Petek, 11. 10. 2019, 16.02
5 let, 2 meseca
Takšna bi bila Ljubljana, če bi Plečnik lahko uresničil svoje zamisli #foto #video
Marsikateri del slovenskega glavnega mesta bi bil videti precej drugače, če bi bili udejanjeni štirje veliki projekti, ki si jih je zamislil Plečnik.
Sledi, ki jih je v Ljubljani pustil veliki slovenski arhitekt Jože Plečnik, so dobro poznane. Kaj pa projekti, ki si jih je zamislil in niso bili uresničeni? "Plečnik je v svojem ustvarjalnem opusu zasnoval več kot dvajset projektov za Ljubljano, ki niso bili uresničeni," je povedala Ana Porok, kustosinja nove razstave v Plečnikovi hiši, na kateri si bo mogoče od 18. oktobra ogledati štiri izmed omenjenih neuresničenih projektov, iz njih pa razbrati arhitektove večinoma neizpolnjene sanje o nacionalni prestolnici Slovencev.
Gre za novo mestno hišo na Vodnikovem trgu ob Tržnicah, Mesarski most, ki bi Tržnice povezal s Petkovškovim nabrežjem, parlament na grajskem hribu z monumentalnim dostopom na Grajski grič v obliki stopnišča ob Magistratu in izvirno zasnovano stavbo slovenskega parlamenta ‒ Katedralo svobode v parku Tivoli.
Novi magistrat na Vodnikovem trgu
Dostop na Grajski grič z Mestnega trga
Katedrala svobode v Tivoliju
Projekti, ki so še danes videti kot "predrzne vizije"
"O projektih arhitekta Jožeta Plečnika za Ljubljano je bilo že veliko napisanega, vendar predvsem o njegovih izvedenih delih, manj pa o številnih načrtih, ki realizacije iz takšnega ali drugačnega razloga niso dočakali," je dejal arhitekt Nejc Bernik z Umetnostnozgodovinskega inštituta Franceta Steleta ZRC SAZU, ki je pripravil nabor sodobnih 3D-vizualizacij omenjenih projektov, "nekateri od teh projektov so še danes videti drzne ali celo predrzne vizije".
Tako si je Mesarski most zamislil Plečnik ...
... tako pa je videti dejanski Mesarski most, zgrajen leta 2010.
Načrti za Mesarski most, kakršen je zdaj, so delo arhitekturnega biroja Atelier arhitekti.
Razstava bo poleg sodobnih 3D-vizualizacij predstavila še izbor reprodukcij Plečnikovih načrtov za izbrane štiri projekte iz Plečnikove zbirke, obiskovalci pa si bodo lahko ogledali tudi dve maketi, natisnjeni v 3D-tehniki.
23. januarja 2020, na obletnico Plečnikovega rojstnega dne, pa bo ob razstavi izšel tudi katalog, v katerem se bodo bralci lahko med drugim podrobneje seznanili z okoliščinami, ki so vplivale na neuresničitev izbranih Plečnikovih ljubljanskih projektov.
Preberite še:
29