TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
20. 10. 2009,
13.18

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 20. 10. 2009, 13.18

8 let, 7 mesecev

Agencija EU opozarja na diskriminacijo Romov pri iskanju nastanitve

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Romi in nomadi se v Evropski uniji s hudo diskriminacijo soočajo predvsem pri iskanju zasebne in socialne nastanitve.

To se kaže v diskriminaciji pri dostopu do nastanitve, slabih bivalnih razmerah, segregaciji in prisilnih izselitvah, je v danes objavljenem poročilu opozorila Agencije EU za temeljne pravice (FRA).

Pomankljivost dobre prakse v EU FRA v svojem poročilu opozarja na pomanjkljivosti in dobre prakse v celotni EU, pri čemer meni, da bi morale države članice unije problemu segregacije pri nastanitvi in slabim bivalnim razmeram, v katerih živijo Romi, nameniti več pozornosti.

Države članice bi morale skupaj z lokalnimi oblastmi izvajati obstoječo protidiskriminacijsko zakonodajo in politike vključevanja Romov, okrepiti prizadevanja za seznanjanje s pravicami, ki jih imajo, ter spodbuditi njihovo sodelovanje pri načrtovanju in izvajanju politik o nastanitvi, je v sporočilu za javnost zapisala FRA.

"Naše poročilo o nastanitvi kaže, da mnogo območnih in lokalnih organov v EU ni naklonjenih sprejemu in izvajanju ustreznih politik za nastanitev Romov. Oblasti morajo hitro ukrepati, saj imajo slabe bivalne razmere in segregacija pri nastanitvi negativen vpliv tudi na izobraževanje, zaposlitev in zdravje Romov. Življenje na segregiranih območjih pomeni, da se romski otroci težje vključijo v šolanje, odrasli Romi in nomadi pa težje najdejo delo in hodijo v službo," je ob tem opozoril direktor FRA Morten Kjaerum.

Mnogi Romi živijo v bivališčih brez osnovne infrastrukture Mnogi Romi in nomadi v EU živijo v začasnih bivališčih brez osnovne infrastrukture, ki so pogosto komaj primerna za bivanje, in nimajo nobene možnosti, da bi njihovi domovi postali zakoniti, kakovost bivanja pa se izboljšala. Segregacija obstaja v mnogih državah članicah, včasih celo kot rezultat namernih političnih odločitev lokalnih oblasti in državnih organov, opozarja FRA.

Agencija v poročilu izpostavlja tudi problem prisilnih izselitev iz občinskih stanovanj, tudi Romov, ki redno plačujejo najemnino. Takšne izselitve se pogosto opravljene brez predhodnega opozorila, lahko pa jih spremljajo tudi policijsko nasilje in uničenje osebne lastnine. Oblasti jim pogosto ne priskrbijo nadomestne nastanitve ali ustreznega nadomestila za razlastitev.

Čeprav sta rasna diskriminacija ali diskriminacija zaradi etničnega porekla pri iskanju stanovanja prepovedani, se z njima srečuje mnogo Romov, čeprav so med posameznimi državami velike razlike, je v poročilu opozorila FRA.

"Število uradnih pritožb ostaja nizko" 70 odstotkov Romov ne ve, da obstajajo zakoni, ki prepovedujejo diskriminacijo pri iskanju nastanitve. 71 odstotkov je prepričanih, da se ne bo zgodilo nič, tudi če diskriminacijo prijavijo, 41 odstotkov pa ni prepričanih, kako naj to storijo. Zaradi tega ostaja število uradnih pritožb zelo nizko, je še opozorila FRA.

V EU po ocenah živi okoli deset milijonov Romov, kar pomeni, da so največja manjšina v uniji.

Ne spreglejte