V Los Angelesu hitijo s pripravami na 84. podelitev oskarjev, ki bo v nedeljo ob 2. uri zjutraj po našem času. Na stavnicah vodi Umetnik, ki bo od 15. marca na ogled v Kinodvoru.
V voditeljski vlogi bo znova nastopil Billy Crystal. "S tem delom pride velika odgovornost – še posebej letos, saj lani ljudje niso bili preveč zadovoljni," je povedal 63-letni Crystal, ki pa ne bo posnemal voditelja zlatih globusov Rickyja Gervaisa, znanega po tem, da je brez dlake na jeziku. "Tega koncepta napadanja ljudi ne razumem. Gre za norčevanje ali podeljevanje nagrad?" se je vprašal v pogovoru za revijo Entertainment Weekly. Crystal sicer velja za najbolj priljubljenega voditelja oskarjev v novejši zgodovini podeljevanja nagrad, v tej vlogi pa je nastopil že devetkrat. Kljub temu še zelo zaostaja za Bobom Hopom, ki je Oskarje vodil kar osemnajstkrat.
Nostalgija in optimizem
Letošnja podelitev bo sicer minila v znamenju nostalgije in optimizma, za kar so poskrbeli kar nominirani filmi z nemim črno-belim Umetnikom, največkrat nominiranim čarobnim Hugom, zanosno Polnočjo v Parizu in navdihujočimi Služkinjami na čelu. Nemi film je oskarja nazadnje dobil leta 1929, na čisto prvi podelitvi teh kipcev, na stavnicah pa letos najbolje kaže prav Umetniku, ki je (po naključju?) ujel trend vračanja v dvajseta leta. Dvorano, nekdaj znano kot gledališče Kodak, bodo po besedah producenta Briana Grazerja preuredili v "brezčasno kinodvorano" in nihče se ne bi čudil, če bi člani ameriške Akademije filmskih znanosti in umetnosti, ki so znani po tem, da na prvo mesto pri odločanju pogosto postavijo sentimentalnost, nagradili prav film, ki je nekakšen poklon začetkom Hollywooda ter Charlieju Chaplinu in Busterju Keatonu.
Komični film je oskarja nazadnje prejel leta 1968
Umetnik pa ne bi bil le prvi nemi film z oskarjem za najboljši celovečerec po 83 letih, ampak bi bil v primeru zmage tudi prva komedija z oskarjem po letu 1968, ko je to nagrado dobil muzikal Oliver!. Zanimiv je tudi podatek, da se za oskarja prvič poteguje devet filmov, saj je bilo poprej vedno nominiranih pet ali deset celovečercev, med njimi pa je letos le en, ki je do zdaj zaslužil več kot 100 milijonov ameriških dolarjev – Služkinje. Seveda se lahko vse to obrne takoj po podelitvi nagrad, saj je tudi lanskoletni zmagovalec Kraljev govor pred Oskarji beležil dobiček v višini 58 milijonov dolarjev, po podelitvi pa je številka poskočila na končnih 138 milijonov dolarjev (v ZDA).
Stavnice dajejo prednost Clooneyju pred Dujardinom
Med igralci stavnice največ možnosti pripisujejo Georgu Clooneyju (Potomci), ki sicer že ima oskarja (za stransko vlogo v Siriani), vendar po zgledu Roberta Benignija, ki je z zmago presenetil leta 1999, opozarjajo tudi na Francoza Jeana Dujardina (Umetnik). Zasluženo. Med glavnimi igralci dajejo prednost odlični Violi Davis iz Služkinj, čeprav ima veliko možnosti tudi vedno perfektna Meryl Streep, vse skupaj pa bi lahko presenetila ljubljenka ameriškega občinstva Michelle Williams. Pri stranskih igralcih je bržkone še najmanj dvoma, saj vsi enoglasno omenjajo Christopherja Plummerja (Začetniki) in Octavio Spencer (Služkinje).
Vse bo jasno v nedeljo, 26. februarja, ko se bo ob 1.30 ponoči po našem času začel prenos z rdeče preproge. Pri nas jo lahko ulovite na nemškem programu Pro 7, saj od domačih televizij slovesnosti ne prenaša nihče. Poleg nominirancev bo prisotno mnogo drugih slavnih imen, v podeljevalski vlogi se bodo poleg lani nagrajenih igralcev (Natalie Portman, Colina Firtha, Melisse Leo in Christiana Bala) predstavili tudi Angelina Jolie, Tom Hanks, Halle Berry, Cameron Diaz, Milla Jovovich, Jennifer Lopez, Chris Rock, Emma Stone, Tina Fey, Michael Douglas ter nekdanji parček Tom Cruise in Penelope Cruz, manjkali pa ne bodo niti Muppetki.