Torek, 17. 5. 2011, 18.03
8 let, 9 mesecev
Na napačni strani Tenerifa
Tenerife je eden od sedmih Kanarskih otokov v Atlantskem oceanu, zanj smo se odločili bolj zaradi ugodne ponudbe kot tehtnega premisleka. Do Tenerifa, naše končne postaje, smo iz Ljubljane prišli prek letališč v Münchnu in Madridu.
Bivali smo v hotelu z večinoma upokojenskimi gosti na severni strani otoka v mestu Puerto de la Cruz. Kmalu nam je postalo jasno, da Puerto de la Cruz ne ponuja ravno dih jemajočih plaž, ki jih je mogoče videti na slikah Tenerifa. A vseeno nismo obupali, z najetim avtomobilom za 20 evrov na dan pa smo prečesali ves otok.
V tem umetno ustvarjenem letovišču smo dobili prvič občutek (z izjemo hotela), da znajo tudi Španci angleško, saj, kot pove že ime kraja, zares vsi obvladajo ta tuji jezik, pa naj gre za prodajalca sadja, maserko na plaži ali prodajalca v trafiki.
Občudovanja vreden Loro Parque
Ena od redkih prednosti Puerta de la Cruza, je ta, da imajo tam velik živalski vrt – Loro Parque. Ob vstopu te pozdravita papigi in že naslednji korak misliš, da si v raju, saj se pred teboj prikažejo trava, ki bi jo še moj oče vikal, in številne palme, kar ustaviš se za nekaj minut in le nemo gledaš.
Loro Parque ponuja zares pestro paleto živali – poleg krokodilov, goril, flamingov, ogromnih zemeljskih želv, belih tigrov … V parku najdete tudi ogromen akvarij s skupno 1.200.000 litri vode. Posebno doživetje je, ko se sprehodiš pod 18 metrov dolgim tunelom, nad katerim mirno plavajo številni morski psi, ki ti kar malo poženejo adrenalin po žilah, ko zaplavajo mimo tebe, pa čeprav te od njih loči debelo steklo.
Park poleg že omenjenih živali ponuja tudi številne šove – svoje znanje vam bodo s pripomočki znali pokazati delfini, orke, morski levi in papige.
Na najvišjem španskem vrhu
Na Tenerifu je najvišji španski vrh Pico del Teide, ki velja tudi za najvišjega na atlantskih otokih in je tretji najvišji vulkan na svetu (takoj za Mauna Loa in Mauna Kea na Havajih). V višino meri 3.718 metrov in je še vedno aktiven vulkan, nazadnje je izbruhnil leta 1909. Okoli vulkana se na 18.900 hektarjih razteza Nacionalni park Teide, ki ga je leta 2007 Unesco razglasil za svetovno kulturno dediščino.
Iz skoraj vedno oblačnega Puerta de la Cruza smo se z avtom pripeljali do postajališča gondole na 2.356 metrih, od koder se povzpneš do višine 3.555 metrov, kjer je bil vulkan med vsemi oblaki videti kot otok sredi morja. Na razgledni točki seveda ni manjkalo snega, tisti najpogumnejši in dobro opremljeni pa so jo peš mahnili do samega vrha.
Jahanje kamel in opazovanje delfinov
Na poti do vrha Pico del Teide je Camello Center, kjer je mogoče jahati kamele. Čeprav smo imeli kar nekajkrat občutek, da se bo, če že ne bomo padli s tistega neudobnega stola, sesedla vsaj kamela, je bila zagotovo zanimiva izkušnja, ki pa je verjetno ne bom nikoli ponovila.
Veliko bolj kot kamele so me navdušili delfini, ki so na ogled na zahodnem delu otoka v Los Gigantes. Z ladjico Flipper Uno smo se odpravili na triurni izlet, kjer smo si ogledali gnezdo orla visoko na klifu, "najmanjšo vasico", kot jo je poimenoval kapitan, saj se ob obali za zelenjem skriva le ena kamnita hiška, in ne nazadnje številne delfine, ki so z užitkom skakali po valovih, ki jih je ustvarila ladjica. Medtem je kapitan poskrbel za manjši šov, saj so mu galebi dobesedno jedli iz roke.