Svetovno znani vojščaki so eno najpomembnejših arheoloških najdb 20. stoletja. Odkrili so jih v bližini mesta Xian, ki velja za zibelko kitajske civilizacije.
Gre za zbirko glinenih vojščakov in konjev, ki naj bi v posmrtnem življenju spremljali prvega kitajskega cesarja Qin Ši Huanga. Izdelani so iz neloščene in trdo žgane gline rdečkastorjave barve, ki jo imenujemo terakota.
Vojsko naj bi sestavljalo okoli 8.000 vojakov
Mogočno vojsko so leta 1974 povsem naključno odkrili tamkajšnji kmetje, ko so kopali zemljo za vodnjak. Takoj po odkritju so z izkopavanjem nadaljevali arheologi in v petmetrskih jami našli okoli 1.000 vojakov. Strokovnjaki sicer menijo, da je vojsko sestavljalo okoli 8.000 ljudi. V nekaj letih so odkrili še tri jame, 130 lesenih kočij, 520 konjev in 40.000 kosov orožja.
Figure se nekoliko razlikujejo po velikosti, ki je določena glede na njihove vloge – častniki so višji, kmetje pa med nižjimi. Prav tako se glede na čin razlikujejo tudi njihove pričeske in bogastvo oblek. Vojsko sestavljajo častniki, oficirji, konjeniki, lokostrelci, pehotni vojaki, vozniki kočije ...Visoki so okoli 1,7 metra, tehtajo pa približno 200 kilogramov.
Največja posebnost vojakov so njihovi obrazi
Vojščake so iz terakote ročno izdelali lokalni obrtniki. Glavo, roke, noge so naredili posebej, vse skupaj pritrdili na trup, spekli v peči, nato pa še podrobno in natančno pobarvali. Največja posebnost vojakov pa so njihovi obrazi – vsak ima svoje unikatne izrazne poteze, zato v celotni vojski ni niti dveh enakih. Nekatera ugibanja napeljujejo na to, da naj bi kipe izdelali po modelu resničnih vojakov.
Ob koncu izdelave so jih v jame postavili skladno z vojaškimi pravili glede na rang in dolžnosti. Jame z debelimi stenami so obložili z lesenimi tramovi in zaprli z leseno streho. Čeznjo so nasuli več metrov zemlje in s tem dolgo ohranjali skrivnost cesarjeve vojske.
Cesar, ki je prvi združil sedem kraljestev
Vojake so odkrili približno kilometer in pol vzhodno od cesarjeve grobnice. Qin Ši Huang je vladal med letoma 221 in 210 pred našim štetjem in je prvi združil sedem kraljestev na območju današnje Kitajske v enotno državo.
Znano je, da se je Qin zelo bal smrti, zato je vse svoje življenje upal, da najde eliksir večnega življenja. Na odprave za skrivnostnim napojem je poslal več kot 8.000 svojih ljudi, vendar ga nihče ni našel. Ker si je prvi cesar želel varovanje tudi po smrti, pa je ukazal izdelavo mogočne glinene vojske, ki ga ščiti še danes.
Pred vsiljivci cesarja v grobnici varuje živo srebro
Za cesarja so zgradili tumul piramidne oblike in ga pokopali v 30 metrov globoko podzemno palačo. Skozi grobnico naj bi tekle reke živega srebra, ki so cesarja varovale pred vsiljivci, saj je Qin pred smrtjo večkrat ukazal, da mu morajo vsi, ki vedo za lokacijo grobnice, slediti v grob. Grobnica prvega kitajskega cesarja tako vse do danes ostaja zaprta ...