Sreda, 6. 11. 2013, 13.23
3 leta, 8 mesecev
Prenova balkonov: Ljudje mislijo, da lahko počnejo, kar hočejo
O kaosu na področju prenove večstanovanjskih zgradb smo vprašali arhitekta in inšpektorat. Prvi poudarja pomanjkanje regulative, inšpektorat pa, da vzdrževalna dela ne spadajo med njihove prioritete.
Predvsem v starejših blokovskih naseljih, ki datirajo v osemdeseta leta prejšnjega stoletja ali pa še bolj nazaj, je pogosto mogoče opaziti samovoljne in med seboj povsem neusklajene posege lastnikov stanovanj, ki zagotovo ne pripomorejo h kakovostnemu bivalnemu okolju. Predvsem v starejših naseljih so različni tipi zasteklitve nekoč odprtih balkonov, kot tudi povsem nedorečena naknadna postavitev klimatskih naprav postali običajni prizori.
"Položaj se verjetno še kar slabša. Slovenski samograditeljski duh, ki je ušel iz steklenice, je vseprisoten. Ljudje mislijo, da je to njihova domena in da lahko na svoji lastnini počnejo, kar hočejo." Po njegovem mnenju je zato vsaj na simbolni ravni mogoče čutiti odsotnost pripadnosti neki skupnosti.
Zadeve na zakonodajnem področju se ne izboljšujejo niti v zadnjem času, saj so z zadnjimi uredbami močno deregulirali področje. Do pred kratkim si za spremembo fasade potreboval gradbeno dovoljenje, zdaj pa to spada v kategorijo vzdrževanja, poudarja Ostan.
Z inšpektorata za prostor so glede omenjene problematike sporočili, da se zastekljevanja balkonov pregleduje zgolj v primeru, če bi se pri tem na primer posegalo v konstrukcijo objekta, pri čemer bi izvajalec potreboval gradbeno dovoljenje.
Glede večje enotnost zunanje podobe večstanovanjskih zgradb poudarjajo, da gradbena inšpekcija v zvezi s tem nima pristojnosti. K enotnemu videzu bi morda v večji meri lahko pripomogli upravniki večstanovanjskih objektov ter njihovi projektanti, predvsem pa investitorji sami, še poudarjajo.