Torek, 30. 7. 2013, 13.26
8 let, 9 mesecev
Kje hraniti jajca za dober sladoled
![](/media/img/70/e3/c833c1ecc5cd12c71783.jpeg)
Konec koncev imajo vsi hladilniki posebne predalčke za jajca. Tudi na embalaži vseh jajc piše, da jih moramo hraniti v hladilniku. Doma ja, v trgovini pa ne?
Jajčna doktrina se je očitno spremenila. Še nekaj desetletij nazaj so jajca hranili v apneni vodi. Potem so zašla v hladilnike, zdaj pa so kar na policah. Ljudska modrost glede shranjevanja jajc ni enotna. Nekateri zagovarjajo hrambo v hladilniku, drugi ne. Ugotovili so namreč, da se v hladilniku jajčne lupine zaradi kondenza navlažijo, nanje se naselijo bakterije, ki nato prodrejo v notranjost lupine in lahko okužijo jajca. Spet drugi zagovarjajo absolutno hrambo v hladilniku, a naj jih ne bi imeli v posebni, za to oblikovani polički na vratih, temveč v najhladnejšem delu hladilnika, kjer je stalna temperatura okoli pet stopinj, absolutno pa jih je treba hraniti v originalni embalaži.
Kadar smo zmedeni, se je najbolje obrniti na evropske direktive. Evrobirokrati menda vedo, kako se streže stvari, v tem primeru jajcem. Uredba evropske komisije št. 589/2008, izdana 23. junija 2008, določa podrobna pravila za izvajanje Uredbe Sveta (ES) št. 1234/2007 glede tržnih standardov za jajca. Ta pravila povzema tudi slovenska zakonodaja. Takole gre: jajca morajo biti skladiščena in transportirana pri temperaturi, po možnosti konstantni, ki najbolje varuje higienske lastnosti izdelkov. Na splošno se jajca ne smejo hladiti pred prodajo končnemu potrošniku. Ker nikjer ni zapisana temperatura, primerna za shranjevanje jajc, je ta določena z analizo in zapisana v priporočilih. Torej: če se jajca hrani na temperaturi od 8 do 20 stopinj Celzija, se rok trajnosti skrajša za sedem dni. Če se hranijo na temperaturi od 5 do 8 stopinj Celzija, je rok uporabe 21 dni, pod pogojem, da v vmesnem času ne prihaja do temperaturnih nihanj, ki bi lahko povzročala kondenz in tako vplivala na mikrobiološko kakovost jajc. Če je temperatura v prostoru za hranjenje višja od 20 stopinj Celzija, se rok uporabnosti zelo skrajša.
Kakorkoli – jajca s trgovskih polic torej niso hranjena narobe, od potrošnikov pa je odvisno, ali bomo zaupali temu, da v trgovinah najbolje poskrbijo za naša jajca. Če jim, si lahko v vročih dneh privoščite okusen domač jajčni sladoled.
Rumenjake penasto zmešamo s sladkorjem in nekaj kapljicami ekstrakta vanilje. Beljake stepemo v sneg, prav tako stepemo smetano. Oboje pazljivo vmešamo v rumenjake, vlijemo v posodo in damo v zamrzovalnik. Po treh urah zmrznjen sladoled premešamo in pustimo, da še enkrat zamrzne. Tako postane bolj rahel. Če želimo, lahko v maso vmešamo tudi narezane pistacije, lešnike, koščke čokolade ali koščke sadja.