Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
14. 7. 2014,
13.28

Osveženo pred

8 let, 6 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

top 10

Ponedeljek, 14. 7. 2014, 13.28

8 let, 6 mesecev

Top 10 pesmi, ki ne pomenijo, kar ste mislili, da pomenijo

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Vsakomur se je že zgodilo, da je živel v zmoti - tudi ko gre le za besedilo pesmi, ki si jo kdaj radi mrmrate.

Ni redkost, da so besedila novejših pesmi popolni nesmisli, a ne boste verjeli, kako pogosto si določena besedila tudi sami razlagate povsem napačno. Če vam domače in angleške pesmi ne povzročajo težav, pa se pogosteje zgodi, da si zaradi poskočne melodije povsem narobe razlagate kakšno špansko, mehiško ali celo korejsko besedilo. Poglejmo deset takšnih, ki ste jih morda razumeli narobe.

Enigma – Sadeness (Part I)

Sadeness je bil v devetdesetih hit nemške elektro-pop skupine Enigma, besedilo pa je v nemščini in latinščini – del citata iz psalma. In na čem temelji besedilo? Pravzaprav se sprašuje o seksualnih željah Markiza de Sada, francoskega aristokrata, ki je postal znan po romanih, polnih seksualnega nasilja. Mimogrede, beseda sadizem je ime dobila po njem.

The Singing Nun – Dominique

Francosko pesem iz leta 1963 je napisala Jeanine Deckers, bolje znana kot The Singing Nun. Govori o svetem Dominiku, španskem duhovniku in ustanovitelju pridigarskega reda dominikancev.

Ritchie Valens – La Bamba

Ritchie Valens je v svoji karieri, ki je trajala le osem mesecev, dosegel precej. Pri sedemnajstih letih je umrl v letalski nesreči, kjer sta življenje izgubila tudi glasbenik Buddy Holly in didžej J.P. Richardson. Valens je mehiški folk pesmi La Bamba dodal pridih rock'n'rolla, zanimivo pa je, da sploh ni govoril špansko. Besedilo in izgovarjavo se je moral naučiti na pamet, sicer pa je La Bamba mehiški ples, zato pesem govori ravno o tem, zabavi in plesu.

Momoiro Clover Z – Roudou Sanka

J-pop zasedbo je sestavljala peterica deklet, mlajših od 21 let in čeprav pesem na prvo žogo zveni kot običajna najstniška pesem o ljubezni, gre pravzaprav za propagando v smislu: "Bodi srečen, da lahko delaš!"

Sukhvinder Singh, Mahalaxmi Iyer, Vijay Prakash, Tanvi Shah (Revni milijonar) – Jai Ho

Jai Ho je prejela oskarja za najboljšo pesem v filmu Revni milijonar. Naslov pesmi, ki zveni kot molitev, pa bi lahko prevedli v "Zmagaj!"

Shakira in Alejandro Sanz – La Tortura

La Tortura, v prevodu mučenje, govori o nezvestem moškem, ki hoče drugo priložnost. Besedilo govori o zgrešenem prepričanju, da bi morale ženske sprejeti, da si nezvesti moški pač vedno zaslužijo še eno priložnost, a na koncu pesmi Shakira teorijo zavrne s tem, da mu ne oprosti.

The Sandpipers – Guantanamera

Gospodična iz Guantanama je kubanska patriotska pesem, leta 1966 pa je njena različica zasedbe The Sandpipers postala mednarodni hit. Verze so si sposodili pri pesmi iz knjige Versos Sencillos kubanskega pesnika in narodnega heroja Joséja Martíja. Ta naj bi pisal o gospodični, ki mu je bila všeč, a simpatija ni bila obojestranska.

La Cucaracha

Ste vedeli, da La Cucaracha po špansko pomeni ščurek? Pesem je v Mehiki postala popularna med revolucijo, čeprav besedilo prepeva o ščurku brez noge, pa skozi različne različice ujamemo tudi izpostavljanje političnih in socialnih problemov.

Beygairat Brigade – Aalu Anday

Aalu Anday je satirična rokerska pesem pakistanske zasedbe, ki govori o cenzuri in podpiranju nasilja pakistanskih voditeljev.

Psy – Gangnam Style

Rekorderska pesem, ki je na YouTubu presegla dve milijardi ogledov, je poskočna uspešnica, ki jo pravzaprav redko kdo sploh razume. Pesem je v resnici elegantna kritika južnokorejske razredne družbe. Soseska Gangnam predstavlja potrošni aspekt južnokorejske družbe, saj naj bi bila "vredna" 84 milijard dolarjev, kar je 7 odstotkov BDP-ja države na 39 kvadratnih kilometrih. Gangnam predstavljajo južnokorejski "1 odstotek", kjer večina mladine živi od skladov svojih staršev.

V želji po posnemanju bogatašev se tako vedno več Južnih Korejcev odpoveduje kakovostni hrani in živi od poceni rezancev, samo zato, da si lahko privoščijo kavo iz Starbucksa, ki stane trikrat toliko kot obrok rezancev. Video je tako satira na sosesko Gangnam in običajnih ljudi, ki z dejanji, kot je kupovanje drage kave, poskušajo posnemati življenjske navade bogatašev.

Ne spreglejte