakajo, vsem se mudi. Vsi bi bili radi hitro na vrsti. Nekatere avtomobile moramo riniti v delavnico, ker z letnimi gumami na snegu ne zmorejo niti rahle klančine do vrat.
Letos so bile temperature 15. novembra povsem jesenske, toda zimske gume so zdaj vseeno obvezne. Kako visoke temperature vplivajo na zimsko gumo?
Zimska guma optimalno deluje pri temperaturah od tri do šest stopinj Celzija. Današnji dan za zimsko gumo ni bil najbolj primeren. Pri visokih temperaturah se podaljša zavorna pot, poveča se tudi obraba.