Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Jure Gregorčič

Ponedeljek,
11. 7. 2011,
14.16

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 11. 7. 2011, 14.16

8 let, 8 mesecev

Rdeča klofuta v domovini formule

Jure Gregorčič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Tudi po dirki v Silverstonu ne moremo zapisati, da so se lomila kopja, saj je Vettlov naskok pred najbližjim zasledovalcem na lestvici narasel že na 82 točk. A zmaga scuderije ni le splet naključji …

Navdih iz zgodovine za dvig morale …

Pred šestdesetimi leti je na nekdanjem vojaškem letališču argentinski dirkač José Froilan Gonzalez z vzdevkom The Pampas Bull v ferrariju 375 F1 črnega konjiča iz Maranella prvič pripeljal na tron formule 1 in prav s to zmago takrat presekal vladavino ter prevlado alfe romeo. No, za Alonsa ne moremo zapisati, da je z nedeljsko zmago na VN Velike Britanije letnice 2011 naredil nekaj izjemno posebnega. Ne, s tem mu še ni uspelo obrniti prvenstva in, roko na srce, verjetno ga letos ni junaka, ki bi mu z vrha – čeprav je sezona res dolga – uspelo sklatiti Red Bull in Sebastiana Vettla. A kljub temu je Alonsu le uspelo narediti velik korak predvsem za samozavest scuderije. Vzklik forza je med tifozi pa tudi v garaži rdečih le dobil višji ton in klofuta scuderije, ki sta jo konkurenci sredi Anglije, kjer domuje večina moštev F1, "pripeljala" Alonso in dirkalnik 150 italia, bo verjetno "pekla" vsaj do naslednje dirke in tudi to je nekaj, kaj ne?

Podarjena zmaga?

Na prvi pogled se sicer res zdi, da so v Silverstonu tokrat bolj kot dirkači razplet dirke krojili mehaniki in njihova (ne)zbranost pri postankih v boksih ter pregovorno muhasto otoško vreme, ki je tokrat prav dovolj zmočilo stezo sredi angleškega podeželja. A kljub temu - pa čeprav je Alonso Vettla res prehitel v boksih - ne gre spregledati dejstva, da je bilo tudi po drugem postanku dovolj časa za dirkanje, vendar je Asturijec v svojem rdečem bolidu uprizoril pravo lekcijo popolnega dirkanja brez napak in prednost je iz kroga v krog naraščala. Črni vranec je po stezi, katere konfiguracija mu ni pisana na kožo, tokrat zares letel in brez dvoma je tudi v garaži Red bulla in McLarna z doseženimi časi vnesel precej nemira. Verjetno se vsi ne boste strinjali z mojo trditvijo, a Alonsov dosežek nikakor ni samo plod Vettlove smole. Alonso in inženirji so tokrat pač opravili z odliko.

Naj zmaga boljši! Ja, pa ja …

Da v sodobni formuli veliko vlogo igra kapital, najbrž ni treba posebej poudarjati. Če ste se že kdaj pridušali nad taktiko tovarniških moštev, ki imajo za seboj tudi prodajne številke oziroma marketinško kampanjo, ki se z dosežki na stezi hvali, vam mora biti jasno, da se na poti do konstruktorskega naslova ne izbira sredstev . Tako pač je, to je del karavane. Saj se spomnite Zeltwega, Rubensovih solz in gorečih zastav Ferrarija … No, v Silverstonu pa je padel še en zastor na to temo. Če so pri Red bullu govorili o enakovrednih dirkačih, o športnih namerah, o dirkaški romantiki …, no ja, sami presodite, kje je resnica in kaj je prav in ne. Tokrat si pač drznem napisati, da bi Webber moral "pohoditi do konca", še posebej, ko je na tiskovni konferenci svojo režijo obrazložil Red bullov taktik Christian Horner: "Mark ni bil najbolj navdušen. Toda gre za moštveni dosežek in nismo si mogli privoščiti, da bi vrgli stran kup točk in imeli dva razbita dirkalnika v zaščitni ogradi." Ja, Christian očitno še ni pozabil lanske VN Turčije in se je ustrašil, da bo Vettel zopet naredil kaj nezrelega. Vse lepo in prav, a dirkaška romantika je tudi v moštvu letečega bika že davno popila preveč čudežnega napoja in dobila krila.

Temnopolti vitez hitrosti dobil bitko za čast

Res, je da pri McLarnu ne morejo biti najbolj zadovoljni z izplenom domačega dirkaškega vikenda, a navijači lahko kljub vsemu zaploskajo Lewisu Hamiltonu, ki je v Silverstonu znova dokazal, da zmore več, kot mu lahko ponudi srebrni dirkalnik. Že takoj na začetku je kot za šalo pospravil nekaj konkurentov in pridobil pet mest, a pravo bitko za Anglijo prikazal v zadnjem zavoju, ko je z bokom dirkalnika dobesedno odbil Masso in za 0,024 sekunde obranil domačo čast.

Več postankov, več napak …

Nova pravila so v letošnji sezoni že kar precej zaznamovala dogajanje na stezi. Veliko število postankov na dirkah pa očitno vpliva tudi na zbranost mehanikov. Buttonu so pozabili priviti kolo, zataknilo se je pri Vettlu … Ja, če pomislimo, da morajo mehaniki na nekaterih letošnjih dirkah v slabih dveh urah vsem dirkačem skupaj zamenjati krepko prek 300 gum, potem gre razumeti, da lahko pri taki obremenitvi odpove tako tehnika kot tudi zbranost. A tudi boksi so pač od nekdaj bili del dirke in rezultata.

Ne spreglejte