Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sobota,
14. 7. 2012,
14.03

Osveženo pred

9 let, 4 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Sobota, 14. 7. 2012, 14.03

9 let, 4 mesece

Piki in opekline – dopustniška nadlega

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Sonce, morje in dopusti ... Tri prijetne stvari, jih čakamo vse leto, a nam jih hitro lahko pokvarijo opeklina meduze ali pa bodice morskega ježka, zarinjene v naše stopalo. Kaj storiti?

Skoraj nujno je, da s seboj na morje vzamemo tablete proti slabosti, driski in raznim bolečinam, kot so zobobol, glavobol in podobne neprijetne stvari, ki lahko idilično okolje kaj hitro spremenijo v pravo nočno moro. Prva pomoč je torej obvezna oprema, s čim pa si lahko pomagamo ob pikih raznih žuželk in živali, tako kopenskih kot tudi morskih, ki nam lahko pošteno pokvarijo brezskrbno poležavanje na plaži?

Kaj storiti?:

– ob piku čebele ali ose? Otroci pa tudi odrasli moramo biti zelo previdni, kadar zunaj pijemo iz skodelic ali kozarcev. Čebelji ali osji pik v predelu ustne votline je izjemno boleč in lahko tudi zelo nevaren, saj lahko predel ob piku nabrekne in nam s tem lahko celo zapre dihalne poti.

Ob piku čebele, ki v koži pusti svoje želo, to nežno izvlecite, najbolje, da to storite z noževo konico ali z nohti. Nekateri želo odstranjujejo tudi s pinceto, a ta metoda ni najbolj priporočljiva, saj lahko v kožo iztisnemo strup, ki je v vrečici, ta pa je povezana z želom. Za večino ljudi pomeni pik bolj ali manj bolečo oteklino, ki po nekaj dneh izgine. Zdrav, odrasel človek varno prenese do tisoč čebeljih pikov, za otroka pa je lahko usodnih že manj kot petsto pikov. Sicer pa lahko prizadeto mesto hladimo z mrzlim obkladkom, nanj postavimo čebulo, kisov obkladek ali pa ga namažemo s kakšnim hladilnim gelom.

Bolečina pri osjem piku je navadno hujša kot pri čebeljem. Ni pa nam treba odstranjevati žela, ker ga ose navadno ne pustijo v koži. S prizadetim mestom ravnajte podobno kot pri čebeljem piku.

– če stopimo na morskega ježka? Preventiva je boljša kakor kurativa, zato za v vodo, kjer so morski ježki, svetujemo primerno obutev. Če pa na njegove bodice vseeno stopimo, jih moramo nujno vse čim prej odstraniti, preden se nam zarežejo še globlje. To storimo s pinceto, lahko pa si pomagamo tudi z razkuženo iglo oziroma šivanko. Pozorno glejte, kaj se z rano dogaja. Če se pojavi rdečica ali če se rana zateče in se ognoji, morate poiskati zdravniško pomoč.

– ob piku komarja? Pika samičke komarja skoraj ne čutimo, okoli mesta vboda pa se kmalu pojavi neprijetno srbenje, ki se mu pridružita blaga oteklina in rdečina. Pomaga že mazilo, če ga nimate, pa pomaga tudi človeška slina, ki jo nanesete na mesto vboda. Pomaga tudi mešanica hrena in peteršilja ali pa obkladek iz čebule in zeljnih listov. Seveda je široka tudi ponudba repelentov, ki komarje odganjajo in jih lahko kupite v vsaki trgovini.

– če vas opeče meduza? Ko vidite meduzo, je najbolje, da odplavate stran. Če pa vas kljub vsemu opeče, pa je pametno, da na prizadeto mesto takoj začnemo polagati tople obkladke. Strup meduze je namreč termolabilen in ga toplota uniči. Mesto vsekakor sperite z morsko vodo, ne s sladko vodo iz pipe, a kože ne drgnite, saj lahko to povzroči še bolj pekočo bolečino. Če kakšna ožigalka vseeno ostane na koži, jo odstranite s pinceto ali z roko, zaščiteno z rokavico. Prizadeto mesto za 30 minut namočite v fiziološko raztopino oziroma naredite obkladek s fiziološko raztopino (sol in voda), nato pa ga namažite z mazilom, ki vsebuje kombinacijo antihistaminika (na primer Fenistil gel), analgetika in kortikosteroida. Prizadeta mesta zaščitimo pred soncem, v primeru reakcije pa obiščemo zdravnika.

Ne spreglejte