Petek,
19. 2. 2021,
15.00

Osveženo pred

3 leta, 11 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3,37

4

Natisni članek

Natisni članek

Alexis Pinturault Štefan Hadalin Žan Kranjec Žan Kranjec Cortina d'Ampezzo 2021 Cortina d'Ampezzo 2021

Petek, 19. 2. 2021, 15.00

3 leta, 11 mesecev

SP 2021, CORTINA D`AMPEZZO, VELESLALOM (M)

Po drami zmagoslavje "napačnega" Francoza

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3,37

4

Mathieu Faivre | Mathieu Faivre do drugega zlata v Cortini d'Ampezzo | Foto Guliver Image

Mathieu Faivre do drugega zlata v Cortini d'Ampezzo

Foto: Guliver Image

Na pravem pogorišču velikih favoritov je zlato veleslalomsko kolajno svetovnega prvenstva v Cortini d'Ampezzo osvojil Francoz Mathieu Faivre. Na stopničke, ki so bile tokrat nedosegljive za šestega Žana Kranjca, sta se povzpela še Luca De Aliprandini in Marco Schwarz.

Ted Ligety
Sportal Konec izjemne poti: brez privilegija zadnje tekme

Na podelitvi kolajn moškega veleslaloma SP 2021 bo sicer zadonela Marseljeza. A z najvišje stopničke ji vendarle ne bo prisluhnil prvi favorit, vodilni v skupnem in veleslalomskem seštevku svetovnega pokala ter najhitrejši po prvi vožnji Alexis Pinturault. Francoz je poskušal po bronu v superveleslalomu in srebru v kombinaciji skleniti komplet kolajn. A sanje o šesti kolajni na velikih tekmovanjih so se zanj razblinile v zgornjem delu druge vožnje, pri šestem zavoju, kjer je storil napako, zdrsnil v levem zavoju in odstopil. V tistem trenutku se je zmage lahko začel veseliti njegov rojak Mathieu Faivre.

29-letni francoski junak dneva je sicer v torek zlato kolajno osvojil že v paralelni preizkušnji. Tokrat je napadel še v specialnem veleslalomu. Iz ozadja. S štartno številko devet, predvsem pa kot le 17. veleslalomist svetovnega pokala. Resda je v tej disciplini pred petimi leti že zmagal, toda v tekoči sezoni še ni bil boljši kot osmi. A zdaj je bil najboljši takrat, ko je bilo to najbolj potrebno. Tako v prvi kot drugi vožnji je postavil četrti čas in bil v skupnem seštevku za 63 stotink sekunde hitrejši od presrečnega domačina Luce De Aliprandinija, medtem ko pa je na krilih kombinacijskega zlata na tretjo stopničko stopil 25-letni Marco Schwarz, ki bo prvi favorit tudi v nedeljskem slalomu.

Žan Kranjec je še tretji zaporedni veleslalom na velikih tekmovanjih končal med šesterico, a brez kolajne. | Foto: AP / Guliverimage Žan Kranjec je še tretji zaporedni veleslalom na velikih tekmovanjih končal med šesterico, a brez kolajne. Foto: AP / Guliverimage

Kranjec znova blizu, a predaleč

Tekma se je tako končala brez enega samega člana elitne sedmerice na stopničkah. Še najbližje kolajni je bil Hrvat Filip Zubčić na četrtem mestu, sledil mu je peti Švicar Loic Meillard, na šestem mestu pa je tekmo končal Žan Kranjec. Po četrtem mestu na olimpijskih igrah in petem na predhodnem svetovnem prvenstvu je bil torej znova blizu odličja, a po drugi strani vendarle predaleč. Ne le zaradi zaostanka, saj ga je od zmagovalca ločilo 1,83 sekunde, od tretjega mesta pa 96 stotink, temveč tudi zaradi samega smučanja. Pokazal je nekaj vrhunskih odsekov, večinoma pa ni spominjal na Kranjca iz najboljšega obdobja. To je do izraza prihajalo predvsem v položaju telesa, ki je večkrat "zaostajalo" za smučmi in v zdrsih ob zaključevanju zavojev. Tudi zanj značilna dinamika je bila manj izrazita. 

