Ponedeljek, 1. 11. 2010, 20.34
9 let
Velikanska hidroelektrarna Treh sotesk s polno zmogljivostjo

To je bilo mogoče šele potem, ko je raven vode v velikanskem akumulacijskem jezeru s 175 metri dosegla svoj višek. V prihodnje bodo oblasti raven vode v jezeru uravnavale glede na potrebe zagotavljanja poplavne varnosti.
Gradnja velikanke na reki Jangce, najdaljši kitajski reki, se je začela leta 1993, akumulacija vode v jezeru pa se je začela šele 2003, saj so morale oblasti pred tem preseliti kar 1,4 milijona ljudi. Ko je skoraj 23 milijard dolarjev vredna hidroelektrarna leta 2008 začela proizvajati električno energijo, je raven vode v jezeru dosegla 172,8 metra.
Letna proizvodnja elektrike za potrebe neprestano rastočega kitajskega gospodarstva naj bi sicer po njegovih besedah znašala skoraj 85 milijard kilovatnih ur. Raven vode v jezeru naj bi prihodnje uravnavali glede na potreba zagotavljanja poplavne varnosti, vendar pa naj se ta glede na maksimalno raven ne bi znižala za več kot 30 metrov.
Številni geologi sicer opozarjajo, da dvigovanje in zniževanje ravni vode povzroča zemeljske plazove in geološke prelome, prinaša pa tudi večjo nevarnost potresov. Velika škoda se po navedbah kritikov povzroča tudi lokalnemu ekosistemu.
Do leta 2012 naj bi dokončali tudi največji projekt na področju hitre železnice, progo med Šanghajem in Pekingom, ki bo čas potovanja med 1300 kilometrov oddaljenima najpomembnejšima mestoma v državi prepolovila na pet ur. Železniško progo je Kitajska zgradila tudi visoko na Tibetanski planoti.