Ponedeljek, 28. 4. 2008, 8.01
8 let, 8 mesecev
Volkswagen passat CC
Passat CC je več kot passat
Štirivratnim triprostorskim avtomobilom ponavadi pravimo limuzine. Ponavadi, a ne vedno. Navajeni smo že na posebnosti, na izjeme, med te posebneže zagotovo sodijo tudi štirivratni kupeji. Ima ga Mercedes, kmalu ga bosta imela Porsche in Aston Martin, v to imenitno druščino pa vstopa tudi Volkswagen. Seveda veliki VW ne računa, da bo kradel kupce omenjenim trem "delavnicam". To ne, zagotovo pa računa, da se bo s CC-jem prikupil vsem, ki so za avtomobil pripravljeni odšteti VEČ. ...
5 cm manj, sedež manj, nižji upor
... Koliko več? Dobrih štiri tisoč evrov več. A seveda za manj: za pet centimetrov manj v višino, za nižji količnik zračnega upora (0,29) in za sedež manj. Passat CC je tudi manj kot phaeton, ki (zaenkrat še) ostaja zastavonoša družbe iz Wolfsburga.
Passat CC je passat
Čeprav CC v Volkswagnove salone vabi tiste bolj premožne, pa vendarle ostaja zvest svojemu imenu. V notranjosti se zato takoj prepozna passatovo okolje. Iz voznikovega stališča je vse tako, kot že poznamo ali pa še bomo poznali v passatu. Namreč, volanska stikala in stikala klime so nova, a zagotovo bodo kmalu romala tudi v ostale volkswagne. Sicer pa lahko poročam, da so materiali boljši kot pri že preizkušenih passatih. In kaj je še drugače? Zadnja sedeža, seveda. Ni klopi, namesto sredinskega (kazenskega) sedeža je odlagališče. A stranska sedeža nista nastavljiva kot pri luksuznih avtomobilih. In nižja streha se na zadnjih sedežih kar čuti. Ta dva sedeža nista namenjena velikanom, saj ti v tem avtu svoje glave ne morejo držati pokonci.
Panoramske strehe tokrat ne priporočamo
In ko smo že pri strehi. Passat CC nudi tudi panoramsko stekleno streho, tako kot je to že postala navada pri prestižnih kupejih. Osebno sem zelo navdušen nad steklenimi strehami. A CC je prvi avto, pri katerem panoramske strehe ne bi izbral. Kajti v CC-ju je streha dolga le 75 centimetrov, to je pravzaprav samo mlace več, kot nudijo običajni "šibedahi". Steklo je torej samo nad glavama voznika in sovoznika, zadnja potnika sta v tem avtomobilu prikrajšana za užitke gledanja v zvezde - mercedes CLS recimo to ponuja, pa tudi občutno bolj prostoren je (a seveda tudi dražji). Za povrh se tega strešnega okna ne da odpreti, le privzdignemo za dva "cm-ja" ga lahko. Pika na i pri odločitvi za neizbiro panoramske strehe je odsotnost stropnih ročajev. Vseh. Prtljažnik? Velik. Tu ni pomanjkanja v primerjavi s passatom.
Avto samodejno zavija ...
Glede tehnike sta passat CC in običajni passat enaka. No, ali pa še bosta. Kajti vse CC-jeve tehnični novosti bodo kmalu romale tudi v ostale Volkswagnove modele. "Lane assist" zagotovo. Zakaj gre pri tej zadevi? Za še en sistem, ki vozilo ohranja na vozišču, to je sistem, ki preprečuje, da nezavedno prevozimo črte na vozišču. Funkcija je enaka, delovanje pa povsem drugačno kot na primer v audiju A4, ki trese volanski obroč, in drugače kot pri citroenu C5, ki strese voznikovo zadnjico. Volkswagnov sistem je najbližje sistemu v novem accordu, ki prav tako vpliva na vrtenje obroča. Tudi namestitev kamere za spremljanje črt je enaka, na zunanjem delu notranjega ogledala. Je pa res, da mi ni jasno, zakaj sem v passatu bolj čutil popravljanje volana kot v accordu. Passatov sistem je namreč tako zmogljiv, da lahko avto celo samodejno prepelje rahel dolgovožen ovinek, voznik lahko kar umakne roke z volana. A tega niste prebrali pri nas, prav? Tega namreč Volkswagen na tiskovki ni poudaril, zagotovo pa ta sistem pomeni, da so avtomobili, ki bodo vozili sami, že zelo zelo blizu.
... in samodejno parkira
Ne verjamete? Pomislite: "lane assist" ohranja smer, radarski tempomat pa hitrost. Da bi lahko med avtocestno vožnjo voznik bral časopis, bi CC torej skoraj potreboval le še sistem, ki bi samodejno preprečil nalet. Glede na letošnje trende lahko sklepamo, da bo tudi Volkswagen nekaj takega že kmalu ponudil. Blizu je tudi čas, ko bodo volkswagni povsem samodejno parkirali, naj spomnim na prototip passata, ki ga je voznik parkiral kar od zunaj, s pritiskanjem stikal na daljincu. No, da bi CC parkiral brez voznika za volanom še ni na voljo, je pa na voljo samodejno parkiranje, bočno in vzvratno - a z voznikovo nogo na zavori.
Šport ali udobje? Vseeno!
Za razliko od pravkar naštetih sistemov je Volkswagen na tiskovki precej poudarjal nadzor delovanja podvozja. Sistemu pravijo DCC, vozniku pa omogoča, da izbere enkrat športni, drugič pa udobni program. Že po tej prvi vožnji si upam potrditi, da je razlika premalo občutna. V comfort programu avto nikakor ni mehak, v športnem pa ne trd. Touaregovo in phaetonovo zračno vzmetenje nudita več učinka.
Gume se same zakrpajo, 300 KM močan FSI
Passat CC pa ima še dolgo vrsto inovativnih tehnik: na primer Continentalove pnevmatike, ki se same zakrpajo, te so serijske za prav vse različice. Še ena od tehničnih zadev je 3,6-litrski FSI bencinski motor. Močan je 300 KM, poznamo pa ga že iz passata R36. No, seveda sem ga preizkusil in predvidevam, da je v CC-ju bolj uglajen kot v športnem passatu. Povezan je s 6-stopenjskim DSG-jem in 4Motion pogonom. Na predstavitvi sem sicer vžgal tudi 1,8-litrski TFSI, nisem pa sedel v dvolitrskega "common-rail" dizla, tistega, ki smo ga že večkrat pohvalili. O kakšnih bluemotion ambicijah tokrat ni bilo nobenega govora.