Kaj je po šestem mestu povedal Žan Kranjec:

"Pred tekmo res nisem vedel, kam lahko posežem. Na nekaterih treningih sem imel velike težave, na drugih pa sem se že solidno vozil. Na koncu sem torej lahko zadovoljen s šestim mestom. To je vrhunski rezultat. Res je, ni kolajna. A včasih ni vse v kolajnah. Velikokrat lahko tudi zgolj iz nastopa potegneš pozitivne stvari. Danes sem jih našel nekaj. Predvsem me veseli, da sem bil kljub slabim občutkom šesti," je nastop komentiral Kranjec, ki je tako poskrbel za najboljši slovenski moški rezultat v Cortini d 'Ampezzo.

Štefan Hadalin je lahko obžaloval napako s prve proge. | Foto: AP / Guliverimage Štefan Hadalin je lahko obžaloval napako s prve proge. Foto: AP / Guliverimage

Mešani občutki so prevevali tudi ne povsem zdravstveno brezhibno pripravljenega Štefana Hadalina (16. mesto), ki je postavil najboljši čas druge vožnje. Ta mu je omogočil, da je v finalu pridobil kar trinajst mest. Eno premalo, da bi tekmo končal v petnajsterici in prišel do točk WCSL. Jasno pa je, da je boljši rezultat zapravil v prvi vožnji, v kateri je po napaki na ravninskem delu izgubil veliko časa, zaostal kar pet sekund in pristal na 29. mestu.

"Dan pred tekmo sem na treningu začutil bolečine, zato telesno nisem bil stoodstoten. Mentalno sem se poskusil pripraviti tudi za ta drugi tek kljub visokemu zaostanku, ki je bil posledica ogromne napake v prvem teku. Mislim, da mi je uspela hitrostno zelo dobra vožnja, tehnično pa malo manj, saj so se dogajale napake. To je sestavni del igre. Gremo naprej," pravi Vrhničan.

Alexis Pinturault je imel zlato na dosegu roke. | Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko Alexis Pinturault je imel zlato na dosegu roke. Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko Nenavadna prva vožnja

Za prvo selekcijo je sicer poskrbela že prva vožnja na atraktivni progi Labirinti. Med žrtvami razmer so bili kar trije Švicarji iz prve jakostne skupine, Marco Odermatt, Justin Murisier in Gino Caviezel, ki so odstopili. Še bolj pa je v oči bodla velikanska razlika med vodilnim Pinturaultom in glavnino največjih tekmecev. Francoz se je namreč na postavitvi svojega trenerja Fabiena Munierja in na specifični snežni podlagi, ki vzdolž dolge proge ni bila povsem enotna, izvrstno znašel.  

Z odličnim oprijemom je smučal kot po tirnicah in se pri tem zanašal na vrhunsko tehniko in tudi kakovostno opremo (kar trije od najboljših štirih so tekmovali na Headovih smučeh). Kranjec je, denimo, za njim zaostal 1,82, Hrvat Filip Zubčić že 2,21, branilec naslova  Henrik Kristoffersen pa 2,32.

Žan Kranjec bo priložnost za kolajno iskal v Pekingu 2022 in Meribelu 2023. | Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko Žan Kranjec bo priložnost za kolajno iskal v Pekingu 2022 in Meribelu 2023. Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko

Malo možnosti za slovensko kolajno

Kranjec, ki na SP ni pripotoval z želeno popotnico (po družinski tragediji se je sicer vrnil v tekmovalno karavano, a se je nato ukvarjal z bolečinami v hrbtu, predvsem pa je bil prisiljen v dolgi tekmovalni post) bo torej moral na novo priložnost za prvo odličje na velikih tekmovanjih počakati do prihodnjega leta, ko bo Peking gostil olimpijske igre. Ob tem je zanimivo, da prva slovenska kolajna na svetovnih prvenstvih, Boris Strel jo je osvojil leta 1982 v Schladmingu, še naprej ostaja edina moška v veleslalomu. Vse slabše pa so tudi možnosti za slovensko odličje v Cortini d'Ampezzo. Če v ženskem ali moškem slalomu ne bo prišlo do velikega presenečenja, bo tako to prvo svetovno prvenstvo po letu 2007 brez slovenskega odličja.

SP 2021, veleslalom (m):

 

Prva vožnja:

 

Preberite še:

Sportal Kranjec po kostanj v žerjavico
Andrea Massi
Sportal Andrea Massi: Moji norci so šli na življenje in smrt
Mathieu Faivre
Sportal Mathieu Faivre je prekinil zlati avstrijski niz