Martin Pavčnik

Četrtek,
9. 6. 2016,
14.57

Osveženo pred

5 let, 5 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue Green 3,53

Natisni članek

Smučarska zveza Slovenije Andrea Massi Štefan Hadalin Alpsko smučanje zimska rekreacija

Četrtek, 9. 6. 2016, 14.57

5 let, 5 mesecev

INTERVJU: ŠTEFAN HADALIN

"Krade" Massiju, da ne bi bil le večni talent

Martin Pavčnik

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue Green 3,53

Nadarjeni slovenski smučar Štefan Hadalin ob robu kondicijskih priprav v Gorici priznava, da priponka talenta in mladinskega svetovnega prvaka še zdaleč ni porok za uspešnost v članski konkurenci, v katero bo zakorakal v novi zimi.

Štefan Hadalin je aktualni mladinski svetovni prvak v kombinaciji. | Foto: Štefan Hadalin je aktualni mladinski svetovni prvak v kombinaciji.

V zadnjih dveh sezonah je osvojil dve zlati in dve srebrni kolajni na mladinskih svetovnih prvenstvih, leto pred tem pa slavil zmago na slalomu na evropskem festivalu olimpijske mladine. S tem si je Vrhničan Štefan Hadalin, ki je pred dnevi dopolnil 21 let, prislužil oznako najbolj nadarjenega mladega slovenskega alpskega smučarja. Zdaj ga čaka tudi dokazovanje na članski ravni, kjer pa, za razliko od preteklih let, ne bo stavil na vsestranskost, temveč ga trenersko vodstvo na čelu s Klemnom Bergantom usmerja predvsem v slalom, veleslalom in kombinacijo.


Pred dnevi se je od aktivnega smučanja poslovil Matic Skube, nekdanji mladinski svetovni prvak, ki pa se na članski ravni v svetovnem pokalu ni nikoli zavihtel med deseterico. Ste najbolj svež slovenski mladinski svetovni prvak. Bi bili nad takšno bilanco kariere razočarani?
Najverjetneje tudi Matic Skube ve, da svojega potenciala ni v popolnosti izkoristil. Razglabljanje o pogojih za delo in drugih razlogih bi prepustil njemu. Jaz pa … Imam visoke cilje, h katerim stremim. Verjamem, da jih lahko dosežem, če bom imel na voljo ustrezne razmere in ohranil pravo miselnost.

Je njegov primer šola, iz katere se lahko nekaj naučite?
Hm, ne vem, ali je njegov primer šola za smučarja, trenerje ali sistem. Res je sicer, da sem se na primerih drugih vedno pripravljen učiti, a osredotočen sem predvsem na svojo pot. Prav zaradi tega tudi nikoli nisem imel vzornika. Trdim namreč, da ima vsak športnik svojo pot.

"Nikoli nisem imel vzornika," pravi mladi Vrhničan. | Foto: "Nikoli nisem imel vzornika," pravi mladi Vrhničan.

Po vseh uspehih v mlajših kategorijah ste poudarjali, da ste šele na  začetku poti …
Pri tem vztrajam.

Ta pot vas je zdaj iz mladinske popeljala v člansko konkurenco. Nova sezona bo za vas prelomna. Če ste med mladinci blesteli v vseh disciplinah, vas zdaj čaka osredotočanje na tehnični disciplini. Zaupate trenerjem pri tej usmeritvi?
Tega izziva se veselim. Verjamem, da je v moji karieri napočil trenutek za osredotočeno treniranje in tekmovanje ter določitev osrednjega cilja. Do letos sem kot mladinec izkoriščal konkurenčnost v vseh disciplinah. Na nižji ravni sem lahko vrhunske dosežke dosegal v vseh disciplinah. Med člani, vsaj v prvi fazi, to ne gre. Za preboj se je treba osredotočiti na dve disciplini. Vseeno to ne pomeni, da bom opustil hitri disciplini. Prav nasprotno, še vedno bom treniral smuk. To mi bo prav prišlo v kombinaciji, obenem pa ne smem pozabiti hitrosti. Ne izključujem pa niti postopnega dodajanja tekmovalnih disciplin.

Dokaz, da ne boste trenirali le slaloma in veleslaloma, je rezervirana letalska vozovnica za Čile, kjer se boste priključili ekipi Petra Pena …
Potrebujem hitri trening in bazo za kombinacijo. Brez predpriprave se pač ne moreš postaviti na štart tekme svetovnega pokala v kombinaciji.

