Nedelja,
19. 2. 2017,
4.00

Osveženo pred

7 let, 1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Orange 8,78

Natisni članek

Natisni članek

Slovenci v tujini svetovno prvenstvo St. Moritz Ilka Štuhec Ilka Štuhec

Nedelja, 19. 2. 2017, 4.00

7 let, 1 mesec

Slovenka v tujini

Primorka, ki živi v smučarskem središču za turiste z debelo denarnico

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Orange 8,78
Švica

36-letna Primorka Nataša Ziber je, vse odkar je prvič okusila smučanje, želela živeti v gorah. Izbrala si je Švico. Več hotelom v smučarskem središču St. Moritz, izredno priljubljenem predvsem med turisti z debelejšimi denarnicami, je pred desetimi leti poslala prošnjo za delo in ga tudi dobila.

Natašo Ziber smo našli povsem po naključju. Ko smo pripravljali prispevek o pevskem zboru švicarskih najstnikov s podelitve odličij na svetovnem prvenstvu, ki se v St. Moritzu končuje z današnjo tekmo v moškem slalomu, so nas odgovorni opozorili na Slovenko, ki jim je pomagala pri izgovarjavi besed iz Zdravljice. No, to je bila ta Nataša.

Danes bo v St. Moritzu padel zastor na 44. svetovno prvenstvo v alpskem smučanju, ki je Sloveniji po zaslugi Ilke Štuhec prineslo zlato medaljo v smuku.  | Foto: Getty Images Danes bo v St. Moritzu padel zastor na 44. svetovno prvenstvo v alpskem smučanju, ki je Sloveniji po zaslugi Ilke Štuhec prineslo zlato medaljo v smuku. Foto: Getty Images

Zdravljica v izvedbi švicarskega pevskega zbora:

Učiteljica za izgovarjavo Zdravljice

"Moj šef v hotelu, kjer delam na recepciji, me je prosil, naj posnamem izgovarjavo slovenske himne, ki bo članom pevskega zbora pomagala pri pripravi na nastop," je povedala. "Besedilo sem prebrala, posnela in vodji zbora poslala posnetek," je razkrila.

Zdravljico so že izvedli, in sicer pred natanko tednom dni, ko je Ilka Štuhec postala svetovna prvakinja v smuku. Podelitvi zlate snežinke, ki pripada svetovnemu prvaku, je prisostvovala tudi Nataša. V živo si je ogledala tudi tekmo.

Kartonasto Ilko Štuhec so nam že dvakrat ukradli, je povedala Nataša. | Foto: Kartonasto Ilko Štuhec so nam že dvakrat ukradli, je povedala Nataša. Fotografija z Ilko in "Ilko"

Ilke v St. Moritzu sicer ni srečala, jo je pa srečala Natašina nadrejena. "Ilka je menda po tekmi v naš hotel prišla na kozarec vina, a to sem izvedela šele pozneje, ko je bilo že prepozno. Šefinja se je fotografirala z njo, na skupno fotografijo pa je zelo ponosna," je povedala.

No, tudi Nataša ima fotografijo z Ilko, a ne tisto pravo, ampak v kartonasti različici."Ilkin sponzor nam je prinesel že dve kartonasti Ilki, pa so nam obe ukradli. Očitno je res priljubljena," je presodila sogovornica s slovenske Obale, ki je od nekdaj želela živeti v hribih.

Želela si je živeti v hribih

Njena zgodba s Švico se je začela pred desetimi leti, ko je na več hotelov v St. Moritzu, smučarskem središču za petičneže, naslovila prošnjo za delo s svojim življenjepisom.

Sezonsko delo in bogato znanje tujih jezikov

Čeprav razen občasnega sezonskega dela v Dolomitih in v Avstriji izkušenj z delom v hotelu ni imela, so jo povabili na razgovor.

