Torek, 28. 6. 2022, 23.55

WIMBLEDON, WTA, 2. DAN

Junaška zmaga Francozinje po veliki drami in boleče slovo Serene Williams

2

Iga Swiatek | Poljakinja Iga Swiatek nadaljuje izjemni zmagoviti niz. | Foto Reuters

Poljakinja Iga Swiatek nadaljuje izjemni zmagoviti niz.

Sedemkratna zmagovalka Wimbledona Serena Williams je pri 40 letih zaigrala v Wimbledonu s posebnim povabilom prirediteljev, a že v 1. krogu naletela na previsoko oviro. Francozinja Harmony Tan, ki je prvič nastopila na sveti angleški travi, jo je ugnal po več kot treh urah dramatičnega dvoboja. Prva nosilka Poljakinja Iga Swiatek je nadigrala Hrvatico Jano Fett s 6:0, 6:3, izpadla pa je 14. nosilka, lanskoletna olimpijska prvakinja Belinda Benčič.

Wimbledon Kaja Juvan
Sportal Presenečenje dneva pripravila Kaja Juvan, poraz Zidanškove

Za 21-letnico iz Varšave je bila to že 36. zaporedna zmaga na najvišji ravni, s čimer se nezadržno bliža najboljših desetim nizom v zgodovini ženskega tenisa. Iga Swiatek za preboj na to lestvico sicer potrebuje 41 zmag, kar je uspelo Martini Navratilovi (1982) in Chris Evert (1975-76).

Za Poljakinjo, ki ni odigrala niti enega pripravljalnega turnirja na travnati površini, se je dvoboj začel sanjsko, saj v prvem nizu ni izgubila niti igre. V drugem je tekmici dopustila, da je povedla z odvzemom servisa prednosti, nato pa je proti koncu strnila vrste in s štirimi zaporednimi igrami zapečatila usodo 252. igralke lestvice WTA.

Trava ji še vedno predstavlja uganko

Jana Fett je edine igre proti prvi igralki sveta osvojila v drugem nizu. | Foto: Reuters Jana Fett je edine igre proti prvi igralki sveta osvojila v drugem nizu. Foto: Reuters "Zadovoljna sem, to je moj prvi letošnji obračun na travi in vedela sem, da bo zahtevno. Vesela sem, da mi je uspelo v drugem nizu obrniti izid in zmagati. Sem še v fazi učenja, kako moram tukaj igrati in kako vključiti zadeve s treningov. To je zame nova izkušnja," je po dvoboju sprva dejala Poljakinja.

"Bomo videli. Mislim, da mi na travi kar gre, je pa vseeno velika uganka. Zdi se mi, kot da bi zgolj nekaj tednov svojega življenja preživela na travnatih igriščih. Po drugi strani pa je vsa tradicija tukaj dovolj, da mi da motivacijo za dobro igro. Zato se veselim naslednjega dvoboja na teh igriščih," je še pristavila 21-letnica.

Matteo Berrettini
Sportal Šok v Wimbledonu: pozitiven test za lanskega finalista

Za preboj v tretji krog se bo prva nosilka na sveti travi pomerila z Nizozemko Lesley Pattinama Kerkhove, ki je kot srečna poraženka kvalifikacij v prvem dvoboju ugnala domačinko Sonay Kartal.

Francozinja je bila prestrašena po žrebu

Serena Williams je izpadla po več kot triurnem boju proti 16 let mlajši Francozinji. | Foto: Reuters Serena Williams je izpadla po več kot triurnem boju proti 16 let mlajši Francozinji. Foto: Reuters V večernem spektaklu sta se na osrednjem igrišču v Wimbledonu pomerili sedemkratna zmagovalka Serena Williams in 16 let mlajša francoska izzivalka Harmony Tan. Dvoboj, poln preobratov, se je razpletel v korist mlajše tekmice. Zmagala je s 7:5, 1:6 in 7:6, v odločilnem tretjem nizu pa je podaljšano igro, ki se v Wimbledonu igra do desete točke, dobila s 10:7. Američanka je imela v tretjem nizu že ''brejk'' prednosti, a ji tudi to ni pomagalo, da bi se po vrnitvi na igrišča veselila zmage. 40-letna Serena je v Londonu naskakovala že 23. lovoriko za grand slam, Tanova, ki je na lestvici uvrščena na 115. mesto, pa je nastopila prvič na sveti angleški travi.

''Ko sem izvedela za žreb, sem bila kar prestrašena. Upala sem, da bom dobila proti Sereni vsaj točko ali dve,'' je bila po odmevni zmagi iskrena Parižanka azijskih korenin.

Veselje Harmony Tan po njeni najbolj odmevni zmagi kariere. | Foto: Reuters Veselje Harmony Tan po njeni najbolj odmevni zmagi kariere. Foto: Reuters

Njena trenerka Nathalie Tauziat se je lahko v preteklosti tudi pohvalila z zmago nad mlajšo izmed sester Williams, ki pri 40 letih še ni rekla zadnje vrhunskemu tenisu. Lani ji je načrte v Wimbledonu preprečila poškodba, tokrat je bila Francozinja v odločilnih trenutkih srečanja bolj zbrana. Tanova je že izenačila svoj najboljši rezultat na grand slamu. Najdlje (2. krog) je prišla še letos v Melbournu in lani v Parizu.

Grkinja Maria Sakari je avstralski tekmici prepustila le pet iger. | Foto: Reuters Grkinja Maria Sakari je avstralski tekmici prepustila le pet iger. Foto: Reuters

V ženski konkurenci je zanesljivo napredovala tudi Grkinja Maria Sakari, s 6:1, 6:4 je bila peta nosilka boljša od Zoe Hives iz Avstralije. V drugem krogu bo igrala tudi lanska zmagovalka Rolanda Garrosa, Čehinja Barbora Krejčikova, ki je ugnala Belgijko Maryno Zanevska s 7:6 (4), 6:3.

V ženskem delu žreba se je zanesljivo v nadaljevanje turnirja uvrstila Romunka Simona Halep, ki je ugnala Čehinjo Karolino Muchovo s 6:3, 6:2. Brez težav je napredovala tudi četrta nosilka, Španka Paula Badosa, ki je s 6:2, 6:1 premagala Američanko Louiso Chirico. Finalistka OP Francije Američanka Coco Gauff se je po drugi strani za napredovanje precej namučila, saj je Romunko Gabrielo Ruse ugnala z 2:6, 6:3, 7:5. Izpadla pa je olimpijska zmagovalka, Švicarka Belinda Bencic. Kitajka Qiang Wang je slavila s 6:4, 5:7, 6:2. Švicarka je tudi lani izpadla v prvem krogu, takrat jo je ugnala Slovenka Kaja Juvan.

Juvanova v sredo proti sosedi

Edina Slovenka Kaja Juvan, ki je preskočila uvodno oviro na sveti angleški travi in v ponedeljek presenetljivo prekrižala načrte 23. nosilki Brazilki Beatriz Haddad Maia, se bo v sredo v 2. krogu pomerila z Madžarko Dalmo Galfi, ki na svetovni jakostni lestvici zaseda 81. mesto.