Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Gregor Pavšič

Sreda,
15. 7. 2015,
12.00

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

avtocesta avtocesta

Sreda, 15. 7. 2015, 12.00

8 let, 8 mesecev

Zakaj morajo v Sloveniji vozniki kršiti zakon, da omogočijo prehod gasilcem

Gregor Pavšič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Slovenska zakonodaja ob razvrščanju vozil na avtocesti, ki morajo zagotoviti prostor za prehod reševalnim vozilom, še vedno ne dopušča umika na odstavni pas. Vozniki morajo zavestno kršiti zakon.

Video - prebijanje gasilnega vozila PGD Dolnji Logatec proti mestu nesreče

Intervencijska vozila so se prebila do mesta nesreče, toda …

Tudi ob ponedeljkovi prometni nesreči na primorski avtocesti, v kateri so umrli štirje državljani Romunije, so se morali do mesta nesreče prebijati gasilci s tovornjaki in rešilna vozila. Tokrat so se tudi po oceni policije vozniki večinoma dobro odzvali in omogočili dokaj hitro napredovanje tovornjakom. Statistično s pravilnim razvrščanjem povečamo možnost za preživetje ponesrečenih za 40 odstotkov. Da je vožnja skozi strnjeno kolono vozil, ki nastane skoraj istočasno z zaprtjem avtoceste, stres za voznika, dokazuje zgornji videoposnetek prostovoljnega gasilskega društva Dolnji Logatec.

Vozniki morajo zagotoviti dovolj prostora, a bolj desno kot do robne črte voznega pasu ne smejo. Nesmisel?

''Vedno, ko pride do zastoja, mora biti med kolonama vozil na prehitevalnem pasu in voznem pasu dovolj prostora za vožnjo intervencijskih vozil, ki so opremljena z modro ali rumeno lučjo (reševalci, gasilci, policisti, izvajalci rednega vzdrževanja, inšpekcijske službe …). Vozila na voznem pasu se morajo razvrstiti na desno stran do robne črte, vozila na prehitevalnem pasu pa na skrajno levo stran do robne črte,'' se glasi napotek Darsa in slovenske policije o pravilnem razvrščanju.

Vozniki morajo torej vedno poskrbeti za dovolj prostora, ki omogoča prehod reševalnih vozil, za razliko od Avstrije pa v Sloveniji v primeru zastoja ni dovoljeno vozila umakniti na odstavni pas. Kdor avtomobila ne razvrsti pravilno, mu grozi globa 200 evrov, za vožnjo po odstavnem pasu pa je predvidena globa 300 evrov. Je pravilno razvrščanje vozil po črki zakona sploh mogoče?

V idealnih razmerah med tovornjakom in osebnim avtomobilom ostane 30 centimetrov prostora

Pri avtocesti, ki je projektirana za hitrost 130 kilometrov na uro, je širina voznega pasu 3,75 metra. Največja dovoljena širina tovornjaka je skupaj z ogledali 2,95 metra, povprečna širina osebnega avtomobila "golfovega" razreda pa okrog 1,8 metra. Če bi se torej v zastoju vzporedno znašla osebni avtomobil in tovornjak, bi teoretično med njiju še lahko zapeljal gasilski tovornjak. Med tremi vozili bi ostalo za manj kot 30 centimetrov prostora.

Vožnja "na centimetre" intervencijskega vozila seveda ni hitra, vsaka minuta pa pri reševanju odloča o življenjih. Prostora tudi v teoriji zmanjka takrat, ko sta vzporedno postavljena dva tovornjaka ali pa vozila niso postavljena idealno. V primeru hitre ceste, kjer je hitrost omejena na 100 kilometrov na uro, je vsak vozni pas še za 25 centimetrov ožji.

Na vprašanje ali bi morali v Sloveniji spremeniti zakon in dovoliti umik vozil na odstavni pas, je lani 80 odstotkov anketirancev na Planet Siol.net odgovorilo z da. Pri Darsu se sklicujejo na zakonodajo, ki jo sprejema pristojno ministrstvo.

Ne spreglejte