"Verjetno je pretehtalo moje znanje nemškega jezika – mama je Nemka in se je z mano vedno pogovarjala v nemškem jeziku –, obvladam pa tudi italijanski, angleški in francoski jezik," je o posebni sreči, ki jo je imela pri izboru, povedala Primorka. V Portorožu je sicer obiskovala fakulteto za turistiko.

St. Moritz spada med pet najdražjih smučarskih središč na svetu. | Foto: St. Moritz spada med pet najdražjih smučarskih središč na svetu.

Zakaj ravno Švica?

Ker ji je, strastni kolesarki, prijatelj pred leti namignil, da mora, če želi okusiti najboljše kolesarske trase, speljane večinoma po hribovitem terenu, obiskati dolino Engadine v Švici.

Nataša je ni samo obiskala, tja se je maja 2007 celo preselila.

Trenutno dela na recepciji hotela Hauser. | Foto: Trenutno dela na recepciji hotela Hauser.

Hotel, butik, hotel

Najprej je delala v hotelu, se potem za nekaj let preselila v enega od tamkajšnjih butikov, trenutno pa jo lahko srečate na recepciji hotela Hauser, ki ga krasijo za ta petični kraj skromne tri zvezdice.

"Vesela sem, da delam v hotelu s tremi zvezdicami, kjer gostimo večinoma goste srednjega sloja. V hotelih s petimi zvezdicami boste naleteli samo na turiste v 'pelcmantlih', ki pa meni ravno ne dišijo," je dejala Slovenka in razkrila nekaj značilnosti Švicarjev.

"Švicarji so izredno točni (kot švicarska ura), so veliki patrioti (večina ima pred hišo ali na vrtu izobešeno švicarsko zastavo) in izredno vljudni. Blagajničarka te na primer na blagajni vljudno vpraša, ali bi bil tako dober in ji plačal toliko in toliko frankov."


St. Moritz je priljubljena destinacija bogatašev z vsega sveta. Temu primerne so tudi cene nočitev. Povprečna cena za hotel s tremi zvezdicami znaša 241 evrov, za hotel s petimi zvezdicami pa boste odšteli 670 evrov.  | Foto: Reuters St. Moritz je priljubljena destinacija bogatašev z vsega sveta. Temu primerne so tudi cene nočitev. Povprečna cena za hotel s tremi zvezdicami znaša 241 evrov, za hotel s petimi zvezdicami pa boste odšteli 670 evrov. Foto: Reuters

Švica je njen dom, švicarskega potnega lista pa ne potrebuje

Življenje v Švici ji ustreza. "Tukaj sem doma, tukaj imam prijatelje, a ostajam pol Slovenka in pol Nemka. Imam slovensko in nemško državljanstvo po mami in tega ne nameravam spreminjati," je povedala in dodala: "Ne potrebujem še švicarskega potnega lista."

Ker ima službo za nedoločen čas z vizumom in dovoljenjem za bivanje, nima težav, v Švici pa plačuje tudi davek.

Strastna športnica, ki rada potuje

Večino prostega časa namenja športu. Rada kolesari (pozimi kar na valjih v svojem stanovanju), teče, tudi s tekaškimi smučmi, in plava, večkrat se odpravi tudi na potovanja.

Glede na to, da prihaja iz turističnega kraja (Sečovlje na slovenski obali) in živi v turistični meki (St. Moritz), jo kot turistko bolj vleče v kraje, kamor komercialni turizem še ni stegnil svojih lovk. "Lani sem bila v Iranu, predlani v Uzbekistanu, letos pa si želim v Sibirijo."

White Turf – znamenite konjske dirke na zaledenelem jezeru

Konec svetovnega prvenstva v St. Moritzu pa se je križal s še eno slovito prireditvijo, ki jo gosti ta počitniški paradiž. Na jezeru St. Moritz, ki je večino zime zamrznjeno, namreč tri nedelje v februarju gostijo tekmovanje v konjskih dirkah, imenovano White Turf. Poteka že vse od leta 1907.

