Del vsakega dogodka, ki ga želijo označiti za zvezdniškega, pomembnega in svečanega, je sprehod po rdeči preprogi. In kakšna je zgodovina te piste zabavne in modne industrije?
Tudi nedavna otvoritev blejskega filmskega festivala ni minila brez sprehoda po rdeči preprogi. V svetu industrije zabave se skoraj nič ne zgodi – vsaj ne dogodek, ki "da kaj nase" – brez sprehoda izbranih gostov po rdeči preprogi, kjer stopijo pred fotoaparate, kamere in novinarje.
Na rdeči preprogi morajo zvezdniki blesteti, se pokazati v svoji najboljši luči in "koži", tam so na preži javnosti. Neizogibno je, če so res slavni – njihove fotografije in posnetki bodo zakrožili po svetu. Seveda, če gre za dogodke mednarodnega merila.
Ne mine podelitev oskarjev, filmskih nagrad bafta ali festival v Cannesu, če naštejemo le nekaj največjih, da se udeleženi ne bi sprehodili po rdeči preprogi. Na Oskarjih so jo prvič odvili leta 1961.
Kdo koga nosi?
Medtem ko se pokloni v obliki nagrad filmski industriji dogajajo v dvorani, se na rdeči preprogi potrjuje zvezdništvo, utrjuje modna industrija.
Bliskavice se sprožajo, slišijo se odgovori na vprašanja o tem, kdo koga nosi.
Rdeča je v srednjem veku simbolizirala zmago
Zgodovina rdeče preproge – tista na podelitvi oskarjev danes meri 16.500 kvadratnih metrov, da jo namestijo, potrebujejo dva dneva – sega v staro Grčijo. V Ajshilovi tragediji je kralju Agamemnonu žena ob njegovem slovesnem prihodu iz trojanske vojne tla pogrnila z rdečimi in škrlatnimi preprogami, z barvami bogov. Vendar se je ta sprehod končal tragično – Klitajmnestra je ubila svojega moža, ker je bogovom žrtvoval njeno hčerko.
Skozi čas je škrlatna barva utonila v pozabo, temno rdeča preproga je ostala in obveljalo je, da je ta namenjena slavnim in drugim pomembnih družbenim vlogam.
V srednjem veku je rdeča simbolizirala zmago. Premagani vladarji so zato morali v znak predaje položiti svoje rdeče ogrinjalo na tla, zmagovalec pa je stopil čezenj.
Industrija zabave je rdečo preprogo posvojila
Rdeča preproga se je ob pomembnih državnih obiskih obdržala do danes, industrija zabave jo je popolnoma posvojila.
Železnica je popularizirala rdečo preprogo
Leta 1902 je temno rdeča preproga na glavni železniški postaji v New Yorku potnike usmerjala do "najslavnejšega vlaka na svetu", do hitrega potniškega vlaka 20th Century Limited. Prav ta gesta pa naj bi bila med drugim tudi izvor pomena te zaplate blaga kot simbola izbrancev in svečanih dogodkov.