Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
24. 7. 2008,
12.09

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 24. 7. 2008, 12.09

9 let, 2 meseca

Na knjižnih policah drugi del izvirnega slovenskega stripa Meksikajnarji

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Pri založbi Umco je izšel drugi od petih delov stripovske serije Meksikajnarji.

Gre za serijo o manj znani zgodbi iz slovenske zgodovine, ko so slovenski fantje in možje sredi 60-ih let 19. stoletja kot prostovoljci za šest let stopili v vojaško službo Ferdinanda Maksimiljana v Mehiki. Drugi del stripa Zorana Smiljanića in Marijana Pušavca nosi naslov Laibach. Stripovski serial v petih delih Kot je pojasnil Aleksander Buh, vodja striparnice Buch, so Meksikajnarji "stripovski serial", ki bo izšel v petih delih, vsako leto ena knjiga.

Vojaki nadvojvode Ferdinanda Maksimiljana Današnje slovensko ozemlje in njeni prebivalci so bili sredi 60-ih let 19. stoletja del habsburškega cesarstva s cesarjem Franc Jožefom I na prestolu. Njegovemu bratu, nadvojvodi Ferdinandu Maksimiljanu, je bilo ponujeno cesarsko mesto v Mehiki, katerega je sprejel. Ker ni imel svoje vojske, je zbral 6000 prostovoljcev. Po odsluženi vojaščini so jim bili obljubljeni lepi zaslužki in posestva v Mehiki, je pojasnil Buh. Obljube so premamile tudi nekaj sto Slovencev. V stripovskih knjigah bralec spremlja usodo dveh protagonistov, Ferdinanda Maksimilijana, katera temelji na zgodovinskih dejstvih, in prostovoljca Antona Brusa, ki je izmišljena oseba.

Ob izidu druge številke bo izšel tudi ponatis prvega dela Avtorja Smiljanić in Pušavec sta gradivo za strip zbirala kar deset let, je povedal Buh, ki je še dodal, da je bil prvi del stripa z naslovom Miramar - izšel je v nakladi 500 izvodov - razprodan. Ob izidu druge številke je zato izšel tudi ponatis prvega dela.

Ne spreglejte