Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sobota,
23. 5. 2015,
16.05

Osveženo pred

7 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Sobota, 23. 5. 2015, 16.05

7 let, 8 mesecev

Prej trgovina s pirotehniko, danes pisarna mladih podjetnikov

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
V nekdanji kamniški smodnišnici so si prostore za coworking uredili mladi podjetniki. Njihova želja je, da na enem mestu povežejo lokalne podjetnike in obrtnike ter ustvarijo nova delovna mesta.

Pred leti se je ob robu Kamnika na 1,7 kilometra dolžine raztezala kamniška smodnišnica. Po zaprtju je tam obstalo okoli 120 različno velikih stavb, ki so bile bolj kot ne prepuščene same sebi. Eno od njih, nekdanjo trgovino s pirotehničnimi izdelki, so od podjetja Iskra Mehanizmi v najem dobili mladi Kamničani.

Cilj: prenoviti prostore in urediti delovne in družabne prostore, ki bi jih lahko mladi kamniški podjetniki – ali tisti, ki to želijo postati – najeli in v njih ustvarjali svoje zgodbe.

Prostovoljci prenovili 760 kvadratnih metrov prostorov Ideja je pri nekaterih posameznikih, združenih v Mladinski center Kotlovnica, zorela že nekaj let, nam pove idejni vodja coworking prostorov Matjaž Jug. "Ko smo dobili zeleno luč za prenovo prostorov, smo se s prostovoljci lotili dela." Prenova je trajala približno mesec in pol, na 760 kvadratnih metrih smo uredili sejno sobo, odprto pisarno z osmimi mizami, devet ločenih pisarn, kuhinjo, prostor za predavanja in večja druženja in manjšo knjižnico.

S safarijem po zapuščenih stavbah našli pisarniško opremo Z opremo niso imeli velikih težav. Kot pove Matjaž, so se, z dovoljenjem lastnikov, odpravili na "safari" po opuščenih okoliških zgradbah. "Nabrali smo pisarniško opremo, veseli smo lepo ohranjenih lupin, legendarnih stolov iz Stola Kamnik," opisuje najdbe, ki so se skrivale za zapuščenimi zidovi.

KIK in Kickstarter = KIKštarter Coworking prostore so poimenovali KIKštarter. KIK je simbol nekdaj uspešne lokalne industrije, Kemijske industrije Kamnik. Kratico so skovali z besedo Kickstarter, ta velja za najbolj poznano in priljubljeno platformo za množično financiranje, ki je tudi nekakšen simbol sodobnega podjetništva.

Poudarjajo in spodbujajo lokalne podjetniške zgodbe "Čeprav se zgledujemo po sorodnih coworking iniciativah doma in po svetu, želimo v KIKštarterju spodbujati predvsem lokalne zgodbe," poudarja Matjaž Jug in našteje nekaj dogodkov, ki so jih organizirali do zdaj.

Predstavili so mikropivovarje, blagovno znamko burgerjev in druge uspešne poslovne prakse. Nazadnje se je obiskovalcem predstavila (lokalna) ekipa SipaBoards, ki je pred kratkim na Kickstarterju zbrala skoraj 350 tisoč dolarjev.

Povezovanje okoliških obrtnikov in mladih podjetnikov "Mlade Kamničane želimo navdušiti za podjetništvo in jim predstaviti načine, kako se posla lotiti na preprost in čim manj birokratski način. Tudi zato veliko pozornosti posvečamo izmenjavi izkušenj in mnenj znotraj coworking skupnosti," pravi Jug.

Njihov cilj je povezati obrtnike iz Kamnika in okolice z mladimi podjetniki, da bi skupaj ustvarjali uspešne zgodbe. Prvi imajo na voljo potrebno opremo in znanje, drugi pa sveže ideje. V ta namen bodo ustanovili tudi poseben mentorski klub, kjer se bodo lahko nadobudni podjetniki učili od tistih, ki jim je s svojo idejo že uspelo.

Korak za korakom V načrtu pa imajo tudi številne delavnice, pri organizaciji katerih sodelujejo s sorodnimi startup in coworking organizacijami z vseh koncev Slovenije. A kot dodaja Matjaž Jug, se vsega lotevajo postopoma, korak za korakom.

Ne spreglejte