Nekdanji minister za kulturo Vasko Simoniti meni, da politika njegove naslednice Majde Širca vodi v "uničenje" stare Ljubljane.
Z aktom, ki ga je glede Plečnikovih tržnic izdala ministrica za kulturo, se "jasno kažeta etika in estetika državne in mestne oblasti, ki sledita načelu kapitala in zaslužkov, ki v tem primeru vodita v grobe posege v staro Ljubljano, njeno deformacijo in s tem posledično njeno uničenje," meni Simoniti.
"Globoko razočaranje"
Odločitev ministrice za kulturo, da odvzame Plečnikovim tržnicam status spomenika državnega pomena, pomeni globoko razočaranje za vse, ki se zavedajo vrednosti in vrednot kulturne dediščine, v pisnem odzivu opozarja Simoniti.
"Ta del je najbolj na udaru"
Kot dodaja, je ministrica, namesto da bi razširila status spomenika državnega pomena na celotno območje stare Ljubljane, ukinila zaščito tudi nad tistim delom, "ki je v tem trenutku najbolj na udaru kapitalsko pohlepne in destruktivne miselnosti".
"Stare Ljubljane ne ščiti niti lokalna zaščita"
S tem je po Simonitijevih besedah "dovolila in dala hkrati jasen znak, da stara Ljubljana postaja prostor, ki ga ne ščiti niti lokalna zaščita, saj je ta odvisna od interpretacije birokratsko (ne)samostojnih služb in (ne)odgovornih posameznikov".
"Obstajala je neposredna nevarnost"
Simoniti pojasnjuje, da se je Plečnikove tržnice razglasilo za spomenik državnega pomena, ker je obstajala (in obstaja) neposredna nevarnost za uničenje tržnice zaradi namena Mestne občine Ljubljana, da na tem mestu zgradi garaže.
"Razlogi za prenehanje nevarnosti ne obstajajo"
Po njegovih navedbah bi ministrica lahko izdala "akt o derazglasitvi" Plečnikovih tržnic za spomenik državnega pomena le, če bi za to obstajali razlogi. "Razlogi za to, da bi prenehala nevarnost uničenja tržnice, pa ne obstajajo, ampak jih je ministrica z derazglasitvijo celo ponovno zavestno vzpostavila," je opozoril Simoniti.
Ob tem je izrazil upanje, da bodo zainteresirani posamezniki, osveščeni člani ljubljanskega mestnega sveta in civilna iniciativa "Tržnice ne damo" sprožili ustrezen pravni postopek na sodišču.
Širca: Prezaščitenost ni potrebna
Plečnikove arkade so kulturni spomenik, vendar prezaščitenost ni potrebna, je danes poudarila Širca. "Ne zanima nas, ali je pod tržnico garaža ali kaj drugega, ampak nas zanima zgolj to, da tisto, kar je zaščiteno, ostane zaščiteno. V tej smeri gre tudi odlok," je zatrdila ministrica.
"Arkad ne smejo ogroziti"
Na vprašanje, kaj bo z garažno hišo, ki jo bo sedaj mogoče graditi, ter kakšne možnosti ima država, da to zaustavi, če bi takšni posegi lahko ogrozili arkade, je dejala, da arkad ne smejo ogroziti.
"Kar bodo v nadaljevanju počeli, bodo morali skladno z zakoni, ki ščitijo arheologijo in dediščino, ter s smernicami zavoda za kulturno dediščino," je v posebni izjavi za medije poudarila Širca.
V civilni iniciativi so presenečeni
Kot je namreč znano, Plečnikove tržnice v Ljubljani od sobote niso več kulturni spomenik državnega pomena. V civilni iniciativi Tržnice ne damo so nad odločitvijo presenečeni, saj tako hitre in površne odločitve ministrice, brez vsake obrazložitve, niso pričakovali, je zapisala predstavnica iniciative Marinka Kurilić.
Ministrica za kulturo Majda Širca je sicer odlok o prenehanju veljavnosti odloka o začasni razglasitvi Plečnikovih tržnic v Ljubljani za kulturni spomenik državnega pomena podpisala 6. februarja.