Na zaledenelem jezeru St. Moritz v mesecu februarju že vse od leta 1907 potekajo konjske dirke.  | Foto: Reuters Na zaledenelem jezeru St. Moritz v mesecu februarju že vse od leta 1907 potekajo konjske dirke. Foto: Reuters
Luksuzne znamke avtomobilov v St. Moritzu niso nobena redkost. | Foto: Reuters Luksuzne znamke avtomobilov v St. Moritzu niso nobena redkost. Foto: Reuters

St. Moritz | Foto: Reuters Foto: Reuters

Takrat se na jezeru tre bogatih gostov, ki zaviti v kosmate kožuhe srebajo šampanjec in se preizkušajo v stavah. Ne manjka niti umetno postavljenih palm, včasih pa je bilo tudi veliko avtomobilov najprestižnejših avtomobilskih znamk. Pred leti so jim prepovedali parkiranje na jezeru.

Jezero St. Moritz je tudi kraj, kjer so ljubitelji športa že pred več kot sto leti izumili skijoring. Gre za športno panogo, v kateri konji ne nosijo jezdeca na hrbtu, ampak ga vlečejo na smučeh. Smučar, ki zmaga v treh preizkušnjah – te so na sporedu tri zaporedne nedelje v februarju –, je okronan za kralja doline Engadin.

Leta 1988 so na jezeru prvič izvedli tudi turnir v kriketu, konec januarja pa prirejajo turnirje v igri pola na snegu.

Na jezeru prirejajo tudi turnirje v polu. | Foto: Wikipedia Na jezeru prirejajo tudi turnirje v polu. Foto: Wikipedia

Pogreša mlince in odprte ljudi

Nataša Slovenijo obišče enkrat na leto, takrat pa se naje mlincev, ki jih, vsaj kar zadevo hrano, v Švici najbolj pogreša.

Kaj pa ljudje? "Švicarji so bolj zadržani, kot so Primorci. Včasih me to moti, včasih pa mi ustreza, saj imam tudi sama rada svoj mir. Ob prihodu v Švico sem se večinoma družila s tujci, ki so bili prišleki tako kot jaz, z Italijani in Portugalci, z leti pa sem našla prijatelje tudi med Švicarji."

Prva leta je živela v hotelu, v sobi za osebje, a je zanjo morala plačevati, zadnjih nekaj let pa živi v svojem stanovanju ob jezeru. O vrnitvi v Slovenijo ne razmišlja.

Zaradi svoje lege se St. Moritz ponaša z več kot 300 sončnimi dnevi v letu | Foto: Thinkstock Zaradi svoje lege se St. Moritz ponaša z več kot 300 sončnimi dnevi v letu Foto: Thinkstock

Kako je z zdravstvom v Švici?

"Tako kot vse je tudi zdravstvo v Švici zelo drago," je povedala sogovornica. Vsak mesec plačuje 200 švicarskih frankov (188 evrov) zavarovanja, kar je najnižji prispevek, a če se ji kaj zgodi, mora stroške zdravljenja do 2.500 švicarskih frankov (2.350 evrov) kriti iz lastnega žepa. Kar je višje od te vsote, ti zdravstvena blagajna povrne.

Tudi zobozdravstvene storitve so samoplačniške.

Kaj pa plače?

Plače so res višje kot v Sloveniji (povprečna neto plača v Švici znaša 3.911 evrov, v Sloveniji pa 1.033 evrov), a je tudi vse precej dražje. Tako boste na primer za kavo odšteli šest švicarskih frankov oziroma pet evrov, za osnovni obrok v restavraciji pa 18 evrov (v Sloveniji v povprečju sedem).

"Veliko ljudi misli, da sem bogata, ker živim v Švici, ampak nisem," je z nasmeškom, a odločnostjo v glasu dejala Nataša.