Nedelja, 9. 2. 2020, 13.01

Garmisch-Partenkirchen, superveleslalom (ženske)

Ilka sploh ni "pošteno zasmučala": Proga je bila na meji sprejemljivega

5

Ilka Štuhec | Ilka Štuhec je z zadržano vožnjo osvojila 20. mesto. | Foto Getty Images

Ilka Štuhec je z zadržano vožnjo osvojila 20. mesto.

Potem ko je na sobotnem smuku v Garmisch-Partenkirchnu na Bavarskem slovenska smučarska šampionka Ilka Štuhec s šestim mestom dosegla najboljši izid sezone, je danes v tem nemškem smučarskem središču na superveleslalomu zasedla 20. mesto, s čimer je izenačila svojo najboljšo uvrstitev na superveleslalomih v tej sezoni. Štuhčeva je za zmagovalko, Švicarko Corinne Suter, zaostala kar 2,46 sekunde, drugo mesto je osvojila Avstrijka Nicole Schmidhofer, tretja je bila Švicarka Wendy Holdener.

Ilka Štuhec
Sportal Ilka Štuhec s "povsem korektno vožnjo" do najboljšega rezultata sezone

Edina slovenska predstavnica na tekmi Ilka Štuhec, ki je včeraj v  Garmisch-Partenkirchnu dosegla najboljši izid sezone, je danes na tehnično zahtevnem superveleslalomu osvojila 20. mesto. V superveleslalomu v tej zimi višje še ni posegla, 20. je bila tudi v Lake Louisu.

Štuhčeva je bila hitra in konkurenčna zmagovalki, Švicarki Corinne Suter, le v zgornjem delu proge, njen zaostanek ob prvem merjenju vmesnega časa je bil zelo obetavnih 16 stotink sekunde. Hitrosti pa ni ohranila v ključnem delu proge. Ob tehnično zahtevnejših zavojih se je začel kopičiti tudi zaostanek (+1,33; +2,01). Ob prihodu v cilj se je le prijela za glavo. Njen zaostanek je ob prečkanju ciljne črte pomenil deveti čas od devetih uvrščenih.

Njen najboljši superveleslalomski dosežek v Garmischu tako ostaja 13. mesto iz leta 2016. Dvakratna svetovna prvakinja v smuku je zadnjo superveleslalomsko zmago v svetovnem pokalu osvojila 19. decembra 2018 v Val Gardeni, pred tem je zmagala tudi leta 2017 v Crans Montani in Cortini d'Ampezzo.

"Seveda sem takoj po prihodu v cilj vedela, kaj je šlo narobe. Sama linija vožnje je bila sicer dobra, bila pa sem preveč zadržana, sploh nisem 'pošteno zasmučala', pač pa le držala idealno linijo," je peti superveleslalom sezone ocenila Štuhčeva.

"V Garmischu mi je končno znova uspel dober smuk, zelo sem zadovoljna s smukaških delom. Superveleslalom pa je v tem trenutku zame še vedno večji izziv, tudi danes je bilo tako," je še dodala edina slovenska predstavnica na tekmah svetovnega pokala v hitrih disciplinah, ki jo do novih tekem v švicarski Crans Montani čaka nekaj malega počitka in nov sklop treningov.

Corinne Suter se je odlično znašla na zahtevni progi. | Foto: Getty Images Corinne Suter se je odlično znašla na zahtevni progi. Foto: Getty Images

"Proga je bila pravzaprav na meji sprejemljivega. Trenerji in spremljevalci sploh nismo mogli biti na progi. Ledene ploskve, agresiven sneg, ponekod dober oprijem, spet drugje zelo slab, zato je bilo toliko zdrsov. Če dodam še, da je bila vidljivost optimalna samo v senci, lahko zaključim, da so bile razmere za smučanje res težke. V zadnjih petih letih v tem smislu ni bilo prav veliko težjih tekem. Tudi zato odstopi in poškodbe. Veseli smo, da se je za našo Ilko v tem smislu dobro izšlo. To so tiste tekme, ki jih je potrebno 'preživeti', vzamejo ogromno energije," pa je težke pogoje na Kandaharju opisal izkušeni Aleš Sopotnik, ki je v Ilkini ekipi serviser in pomočnik trenerja.

Odstop Rebensburgove in Goggie

Tekmo je končalo le 35 tekmovalk. Pred nastopom Ilke je odstopila zmagovalka prve tekme v Garmisch-Partenkirchnu, Nemka Viktoria Rebensburg, ki je v soboto osvojila svojo prvo zmago na smukih v svetovnem pokalu. Po Štuhčevi je predčasno superveleslalom končala tudi Italijanka Sofia Goggia. Olimpijska prvakinja v smuku iz Pjongčanga ter svetovna superveleslalomska podprvakinja iz Aareja je ponesrečen nastop končala v zaščitnih mrežah.

Viktoria Rebensburg je odstopila. | Foto: Getty Images Viktoria Rebensburg je odstopila. Foto: Getty Images

Suterjeva je prišla do svoje prve superveleslalomske zmage v svetovnem pokalu, potem ko se je pred enim mesecem na smuku v Altenmarkt-Zauchenseeju veselila smukaškega prvenca. Švicarka je z zmago prevzela tudi vodstvo v superveleslalomskem seštevku svetovnega pokala, do danes vodilna Italijanka Federica Brignone je osvojila peto mesto, zaradi osebnih razlogov pa manjka najboljša smučarka sezone Mikaela Shiffrin.