Torek, 5. 10. 2010, 13.28
9 let
Nevarne snovi v stanovanju

Svinčene barve
Svinčene barve so sicer prepovedane, toda še vedno so njihovi premazi v veliki večini starejših stavb. V ZDA so ocenili, da 57 milijonov domov, zgrajenih pred letom 1980, vsebuje vsaj 3 milijone ton barv, ki vsebujejo svinec. Svinca iz barv se znebimo tako, da površine, obarvane z barvili, ki vsebujejo svinec, preprosto prekrijemo z novejšimi barvami, ki ne vsebujejo svinca.
Že male koncentracije svinca povzročajo težave na centralnem živčnem sistemu, v možganih, krvi in ledvicah. Sama barva na stenah ni nevarna, težave nastopijo, kadar se ta začne krušiti, saj se takrat sproščajo nevarni delci, ki jih vdihavamo.
Osvežilci zraka in čistilna sredstva
Če osvežilce zraka in sredstva za čiščenje uporabljamo v majhnih zaprtih prostorih, ti izdelki sproščajo strupene snovi. Osvežilci zraka delujejo na principu oljnega filma, ki naj bi prekril neprijetne vonjave. Isti oljni film pa hkrati sprošča tudi snovi, ki škodujejo živčevju. V osvežilcih zraka lahko najdemo: etil ali izopropil alkohol, glikol etre, ftalate, terpene, dišave, etanol in formaldehid.
Kljub temu, da terpeni niso strupeni, pa so zadnje raziskave pokazale, da lahko reagirajo z ozonom in tvorijo mnoge strupe. Terpeni lahko povzročajo alergične reakcije.
Ena izmed glavnih sestavin osvežilcev je formaldehid, ki je kancerogen, sproža alergične reakcije, dermatitis, glavobole, bolečine v sklepih in prsih, depresijo, omotico in škoduje imunskemu sistemu. Naslednja glavna sestavina je tudi fenol, ki pa povzroča izpuščaje, potenje, probleme z dihali in v skrajnem primeru tudi komo.
Prostore redno zračimo, odstranimo morebitne vire neprijetnega vonja; odstranimo plesen, zavržemo pokvarjeno hrano in redno praznimo koše za smeti.