Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
6. 3. 2008,
14.45

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 6. 3. 2008, 14.45

8 let, 7 mesecev

Oblikovalci: Vzpostaviti konstruktiven dialog z državo

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Odgovornost in poslanstvo oblikovalske stroke je v tem, da v vzpostavljanju konstruktivnega dialog z državnimi organi vztraja in ne odneha, je sporočilo s posveta Oblikovanje za državo.

Namen posveta, ki so se ga udeležili priznani slovenski oblikovalci, je, kot je uvodoma povedal predsednik uprave Fundacije Brumen Peter Skalar, izraziti zaskrbljenost zaradi vizualne pojavnosti slovenske države, poiskati vzroke za nezadovoljivo stanje podobe Slovenije in spodbuditi konstruktiven dialog z državnimi organi oziroma dialog, ki bo prispeval k izboljšanju pristopa k razvoju podobe države in postopkov pridobivanja oblikovalskih rešitev zanjo.

Vzroki za slabe rezultate v necelovitosti pristopa k razvoju podobe Slovenije so po mnenju oblikovalcev predvsem v vsebinsko slabo pripravljenih natečajih oziroma javnih razpisih, v neustreznih določilih ali interpretaciji določil v zakonodaji, neupoštevanju ustreznih pravilnikov pri pripravi javnih razpisov in natečajev ter v neustrezno sestavljenih strokovnih žirijah.

Licul: Slovenija je zamudila veliko priložnost Letošnji Prešernov nagrajenec za življenjsko delo, oblikovalec Miljenko Licul je bil v prispevku Razmislek o podobah Slovenije zelo kritičen do sedanjega stanja. Dejal je, da je Slovenija zamudila veliko priložnost že ob začetku oblikovanja državnih simbolov in si ni vzela časa za osnovne vrednote, kot so zastava, grb in drugi simboli. Zadnji poskus urejanja celostne grafične podobe organov državne uprave je bil po mnenju Licula "karikatura" države.

Tudi "blagovna znamka Slovenije" (logotip I feel Slovenia) in znak predsedovanja sta šla mimo stroke - od samega razpisa do odločitve o "zmagovalcih". Ker oblikovanje državnih simbolov z omenjenimi odločitvami po Liculovi oceni dosega samo dno, je naloga in dolžnost oblikovalcev, da se odzovejo s pozitivnimi predlogi.

Problematika tako stara kot država sama Na posvetu so znova opozorili, da je problematika oblikovanja celostne podobe države tako stara kot država sama. Vse od osamosvojitve in suverenosti do predsedovanja EU Slovenija išče sistemsko rešitev vizualne identitete - od insignij prek državnih proslav, mednarodnih dogodkov do vsakdanje komunikacije z državljani. Oblikovanje državne podobe je preveč pomembno, da bi ga prepustili politikom, so menili.

Kot plod dobrega sodelovanja države, gospodarstva in stroke oziroma industrijskega oblikovanja je oblikovalec mlajše generacije Robert Ilovar predstavil na primeru Švice. V Švici skrbijo za enotnost različnosti, saj različnost izhaja iz osnovnega elementa - križa, je dejal.

Najboljši in hkrati najslabši časi Strokovnjak za tržno komuniciranje Miro Kline pa je o stanju v slovenskem oblikovanju dejal, da so "danes najboljši in hkrati najslabši časi". Država mora v boju s konkurenti zgraditi podobo in ugled ter nujno postaviti tržno znamko, pri čemer so oblikovalci najpomembnejši, tako da lahko država funkcionira učinkovito, je poudaril Kline in dodal, da je sicer bilo od nekdaj slabo, vendar so bili v preteklosti tudi "biseri". "Danes pa gre samo še na slabše," je prepričan Kline.

Ker oblikovalska stroka čuti odgovornost za vidno podobo države na vseh ravneh in izraža pripravljenost za konstruktivno sodelovanje ter iskanje novih rešitev skozi dialog med predstavniki naročnika in drugih strok, so udeleženci posveta pozvali k ustanovitvi posebnega telesa, t.i. oblikovalskega sveta, katerega naloga naj bo vodenje in usklajevanja vseh vidnih podob države.

Državne organe so pozvali, naj oblikovalsko stroko vključijo že v fazo priprave natečajev, upoštevajo pravilnike strokovnih združenj Icograda in Dos, projekte podobe države izvajajo z natečaji, spoštujejo primerne roke za oddajo idejnih rešitev, izvedejo ustrezno sestavo žirije, da bo večina članov iz vrhunske oblikovalske stroke, in poimensko izpostavijo osebe, ki vodijo postopke, da bi dosegli njihovo odgovornost.

Oblikovalci bdo nadaljevali strokovno razpravo

Oblikovalci bodo v pričakovanju odziva države in drugih strok na njihov poziv nadaljevali strokovno razpravo. Pripravili bodo tudi razstavo in zbornik o primerih dobre oblikovalske prakse. Izoblikovali bodo kriterije za imenovanje ustreznih članov žirij in pripravili druga strokovna gradiva.

Posvet je Fundacija Brumen pripravila v sodelovanju z Akademijo za likovno umetnost in oblikovanje (ALUO), D-magazinom, Društvom oblikovalcev Slovenije, Emzinom in ljubljansko fakulteto ta arhitekturo.

Ne spreglejte