Ponedeljek, 21. 1. 2008, 15.11
9 let, 2 meseca
Večer britpopa na Planet TV

Blur, Oasis, Pulp in Supergrass spadajo na sam vrh britanske britpop scene. Njihovi 15. minutni nastopi, ki si jih lahko ogledate ta četrtek na Planet TV, datirajo v obdobje po letu 1996, ko je ta smer počasi začela izgubljati na veljavi. Kljub temu pa vas , 24. januarja ob 20. uri čaka urica prvoligaške, tipično angleške alternative gobe, ki je nikakor ne gre zamuditi.
Britpop je bil prav poseben fenomen na britanski glasbeni sceni. V prvi polovici devetdesetih so na Otoku nastali bendi, ki so družili rock glasbo starega britanskega rocka (The Beatles, The Rolling Stones, Small Faces, The Kinks…) bowievsko pop eklektičnost ter čisti britanski alternative rock v simpatično novo, a še vedno precej alternative formo, ki se je je kmalu prijel naziv britpop. Birtpop je dosegel vrhunec leta 1995, ko so mediji v Angliji sprožili pravo vojno med skupinama Blur ter Oasis. Prvi so predstavljali britanski srednji sloj in bolj razvit jug, Oasis pa so na nek način zastopali proletariat in manj razviti sever.
Za isti dan, 12. avgusta 1995, so tako Blur kot Oasis napovedali nov single. Zmagali so Blur, katerih single Country House je tako po prodaji kot uvrstitvi na lestvico premagal Roll With It Oasis. Ampak njihova zmaga je bila kratkega daha. Osis so z albumom (What's The Story) Morning Glory? potolkli skoraj vse rekorde. Ta plošča je danes drugi najbolje prodajan britanski album vseh časov. Blur pa kljub »zmagi« kar nekaj let niso dobili pravega prostora, čeravno so, roko na srce, kasneje objavljali boljše albume in svoj izraz nadgradili do takrat neslutenih razsežnosti. Šele osem let kasneje so se Blur zares »pobrali« z albumom Think Tank ter projektom Gorillaz, ki ga je ustanovil njihov šef Damon Albarn.
Pulp so bili nekakšni tihi spremljevalci vojne dveh bendov, v kateri je šlo za vse kaj drugega kot samo za glasbo. Predvsem je šlo za neke vrste razredni boj in predvsem za za Angleže netipično izpostavljanje oziroma uveljavljanje lokal-patriotizma. Zato niti ne preseneča, da so Pulp, ki delovali bolj umirjeno, nase zares opozorili šele leta 1995 s svojim četrtim albumom Different Class. Pulp so bili verjetno najbolj prefinjen in artističen britpop bend.
Supergrass so bili najuspešnejši predstavniki »druge generacije« britpop bendov. Leta 1996 so na Brit Awards dobili nagrado za najboljši »vzpenjajoči se bend«, ki so jo leto pred tem prejeli Oasis. Na tej prireditvi pa britpop bendi dominirali. Oasis so vojno z Blur zaostrili in so na tej prireditvi naredili spačenko največjega hita Blur Parklife, ki so ga preimenovali v Shite-Life.
Leto 1996 pa je hkrati pomenilo tudi konec evforije, imenovane britpop. Supergrass so edini, ki še do danes kolikor toliko redno izdajajo albume. Tudi Oasis se trudijo, a nikoli se niso povsem izvili iz primeža zvoka in blišča What's The Story) Morning Glory?. Blur so bili edini, ki so naredili kvalitativen preskok oziroma predstavili pravi odgovor na vprašanje, kaj po britpopu. Deloma je to uspelo tudi Pulp, ki pa so kasneje objavili samo še dva albuma.
Britpop je bil pomemben predvsem zato, ker je alternative godbo vrnil na same vrhove lestvic, pri čemer je v Angliji ostalo tako vse do danes. Na drugi strani pa je britpop oživil britansko rock tradicijo in na glasbeno sceno vrnil retro-prijeme in sloge, ki jih mnogi - ne samo alternative izvajalci - koristijo še danes. Nenazadnje pa se imajo britpopu v veliki meri za svoj uspeh zahvaliti prav vsi današnji veliki britanski alternative bendi, tudi Coldplay, Keane, Travis, Doves, Embrace, Arctic Monkeys, The View, The Kooks in številni drugi.