Petek, 5. 7. 2013, 7.37
9 let, 1 mesec
Bicikelj: z zelenimi kolesi se vozi 11 odstotkov Ljubljančanov

1856 izposoj na dan, povprečni čas 15 minut
S kolesi sistema Bicikelj, javno-zasebnega partnerstva, ki bo v Ljubljani vsaj še do leta 2026, se je mogoče že od sredine leta 2011 po Ljubljani voziti hitreje in preprosteje kot z lastnim prevoznim sredstvom. Gre za učinkovito sredstvo javnega prevoza, saj uporabnik ne potrebuje lastnega kolesa, niti mu ni treba skrbeti, kje bo kolo po koncu uporabe pustil in ga shranil na varno.
Sistem uporabe vzemi, ko ga potrebuješ se je v Ljubljani v dveh letih dobro uveljavil, saj so upravitelji sistema lani zabeležili več kot 677 tisoč izposoj koles. Povprečni čas izposoje je bil 15 minut, polovica vseh voženj pa je bila krajša od desetih minut. Enako velja tudi za letošnje prvo polletje.
Pričakovano so kolesa med Ljubljančani najbolj zaželena od marca do oktobra, ko se zgodi 80 odstotkov vseh izposoj.
Dve tretjini uporabnikov je Ljubljančanov
Sistem Bicikelj ima blizu 45.023 uporabnikov, od tega se je velika večina odločila za sklenitev letne naročnine. Približno dve tretjini uporabnikov prihaja iz Ljubljane, preostali so večinoma iz okolice Ljubljane, nekaj pa tudi iz območja Domžal in Gorenjske. Aktivnih je nekaj več kot 26.500 uporabnikov s sklenjeno letno naročnino, kar znaša deset odstotkov populacije v Ljubljani. To kaže, da kolesa večinoma uporabljajo prebivalci in redni obiskovalci mesta, kot je bilo predvideno tudi ob vzpostavitvi sistema.
Težav z vzdrževanjem in vandalizmom ni
"Vzdrževalci na terenu vsakodnevno opravijo po več sto premikov koles iz polnih postaj na prazne. Podobno kot lani smo tudi letos zimski čas izkoristili za reden servis vseh koles. Do zdaj še nobeno kolo ni bilo toliko poškodovano, da bi ga morali izločiti iz sistema. Večinoma gre za pričakovane manjše poškodbe, ki so povezane s pogosto rabo koles, na primer deli kolesa se razrahljajo in jih je treba ponovno priviti. Razen nekaj primerov namernih poškodb koles večinoma ob začetku delovanja Biciklja težav z vandalizmom nismo beležili," pravi vodja projekta Boštjan Berčan. Letos so dodali novo postajo v Šiški, kjer med Kinom Šiška in Mercatorjevim hipermarketom načrtujejo še dve vmesni postaji.
"Predvideno je, da naj bi se širitev sistema nadaljevala po prometnih vpadnicah proti obvoznici, vendar še ni sprejetih zavez glede obsega in časovnega okvira širitve," dodaja Berčan.