Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
24. 2. 2011,
12.06

Osveženo pred

7 let, 3 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 24. 2. 2011, 12.06

7 let, 3 mesece

Prometna varnost leta 2010 in prihodnji ukrepi

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Minister, ministrici in direktor Agencije za varnost prometa so predstavili prometno varnost lanskega leta in ukrepe za vnaprej. Predstavili so tudi obširno analizo prometne nesreče pri Grosupljem.

Več nesreč, manjše posledice

Po številu mrtvih se je Slovenija z repa evropske lestvice pomaknila v sredino. Leta 2010 je bilo na naših cestah 21.477 prometnih nesreč, kar pomeni dva odstotka več kot leto poprej, vendar so bile posledice manjše. Število smrtnih žrtev se je s 171 zmanjšalo na 138, število težko poškodovanih oseb je s 1055 padlo na 879, manjše je tudi število lahko poškodovanih oseb – 11.251 leta 2009 in 9476 leta 2010.

Kolesarji in motoristi

Ministrstvo za promet, ministrstvo za notranje zadeve in agencija za varnost prometa namenjajo letos posebno pozornost voznikom dvokolesnikov, ki so se ob višjih temperaturah že pojavili na cestah. Julija bodo v vladno proceduro poslali nov Nacionalni program varnosti cestnega prometa za obdobje 2012 do 2021. Predvidena je večja vključenost civilne družbe, večje aktivnosti občin v prometnovarnostni sistem in vzpostavitev sistema neodvisnih raziskovalcev.

Analiza množične prometne nesreče

Pri Grosupljem je lansko jesen prišlo do množične prometne nesreče, ki je zahtevala tri smrtne žrtve, devetnajst oseb je bilo poškodovanih, nastala pa je tudi precejšnja materialna škoda. V prvi tovrstni analizi, ki jo je pripravila agencija za varnost prometa, so podrobno predstavljene vse okoliščine in ravnanja pred nesrečo, med njo in po njej. Na 35 straneh analize so navedeni nekateri zanimivi podatki, na primer starost udeleženih vozil, opremljenost z zračnimi blazinami, vgrajeni sistemi ABS in ESP. V analizi najdemo spodbuden podatek, da so prav vsem voznikom namerili stopnjo alkohola 0,00, pa tudi to, da eden od voznikov ni imel vozniškega dovoljenja. Poleg neprimerne hitrosti, s katero je v megleni pas zapeljala večina voznikov, spada med vzroke za posamična trčenja tudi prekratka varnostna razdalja. Med podatki v analizi lahko vidimo, da so bila nekatera vozila poškodovana le zadaj, kar pomeni, da so njihovi vozniki med množičnim naletom pravočasno ustavili. Celotno analizo si lahko preberete s klikom tukaj.

Ne spreglejte