Glavna naloga hemoglobina je prenašanje kisika po telesu, kar je pomembno za zdravo življenje, zato ga je priporočljivo ohranjati na primerni ravni. To pa lahko naredimo tudi z ustrezno prehrano.
Hemoglobin daje krvi značilno rdečo barvo in se nahaja v rdečih krvnih celicah, njegove normalne vrednosti pa za moške znašajo od 140 do 160, za ženske pa od 125 do 150 gramov na liter.
Če raven hemoglobina pade, lahko pride do slabokrvnosti ali anemije in že blažja oblika lahko povzroči utrujenost, slabost, težko dihanje, vrtoglavico, glavobol, bledo kožo, krhke nohte, hiter srčni utrip in pomanjkanje apetita.
Za ustrezno raven hemoglobina v krvi, kot že rečeno, lahko poskrbimo tudi z ustrezno prehrano, zato je ključen izbor primernih živil.
Hrana, bogata z železom
Najpogostejši vzrok padca ravni hemoglobina v krvi je pomanjkanje železa, zato je pomembno, da uživate hrano, bogato z omenjenim mineralom, kot so na primer jetra, rdeče meso, tofu, špinača, mandlji, leča, ostrige, beluši in tako dalje.
Živila, bogata z vitaminom C
Do nizkih ravni hemoglobina lahko pride tudi zaradi pomanjkanja vitamina C, saj se železo v telesu ne more popolnoma absorbirati brez pomoči tega vitamina. To je seveda mogoče popraviti z uživanjem več hrane, bogate s tem vitaminom, kot so na primer pomaranče, limone, jagode, paprika, brokoli, grenivka, paradižnik, špinača in tako dalje.
Pomembna sta tudi folna kislina in vitamin B12
Razlog za anemijo je lahko tudi v pomanjkanju folne kisline in vitamina B12, saj sta potrebna za dozorevanje eritrocitov. Dobri viri folne kisline so zelena listnata zelenjava, jetra, riž, ohrovt, pšenični kalčki, arašidi, banane ali brokoli.
Vitamin B12 pa najdemo govedini, svinjini, jetrih, ribah, mleku in mlečnih izdelkih, jajcih in tako dalje.