Ponedeljek, 7. 5. 2012, 12.18
9 let, 2 meseca
Top 10 legend svetovne glasbe

10. Nusrat Fateh Ali Khan
Skrivnostni glas pakistanskega pevca Nusrata Fateha Alija Khana izhaja iz 600 let stare družinske tradicije petja sufijske glasbe. Sprva je zaslovel v Pakistanu, ko je nastopal skupaj z očetom, v začetku osemdesetih pa je postal stalnica svetovnih glasbenih odrov. Poduhovljeno glasbo je interpretiral z glasom, ki še danes velja za enega najboljših glasov na svetu. Sodeloval je s celo vrsto glasbenikov, s Petrom Gabrielom je, denimo, posnel glasbo za film Poslednja Kristusova skušnjava. Umrl je leta 1997, star 48 let.
9. Amália Rodrigues
V svoji petdesetletni karieri si je prislužila naziv rainha do fado, kraljica fada. Njen glas je nacionalni glas Portugalske. Največjo slavo je doživela od 50. do 70. let 20. stoletja in za vedno postala vzornica vseh interpretov sodobnega fada, kot so Madredeus, Dulce Pontes in Mariza. Umrla je leta 1999.
8. Fela Kuti
Nigerijski glasbenik Fela Kuti velja za pionirja afrobeata. Čeprav so ga starši v London poslali študirat medicino, se je odločil za glasbo. V 60. in 70. letih prejšnjega stoletja je veljal za afriško ikono. Poleg glasbene kariere je bil tudi zaprisežen borec za človekove pravice, zaradi česar je bil večkrat tudi zaprt. Umrl je leta 1997.
7. Ravi Šankar
Legenda indijske klasične glasbe je najslavnejši igralec sitarja. Že štiri desetletja svetu kot ambasador predstavlja indijsko glasbo, kultni status pa je dosegel tako doma kot v svetu. Pohod na svetovne odre je začel, ko je igral skupaj z Georgeem Harrisonom. Konec osemdesetih je bil tudi poslanec v indijskem parlamentu. Zdaj nastopa skupaj s hčerko Anouško.
6. Um Kulthum
Egiptovska pevka Um Kulthum je tri desetletja veljala za največjo arabsko pevsko zvezdo. Imenovali so jo zvezda Vzhoda. Ob četrtkih zvečer, ko je bila na radiu njena oddaja, so bile ulice egiptovskih mest prazne, saj so vsi poslušali njeno petje. Še vedno velja za največjo arabsko pevko. Ko je leta 1975 umrla, se je njenega pogreba na ulicah Kaira udeležilo štiri milijone ljudi.
5. Celia Cruz
Čeprav je večino svoje kariere preživela v ZDA, Celia Cruz velja za kubansko kraljico salse. Kubo je zapustila, ko je oblast prevzel Castro. Od leta 1966 je sodelovala s Titom Puentom in skupaj sta salso postavila na svetovne odre. Umrla je leta 2003.
4. Césaria Evora
Lani umrla zelenortska pevka Cesaria Evora je največja diva kreolske glasbe. Morno, tradicionalno glasbo Zelenortskih otokov, je spremenila v svetovni fenomen. Fuzija brazilskega popa, portugalskega fada, francoskih šansonov in kubanske habanere je osvojila poslušalce. Cesaria Evora je zadnjič nastopila 8. maja 2011 v Lizboni.
3. Youssou N'Dour
Senegalski glasbenik je več kot le pevec. Je tudi senegalski minister za turizem in kulturo. Brez dvoma je trenutno najslavnejši afriški glasbenik. Sprava je hotel postati nogometaš, a si je zlomil nogo. Tako je pri dvanajstih začel igrati v dakarskih orkestrih. K nogometu se je spet vrnil, ko je bila njegova skladba uradna himna svetovnega nogometnega prvenstva leta 1998. Med drugim je skomponiral tudi opero, svetovno slavo pa si je prislužil z mešanico senegalskega popa in hip hopa.
2. Cheikha Remitti
Mama alžirske glasbe rai, Cheikha Remitti, je nastopala še v visoki starosti. Peti je začela pri petnajstih, a ji kmalu tradicionalne alžirske pesmi niso bile več dovolj, tako da je sama začela pisati glasbo. Z vsebinami pesmi je pogosto povzročala škandale, a zaradi njenega glasu so jo poslušali prav vsi. Njena glasbena zapuščina je močno vplivala na sodobne zvezdnike rai glasbe, kot sta Rachid Taha in Khaled.
1. Orchestra Baobab
To, kar je za kubansko glasbo Buena Vista Social Club, je za afriško Orchestra Baobab. Od sedemdesetih let velja za najpomembnejši afriški orkester. Ko je konec osemdesetih razpadel, so mislili, da bo šla njegova glasba v pozabo. Nasprotno – postala je še bolj popularna. Na začetku novega stoletja so se člani ravno zaradi velikega zanimanja v Evropi spet zbrali in zdaj nastopajo po svetovnih odrih.