Eden od ciljev sezone bodo najbrž prve točke svetovnega pokala. Slalom ali kombinacija?
To sta disciplini, v katerih vidim priložnost za prve točke v svetovnem pokalu. A zase trdim, da je na prvem mestu veleslalom. Rad imam to disciplino. V njej se odlično počutim, obenem pa je to najboljše izhodišče za vse discipline. Če bi svojo osredotočenost po disciplinah razdelil v odstotke, bi slalomu in veleslalomu pripisal po 40 odstotkov, kombinaciji pa 20.

Ko ste predlani osvojili dve kolajni na mladinskem svetovnem prvenstvu in vidno popravili svoje FIS-točke, je trener Miha Verdnik dejal, da vsak želeni korak naprej prinaša zahtevo po bolj kakovostnem treningu, večji opori okolice … Čutite, da ste v svojem razvoju deležni tega napredka v trenažnem procesu?
Letos se bom že drugič podal na poletne priprave v Čile. Lani sem večkrat treniral na z vodo pripravljeni snežni podlagi in se spogledoval s svetovnim pokalom. A za celotno sliko je to, žal, premalo. Vedno se pojavi kakšnem deficit, pa naj gre za osebje, izkušnje, teren za trening …

Največji primanjkljaj osebno vidim pri treningu na progah, ki so primerljive s svetovnim pokalom. Govorim o podlagi, ki je pripravljena z vodo. Tri dni pred tekmo preprosto moraš imeti možnost treninga na primerljivi progi. To ti nato omogoča, da prideš na štart in se poženeš na progo. Če pa si pred tem treniral na običajnem snegu, boš pred štartom razmišljal o tem, kako se lotiti proge. Občutki so v našem športu ključni. Dobiš jih lahko le s pravim treningom.

Že drugo leto zapored temelje sezone polaga na Massijevem taboru v Gorici. | Foto: Že drugo leto zapored temelje sezone polaga na Massijevem taboru v Gorici.

Tudi vi rešitev vidite v slovenskem smučarskem poligonu?
Da. A poligon ni proga, ki je za nas odprta od sedme do devete ure zjutraj. Pravi poligon je ustrezno pripravljena smučarska proga, ki je 24 ur na dan in sedem dni v tednu na voljo le tekmovalcem. Zgolj uro vožnje od Kranjske Gore leži Reiteralm. Tam imajo Avstrijci stalno na voljo vrhunski teren. A takšen trening ni zastonj. Trdim pa, da je deset treningov na takšnem terenu bolj koristnih kot pa 30 dni na mehki podlagi. Tehnika smučanja in oprema sta na različnih podlagah pač različni. Kdor trenira na mehki podlagi, bo na tekmi svetovnega pokala smučal negotovo.

Lani sem nastopil na slalomski tekmi svetovnega pokala v Wengnu in se prebil v drugo vožnjo. Zakaj? Proga ni bila takšna, kakršne so sicer v karavani svetovnega pokala. Jaz sem jo hitro začutil in se na njej počutil domače. Bil sem konkurenčen. Takšne občutke bi imel rad tudi na klasičnih tekmah svetovnega pokala.

Omenjeni nastop se je v drugi vožnji končal z napako in prevelikim zaostankom za prve točke. Še čutite grenak priokus?
Imam čisto vest. Druge proge sem se lotil brezkompromisno in osredotočeno. Res pa je, da sem si nekoliko naivno ogledal ta del proge. Storil sem napako, a to je pač alpsko smučaje.

Kaj pa kondicijske priprave? Menite, da je tudi tu konkurenca v prednosti?
V precej manjši, saj smo vsi odvisni od svojega telesa. Morda se pozna pri prisotnosti fizioterapevta. A nad ravnjo tega dela priprav se res ne gre pritoževati. Na Goriškem te dni delamo veliko in dobro. Andrea Massi vseskozi poudarja, da moramo "krasti" njegove informacije. To počnemo. Izkoriščam vsako uro treninga pod njegovo taktirko. To je zame velik privilegij.

Kaj vam daje Massi?
Massi odlično pozna človeško telo, obenem pa je dober motivator in psiholog. Poleg dobrega treninga se ob delu z njim naučiš športnega razmišljanja. Na treningu nihče ne gleda v tla, temveč vsi iščemo pot do napredka. Napredoval pa boš le, če boš o tem razmišljal. Naučil sem se poslušati, vsrkavati informacije in jih vključevati v delovni proces.