Četrtek, 21. 5. 2009, 9.18
8 let, 7 mesecev
S kolesom naokrog
Kolesarjenje nam omogoča, da smo v naravi, hkrati pa se premikamo hitreje kot peš ali recimo na rolerjih. Kolesarjenje je primerno za vse starosti in tudi če se z njim nismo nikoli resneje ukvarjali, ni nikoli prepozno, da bi začeli. Kolesarimo lahko sami, v dvoje, v družinskem krogu ali pa se s prijatelji ali znanci skupaj podamo na daljšo kolesarsko turo.
Na kolo lahko sede vsak, ne glede na to, kakšne so njegove telesne značilnosti ali kondicijska pripravljenost. Začetki bodo morda malce težji, zato začnimo s krajšimi kolesarskimi izleti. A z vztrajnostjo bomo lahko kmalu začeli uživati v dolgih kolesarskih turah, na katerih si bomo nabirali novih fizičnih in psihičnih moči, poleg tega pa se je kolesarjenje odličen način za ohranjanje zdrave telesne teže ali redukcijo prekomerne, saj so pri kolesarjenju sklepi manj obremenjeni kot pri hoji ali teku. Bojazen pred poškodbami je pri kolesarjenju povsem odveč, saj se telo premika v enakomernem gibanju, edina možnost poškodbe pa je pri morebitnem padcu, kar pa se ob upoštevanju varne vožnje zgodi precej redko.
Ob odločitvi za kolesarjenje je potrebno najprej kupiti pravo opremo. V trgovinah najdemo ogromno različnih koles, ki so namenjena različnim vrstam kolesarjenja. V osnovi delimo kolesa na cestna, treking in gorska kolesa. Cestna kolesa so namenjena vsakodnevni vožnji po cestah, v to kategorijo pa lahko uvrstimo tako mestna kolesa za lahkotne vožnje in mestne opravke, kot tudi dirkalna kolesa, ki so namenjena tistim, ki se s kolesarstvom resneje ukvarjajo.
Gorska kolesa so namenjena vožnji po slabše urejenih makadamskih cestah ter gozdnih in gorskih poteh. Večina je vzmetenih vsaj na sprednjih vilicah, tista pa, ki so vzmetena spredaj in zadaj, omogočajo vožnjo tudi po divjih in bolj strmih brezpotjih. Posebna so t.i. kolesa »freeride«, s katerimi adrenalinski odvisneži izvajajo vratolomne skoke v gorskih kolesarskih parkih ali v naravi. Treking kolesa pa so vmesna različica med cestnini in gorskimi kolesi, saj omogočajo udobno vožnjo po asfaltu, z njimi pa se lahko podamo tudi na gozdne poti.
Ko se odločimo, katero kolo bo za nas najbolj primerno, lahko poskrbimo še za dodatno opremo. Čelada je postala že skoraj nujnost, saj z njo zaščitimo glavo ob morebitnem padcu. Pomemben del kolesarske opreme so tudi kolesarske hlače, ki so v zadnjičnem delu podložene, za daljša kolesarjenja pa si lahko omislimo tudi kolesarske rokavice. Pomemben del kolesarske opreme predstavlja tudi oprema za hitra popravila na kolesu, prevsem rezervna zračnica in tlačilka, ne pozabite pa tudi na vodo, saj boste pri daljših poteh gotovo občutili žejo.